Andrus Nõmmisto suurendab talivilja külvipinda

Tabivere vallas 1993. aastast teraviljakasvatusega tegelev Andrus Nõmmisto kavatseb suurendada talivilja külvipinda kuni neljakümne protsendini oma maade kogupindalast, sest saagipotentsiaal on suurem ja lisaks on nii võimalik töid hajutada.

Tänavu kasvatas Nõmmisto talivilja umbes kahekümnel protsendil maadest, ülejäänud põldudel kasvas suviteravili ja  raps.

Tänavuse saagiga jääb Nõmmisto rahule, suvinisu ja rapsi on veel koristada. Peamiselt töötab ta üksi, vahel aitab ka poeg. “Võtmeküsimus on leida oskustega produktiivne tööjõud. Kui seda pole, tuleb ise hakkama saada,” nentis põllumees, lisades, et teine probleem on praegu madalad kokkuostuhinnad. “Praeguste hindadega oma vilja müües jääksin kindlasti miinusesse,” kinnitas ta. Nõmmistol on viljale hoiukoht olemas, sellepärast ta praegu müügile ei mõtle ja loodab, et  hinnad ikka tõusevad.

Rapsi müüb ta Werolisse, lepingud on sõlmitud.

Andrus Nõmmistol on kohe-kohe valmimas ka oma viljakuivati, mis loodetavasti järgmiseks nädalaks töökorda saab.

Moodne tehnika on põllumehel olemas, selleta poleks teraviljakasvatus mõeldav. “Vana tehnika hooldamine ja remont võtab aega, reaalne tööaeg jääb väga väikeseks, võib ajahätta jääda,” ütles ta, tunnistades samas, et neil, kes paari-kolme aasta eest üle investeerisid, on praegu väga rasked ajad. Liisingud tuleb tasuda, kuid viljahinnad on madalad. Kui liisingufirmale võlgu jääd, korjatakse tehnika kiiresti ära.

Diislikütust Nõmmisto varunud ei ole ega kavatsegi seda teha. Mahuteid tal pole ja neid ta soetada ei kavatsegi. “Pole mõtet raha kinni hoida, võid võita, aga võid ka kaotada,” tõdes ta.  

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus