Äksis peetakse taas kihelkonnapäeva

 

Järgmisel pühapäeval, 13. juulil saab Äksi kiriku pargis teoks XXII Äksi kihelkonnapäev. Kihelkonnapäeva ühe korraldaja Priit Raudsepa sõnul on selle sündmuse idee autoriks tema isa Kalev Raudsepp.

Kihelkonnapäeva avamisele eelneb jumalateenistus Äksi kirikus. Avamistseremoonia peetakse kiriku kõrval asuva Vabadussõja mälestussamba juures, mille taasavamisest möödub tänavu 25 aastat. Päevakavas on mitmeid omapäraseid võistlusi. Üks neist on üle võlli kiikumine, kus võisteldakse selle peale, kes kiige kõige kiiremini üle võlli suudab viia. Toimub ka munaviskevõistlus, mida teevad paaris mees ja naine. Viskamist alustatakse lühemal distantsil. Kui üks võistleja suudab muna tervelt kinni püüda, astub ta sammukese tagasi ja viskab muna omakorda paarilisele.  Võitjaks osutub mõistagi see võistkond, kes suudab kõige pikemalt distantsilt muna tervelt kinni püüda. Traditsiooniline võistlus on ka omal ajal Ants Paju poolt välja pakutud kiviviskevõistlus, kus 11-kilogrammist kivi visatakse neli korda.  Võitjaks osutub muidugi see, kes kivi kõige kaugemale viskab.  

Priit Raudsepp tunnistas, et möödunud aastal oli kihelkonnapäeval osalejaid vähevõitu. Mõnikord on jälle rahvast väga palju kokku tulnud. Aasta tagasi juhtus Äksi kihelkonnapäevaga samale päevale üsna palju üritusi. Korraldajad usuvad, et käesoleval nädalavahetusel Tallinnas toimuv laulu- ja tantsupidu inimesi liialt ära ei väsita ja et nad on valmis nädala pärast ka Äksi kihelkonnapäevale tulema. Vaatamata sellele, et Äksi Tartule suhteliselt lähedal asub, ei ole Priit Raudsepa sõnul sinna Tartust eriti palju inimesi tulnud. Tänavu astub kihelkonnapäeval üles Üllar Jörberg ja seetõttu loodavad korraldajad, et ehk meelitab just see laulumees sinna ka rohkem tartlasi kohale. Päeva lõpetab Seasaare näitetrupp suveetendusega “Toonekurg.”

 Süüa-juua on võimalik saada Äksi motelli kohvikust.

Eelmisel aastal esines kihelkonnapäevalistele tantsurühm Lähtelt. Priit Raudsepp lausus, et kihelkonnapäeva traditsiooni tahetakse kindlasti jätkata.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus