Alates 1. aprillist on keskmine vanaduspension 318, 48 eurot kuus

Riiklikud pensionid indekseeriti indeksiga 1, 044, mille tulemusena  on alates käesoleva aasta 1. aprillist pensioni baasosa väärtuseks 120, 2069 eurot, aastahinde väärtuseks 4, 515 eurot ja rahvapensioni määraks 134, 10 eurot. 

Uute väärtustega ümberarvutamise tulemusel suurenesid pensionid keskmiselt 13 euro võrra kuus. Keskmine vanaduspension on alates 1. aprillist 318, 48 eurot kuus.

Lisaks kõikide pensionide indekseerimisele arvutati 128 124 pensionärile, kes möödunud aastal töötasid ja saadud tulult sotsiaalmaksu maksid, riikliku pensionikindlustuse registri andmete alusel personaalne aastakoefitsient. Sõltuvalt aastakoefitsiendi suurusest, suurenes pensioni kindlustusosak ja seega kogu pension. Seejuures ei oma tähtsust, kas inimene töötas terve aasta või paar kuud, kas täistööajaga või vähem. Pension suurenes vastavalt isiku tulult arvestatud sotsiaalmaksu pensionikindlustuse osa suurusele.

Eelmise aasta eest arvutati koefitsient üks sellele isikule, kelle sotsiaalmaksuga maksustatav sissetulek 2011. aastal oli keskmiselt 744, 73 eurot kuus ja ta ei olnud liitunud pensioni teise sambaga.

Kui eelmise aasta keskmine maksustatav tulu oli nimetatud summast väiksem, siis on aastakoefitsient väiksem kui üks ja pensioni suurenes küllaltki vähe. Need inimesed aga, kes teenisid 744, 73 eurost suuremat tulu ja maksid seega ka rohkem sotsiaalmaksu, said aastakoefitsiendi suurema kui üks ja nende pension suurenes rohkem.

Aastakoefitsiendi üks väärtus on võrdne kehtiva aastahindega 4, 515 eurot.

i

ELVE TONTS, Sotsiaalkindlustusameti avalike suhete juht

blog comments powered by Disqus