Algatati uue kirikuhoone kinnistu detailplaneering

Jõgeva linnavolikogu algatas kõigi kohalviibinud liikmete poolthäältega Turu tänav 2a asuva kinnistu ja selle lähiala detailplaneeringu koostamise, mille eesmärgiks on Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Jõgeva koguduse omandis olevale kinnistule kirikuhoone ehitamise planeerimine.


EELK Jõgeva kogudus esitas taotluse detailplaneeringu algatamiseks tänavu märtsi algul. Abilinnapea Ants Prii sõnul kuulus kinnistu kirikule juba enne Teist maailmasõda, kuid pikka aega nad sellel kinnistul ei tegutsenud ning praegu paikneb seal mittetöötav veetorn. Kinnistu asub üldkasutatavate hoonete ehitamiseks ette nähtud maa-alal ning planeeritav tegevus vastab teemaplaneeringus kavandatule. 

Hoone tuleb sobivasse asukohta

Linnaarhitekt Anne Ördi sõnul tegi linnavalitsus keskkonnaametile ja päästeameti lõuna päästekeskusele ettepaneku jätta selle detailplaneeringu puhul algatamata keskkonnamõjude strateegiline hindamine. “See on küllaltki pikk ja kallis protsess ning kirikuhoone ei tohiks tõenäoliselt keskkonda reostada,” põhjendas Anne Örd ettepanekut.

“Nõusolek anti ning tänu sellele saame selle protsessi ära jätta ja kohe planeeringuga tegelema hakata,” lisas ta.

Anne Örd on linnakodanikelt kuulnud kinnistu tuleviku osas väga erinevaid arvamusi. “On öeldud, et teeme väga-väga väikese kiriku, samas soovitakse ka vastupidist – et peaks tulema suur kirik koos majutusvõimaluse ja muu taolisega. Ma arvan, et detailplaneeringu algatamise järel peame asjaosalised kokku võtma ning püüdma leida optimaalse variandi. Kardan, et kui kui hakkame planeerima väga suurt kirikut, võibki see jääda vaid planeeringuks.”

Linnavolikogu liikme Kalmer Laini küsimusele vastates märkis linnaarhitekt, et linnaruumi seisukohalt tuleb kirikuhoone küllaltki sobivasse asukohta. “See on kesklinna lähedal ning üsna kõrgel kohal,” lausus Anne Örd. 

Jõgeva vajab just torniga kirikut

Oma sõnavõttudes toetasid detailplaneeringu algatamist nii oposistiooni- kui ka koalitsioonisaadikud. “Mul on hea meel, et üle tüki aja on esitatud üks linnale oluline eelnõu,” märkis IRL fraktsiooni esimees Mihkel Kübar. “Loodame, et jumala abiga saab see kirik ka kenasti valmis ning et linnavalitsus aitab kaasa selle ajaloolise verstaposti loomisel.” Reformierakonna fraktsiooni esimees Kalmer Lain avaldas lootust, et Jõgeva linn saab torniga kiriku. “Oluline on, et see kirik oleks ikka torniga, mitte lihtsalt mingisugune koguduse hoone,” lausus Lain. “Jõgeva linnal oleks sellist tähtsat hoonet vaja, mis linna n-ö välja veaks. Palju on ju räägitud sellest, mida kõike Jõgeval ei ole.”

Abilinnapea Ants Prii avaldas eelnõu lõpphääletuse eel heameelt selle üle, et linnavolikogu on antud projekti suhtes positiivselt meelestatud. “Kutsun teid kõiki üles andma selle projekti suhtes positiivset informatsiooni ning kaasama projekti nii linnakodanikke kui ka ettevõtjaid, kõiki, kes saavad seda projekti toetada,” pöördus abilinnapea volinike poole. “Oluline on, et planeeritav kirik saab ühiste jõududega ükskord tehtud.”

Eelnõu vastuvõtmise järel soovis linnavolikogu esimees Margus Kask EELK Jõgeva kogudusele jõudu, jumalikku tarkust ja raha projekti elluviimiseks.

MATI ALEV

blog comments powered by Disqus