Anjalankoskist toodi külakostiks näidend

Noori näitlejaid võõrustas Maarja põhikool, täpsemalt kooli näitetrupp eesotsas selle juhendaja, kooli huvijuhi Merle Haossarega. Osaleti näitekunsti põhialuseid käsitleval koolitusel, mille viis kahel päeval läbi Tallinna Reaalkooli huvijuht Liisi Tegelmann, tutvuti pisut Tabivere valla ja Tartu linnaga.

Teisipäeval õhtul kandsid külalised Tabivere rahvamajas ette näidendi “Hüplevad detektiivid ja kadunud triipude mõistatus”.

Et näidendi sisust ka eestikeelne kokkuvõte koostatud oli, said kõige pisemadki pealtvaatajad humoorikast loomakriminullist täiel määral osa.

Paroodiamaigulise lavatüki tegevus toimub Korkeasaari loomaaias. Sealne elanik proua Sebra kutsub välja detektiivid Jänö Holmila ehk Jänese ja Sherlok Halttuneni ehk Känguru, et nood aitaksid tabada varga, kes ööpimeduse varjus tema triibud sisse vehkinud on.

Uurimise käigus selgub, et kasukaid kaunistavad triibud-täpid-tähnid on kaotsi läinud teistelgi loomaaia asukatel. Ja nagu inimeste ühiskonnas, ei puudu ka loomade hulgas omad pisisulid, keda kauba edasimüüjad ehk suured sulid osavalt ära kasutavad. Peamiselt lastele adresseeritud lugu lõpeb loomulikult sellega, et süüdlased tabatakse ja kõige suurem süüdlane Hüään saab õiglase karistuse. Tema käsilasele, pisisulile preili Muulale antakse aga andeks, sest ta kahetseb oma süüd ja saab aru, et varastamine on inetu, tobe ja rumal ja et teiste loomade kaunistusi ei maksa endale himustada, sest igal loomal on just tema omapära, millele uhke olla.

Etendust ilmestasid-elustasid arvukad laulud ja sel puhul hakkas eriti heast küljest silma noorte külalisnäitlejate  häälekool. Ka teksti diktsioon oli lausa filigraanne. Ilmselgelt oli nii hääleseade kui kõnekunsti osas suur töö ära tehtud. Silma-kõrva hakkas seegi, et kui näitlejad, kelle vanust keskeltläbi 15-16 aastat, kostüümi ja grimmita tavalised teismelised paistsid, siis laval võis neid esinemismaneeri, osava liikumise ja ikka sellesama häälekoolituse tõttu täiskasvanuiks pidada.

Eile asusid Soome külalised koduteele, võttes kaasa Maarja põhikooli näiteringi, kes pühapäevani nende külalisteks on ja seal ka läinudkevadisteks maakonna näitemängupidustusteks õpitud näidendi ette kannavad. “Õpetlik lugu” on samuti loomateemaline ? tutvustab Elistvere loomapargi asukate igapäevaelu, vajadusi ja harjumusi. 

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus