Ametikoolis tutvustati endisaegset rehepeksu

Põltsamaal on saanud traditsiooniks korraldada igal aastal viljalõikuse aegu endisaegset rehepeksu tutvustav päev.  Selleks  vajalikud masinad on alles hoidnud ja töökorda seadnud kaks entusiastlikku meest – Valdeko Kippus ja Evald Põldmaa.

Möödunud neljapäeval esitleti rehepeksumasinaid Põltsamaa ametikooli noortele. Masinaid ja nende juures askeldavaid inimesi oli vaatama tulnud ka Põltsamaa ametikooli direktor Andrus Kompus. Direktori sõnul tulevad sellised masinad tema silme ette pigem filmist “Tants aurukatla ümber.”

Tähtis on masinad töös hoida

Vilja koristamise, kuivatamise ja puhastamisega seotud tööd on Andrus Kompusele hästi tuttavad, sest tal endalgi on kodutalus viljapõllud ja vajalik põllumajandustehnika olemas. Kompuse sõnul on endisaegne rehepeksumasin praktiliselt algeline kombain ning huvitav on reaalse tööprotsessi abil näha ja kogeda, kuidas  põllumajandusmasinad aja jooksul on arenenud.

Noortele tähendab taoline rehepeksupäev praktilist ajalootundi. Direktori arvates lisavad sellele ettevõtmisele omajagu vürtsi aastates ja kogenud mehed, kes noorte pilgu läbi ilmselt nende masinatega kokku kuuluvad.

Entusiasmi toel saab palju ära teha

Teisalt on selliste masinate alal hoidmine ja nende töökorda putitamine hea näide, kuidas entusiasmi toel väga palju ära teha võib. Samas tõdes koolijuht, et halastamatult edasi liikuv ajavool teeb lõpuks oma töö ning kaugemas tulevikus jääb huvilistele võimalus selliseid masinaid vaid kusagil põllumajandusmuuseumis vaatamas käia. Ilmselt pole enam kaugel seegi aeg, kui muusemieksponaatide hulka jõuavad needki masinad ja  esemed, mis meile alles mõned aastakümned tagasi vajalikud olid.

Vana tehnika on hästi vastu pidanud

Rehepeksu demonstreerimise eestvedaja Valdeko Kippus tunnistas, et tema oleks soovinud rehepeksu juures näha rohkem erinevate meediakanalite esindajaid. Ka Põltsamaa linna rahvale ei jõudnud sõnum ametikooli juures toimuvast rehepeksupäevast pärale.

Vanad masinad on siiani küllalt hästi vastu pidanud. Deeringu firma traktoril tekkis küll käikude vahetamisel väike ragin, aga Valdeko Kippuse sõnul saab selle vea survelaagri väljavahetamisega likvideerida.

Valdeko Kippus ütles, et tema eesmärk on sellist tehnikat võimalikult paljudele noortele tutvustada. Entusiastliku vanahärra sooviks on leida ka mõni tõsine huviline, kes need masinad enda hoolde võtaks. Praegu abistab Valdekot noorema põlvkonna esindajana Imant Nikolajev.

Järgmine rehepeksupäev juba 26. septembril

Valdeko omalt poolt on valmis sellise inimese välja õpetama. Samas on ta väga tänulik Põltsamaa ametikooli rahvale ning teistele abilistele, kes tal rehepeksumasinate esitluse aitasid läbi viia. Vilja rehepeksu tarvis kasvatas Valdeko Kippus ise oma aiamaal. Kahe rõugu jagu vilja töödeldi  äsja ametikooli juures ja kaks rõuku viiakse Pajusi valda Loopre külla, kus 26. septembril taas endisaegset rehepeksu demonstreeritakse.   

i

TOOMAS REINPÕLD 

blog comments powered by Disqus