Alanud hundijahihooajal jäi hunt auto alla

 Inimesed õnneks viga ei saanud, kuid  uue kaubiku Peugeot Partner esiots sai nõnda palju kannatada, et sõiduk ei saanud omal jõul enam edasi.

“Välimuse ja kaalu järgi hinnates oli see noor isahunt. Ega tast head nahka saa, looma pea, rind ja kael on saanud kõva matsu,” ütles eile hommikul veidi pärast kella kaheksat sündmuskohale jõudnud Pikknurme jahipiirkonda kasutava jahiseltsi Gustav direktor  Enn Teras. Tänavu on tal selle jahiseltsi piirkonda jääval maanteelõigul  loomadega juhtunud avariide kohta tulnud koostada 13 akti. Kuuel korral on jäänud auto ette põder, kord metssiga koos kahe põrsaga, teised õnnetused on juhtunud metskitsede ja sokkudega. Mullu hukkus Pikknurme jahipiirkonnas liikluses üks põder ja kaheksa metskitse. Jõgevamaa piiril Piirioja juures auto alla jäänud hundi hukkumine registreeriti aga Tartumaale jäävas Laeva metskonnas.

Auto alla jäi üle saja uluki

         Jõgevamaa keskkonnateenistusse laekunud 12 jahinduspiirkonna andmed näitavad, et mullu hukkus Jõgeva maakonnas liikluses kuus põtra, 85 metskitse, 18 metssiga ja kaks pruunkaru.   Liikluses surma saanud kährikute, rebaste ja teiste väiksemate loomade arvu ei tea aga keegi.

“Seda, kuhu loom tahab minna, ei oska keegi arvata. Eriti nende jooksu- või jahiajal, kui neid taga aetakse. Üldjuhul loom siiski seisatab enne maanteele tulekut ning tuledevihus on vähemalt tema helendavad silmad näha. Autosid sõidab aga palju ja kõigil on kiire, kuid autojuht peab olema alati tähelepanelik, arvestama ilmastiku- ja teeolude ning teiste liiklejatega. Paraku saab öelda, et liikluskultuur on meil väga vilets, seda nagu polekski,” nentis Põltsamaa metskonna metsaülem Avo Jürissaar.          

Jõgevamaal tohib küttida kuni viis hunti

Detsembrist kuni märtsini kestval jahihooajal tohib Eestis küttida kuni 50 hunti ja 100 ilvest.

        Keskkonnaministeeriumi poolt Jõgevamaale lubatud küttimismaht on viis hunti ja kuus ilvest. Eelmisel jahindusaastal kütiti Jõgevamaal kõik lasta lubatud seitse hunti ja kuus ilvest, tunamullu tabati kolm hunti, kuid mitte ühtegi ilvest. Tänavuse ulukiloenduse andmetel elab Jõgevamaal 103 ilvest ja 68 hunti. Arvestades suurkiskjate arvukust, küttimise hajutamise vajadust ning metskitsede ja metssigade tekitatud kahjustuste ulatust, jagas maakonna keskkonnateenistus küttimislimiidid piirkonniti. Põltsamaa-Pikknurme, Laiuse-Luua-Palamuse, Vaimastvere-Aidu ja Kullavere jahipiirkonnas tohib lasta ühe hundi ja ilvese ning Jõgeva Jahimeeste Ühingusse kuuluva seitsme jahiseltsi maadel kaks ilvest ja üks hunt.

Jahimeestel tuleb kütitud isenditelt koguda ka uuringuteks vaja minevat teadusmaterjali: lisaks täidetud ankeedile küttimisaja ja -koha, looma mõõtmete, kaalu jm kohta tuleb esitada ka kihvajuure lõik vanuse määramiseks, tükike lihaskoest DNA määramiseks ning emasisenditel komplektne sigimiselundkond sigimisedukuse määramiseks.

Metsa saabub jõulurahu

        Jõgevamaal on käimasoleval jahihooajal üks ilves juba tabatud: 4. detsembril kütiti Põltsamaa piirkonnas isailves. Seega on sealkandis tänavusel ilvesejahihooajal küttida lubatud ilveste limiit täis ja jahimeestel tuleb see kiskja rahule jätta. Näib, et Põltsamaa piirkond on üsna ilveserohke: juunis jäi  seal koguni üks 5-aastane emailves auto alla.

        Jahimeestel on pikaajaline tava kuulutada Eesti metsades välja jõulurahu. Tänavu kestab see 24.-26. detsembrini. Sellal jahimehed püsse ei pauguta, vaid lähevad metsloomadele süüa viima. Jääb loota, et jõulurahu saabub ka maanteedel liikuvatele inimestele ja loomadele.

ARDI KIVIMETS

blog comments powered by Disqus