Alam-Pedjal uputab, kuid tagasihoidlikumalt kui mullu

Nädalavahetuse võrdlemisi soe ilm pani kõik kevadveed vulisema ka Alam-Pedjal, kus vett on tublisti, aga siiski mitte veel nii palju, kui oli mullu.

Kirna matkarajale pühapäeva hommikul enam ei pääsenud. Kui nädal tagasi oli jõgi veel jääkaane all ja lumisel rajal võis kummikuteta ning ainult matkasaabastes sumbata suisa Pikknurme jõe sillani, siis sellel pühapäeval enam parkimisplatsist kaugemale ei pääsenud. Ka teisele poole silda jääv matkaraja algus oli vee all. Põhjalikult. Nii kaugele, kui silm seletas.

Suurvesi toob kevade

Kirnal töötav Keskkonnaameti keskkonnahariduse spetsialist Riin Juurma ütles, et tema oli seal viimati neljapäeval ja nägi, kuidas vesi silmnähtavalt tõusis. Kirna kontorisse tööle püüab Riin minna uuesti teisipäeval, juhul, kui ta sinna ikka pääseb. “Mul on hea meel, et talv lõpuks ometi taandub. Suurvesi tähendab ju, et kevad on käes,” rõõmustas ta.

Tegelikult oli juba Puurmani sillalt näha, et luht on vee all. Puurmanis tammi juures baari pidav ettevõtja Aare Käärsoo ütles, et söögikohta pole ta seni veel sulgema pidanud, kuid vesi on ukse all. Tema hinnangul pole tänavu veel nii palju vett olnud kui mullu.

Kui huvilistele on suurvesi kaunis vaatepilt, siis Puurmani spordi- ja kultuurimaja juhatajale Keiu Kessile on see igakevadine nuhtlus. “Muidugi on meil vesi keldris,” rääkis Kess. Tema sõnul on aga Jõgevamaal lund rohkem ära sulanud kui näiteks Lääne-Virus. Sellepärast loodab ta, et suurvee aeg siin peagi otsa saab. 

Palupõhja pole sõiduautoga asja

Üle Laeva jõe viiva silla lähedal elav Sulev Steinvald märkis, et vesi tuli Laevast Palupõhja viivale teele juba neljapäeval. Tema hinnangul võib vesi veel tõusta, igatahes pole praegu Palupõhja sõiduautoga asja.

Looduskaitseühingu Kotkas juhataja Robert Oetjen käis Palupõhjas viimati neljapäeval ja päeva jooksul tõusis vesi tema sõnul päris korralikult. “Ma pole Palupõhja praegu trüginud, sest tee peal on pikalt 50 sentimeetri jagu vett. Ka Ristsaare juures on vesi teel,” ütles ta.

Oetjeni hinnangul ei pruugi vett enam rohkem tee peale tulla, kuid Emajões vesi alles hakkab tõusma. “Palupõhja külas pole praegu veel nii palju vett kui mullu, aga ma ei välista sedagi, et vesi sama kõrgele tõuseb,” lisas ta. Oetjen selgitas, et enne tuleb vesi Laeva jõest ja teistestki jõgedest Emajõkke ja siis tõuseb lõpuks vesi  ka seal.

Emajõe ääres Reku ja Palupõhja vahele jäävas Jõesaares elav Helgi Velja usub, et vett tuleb kindlasti veel juurde. “Praegu pole veel nii palju vett, kui mullu oli,” kinnitas ta. “Eelmisel aastal oli mul vesi trepi ees, aga tänavu on ümber maja seni veel kuiva maad. Nii et arenguruumi on oma kolmkümmend-nelikümmend sentimeetrit.”

ATVga Helgi Velja praegu Palupõhja ei pääse. Viimati oli ta Palupõhjas reedel, vett olnud küll tublisti, see oli ulatunud ATV astmelauani, aga ta sai veel koju. “Mul on oma maamärgid, nende järgi tean, et nüüd ei tasu proovidagi,” nentis ta.

Sügisese suurvee tase aga on Velja hinnangul igal juhul praegu juba ületatud. Paat on tal seni aga jäävangis, sest vanajõe paks jää sulab aeglaselt. “Äärtest on veidi lahti, nii et Emajõele pole mul veel paadiga üldse asja,” tunnistas ta. Jõe ääres on lumi küll sulanud — nii palju, kui talle paistab.

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus