Algasid soome-ugri hõimupäevad

12.–18. oktoobrini korraldab MTÜ Fenno-Ugria Asutus soome-ugri hõimupäevad.  Ungari Kultuuriseltsi (UKS) eestvedamisel toimuvad Tartus Ungari filmipäevad, kontserte ja kirjandusõhtuid korraldatakse Tartus, Viljandis ja Tallinnas.

Filmipäevade programmis on aukohal rezhissöör Szabolcs Hajdu looming, kes on eelmistel filmipäevadel tutvustatud rezhissööride Ferenc Töröki ja György Pálfi kursuse- ja mõttekaaslane.

Näidatakse nelja mängufilmi: “Kahtlased asjad” (2000), “Tamara” (2004), “Valged pihud” (2006) ja “Off Hollywood” (2007). Pärast iga filmi vaatamist on vestlus rezhissööriga ja tema kõigis mängufilmides üht peategelastest kehastava näitlejanna Orsolya Török-Illyésiga. Filmipäevadel saab nautida ka Hajdu lühifilmiloomingut.

Filmipäevadel pakutakse ka valikut viimaste aastate parematest Ungari mängu- ja lühifilmidest. Kolmapäeval läheb filmiõhtu sujuvalt üle keskööst hommikutundideni kestvaks retrofilmiööks,  filmipäevad lõpetab neljapäeva hilisõhtul ansambli Buda Folk Band kontsert ja tantsutuba.  Filmide ja rahvamuusika kõrval saab nautida ungari roogasid, toidud valmistab Ungari Köögi kokk Márton Barki.

Reedel saab Eesti Rahva Muuseumis koostöös Maailmafilmiga näha kaht dokumentaalfilmi. Filmipäevade ajakava ja info on olemas kodulehel www.ungarikino.org.

Tallinnas Kirjanike majas peetakse kirjanduslikku kolmapäeva “Siinsamas ja just praegu”, kus Kai ja Andrus Kallastu esituses kõlab Mart Siimeri laul “Ojman livtib” (Mu hing lendab…), mille sõnad on kirjutas udmurdi haritlane Aleksei Arzamazovi soome-ugri eksperimentaalkeeles budinos.  

Kirjandusõhtud on kolmapäeval 20.30  Uue Maailma Seltsi majas Tallinnas, neljapäeval 16-17.30 Tartus Kirjanduse Majas ja reedel 15-16.30 Viljandi raamatukogus.

Hõimupäevade peakontserdid on neljapäeval kell 18 Tartu Ülikooli aulas ja reedel kell 18 Viljandis Pärimusmuusika Aidas. Esinevad: Sattuma (karjala), Brangurt Pesjanaiös (udmurdi), Sjatko (mordva), Tumo (mari) Aji As Ne (handi), Buda Folk Band (ungari).

Ungari bänd annab kontserdi koos tantsutoaga ka kolmapäeval kell 20 Tallinna Vanalinna Muusikamajas ja neljapäeval kell 22 Tartus Genialistide klubis.

Neljapäeval kell 20 esinevad Viljandis Pärimusmuusika Aidas Saami ansambel Fádnu (Norra) ja karjalasoome Burlakat (Soome). Mari ansambel Tumo annab kontserdi laupäeval kell 20 Tallinnas KuKu klubis.

Fenno-Ugria Asutus loodi 1927. aastal ning taastati 1991. aastal. 1931. aastal Helsingis toimunud IV Soome-Ugri Kultuurikongressi otsusel peetakse hõimupäevi Eestis, Soomes ja Ungaris iga aasta oktoobrikuu kolmandal nädalavahetusel. 1997. aastal oli Eesti 6. soome-ugri rahvaste folkloorifestivali organiseerija, 2004. aastal 4. soome-ugri maailmakongressi korraldaja. 

JAANIKA KRESSA

blog comments powered by Disqus