Äksi kiriku juurde rajati kiigepark

Sel laupäeval peetava Äksi kihelkonnapäeva kavva kuulub esimest korda selle ürituse kahekümneaastases ajaloos ülevõllikiikumise võistlus. Võistluspaigaks on Äksi tuliuus kiigepark, mida tasub ka muul ajal kaema minna. Kiigepargi rajas Sihtasutus Vooremaa Looduskeskus Leader-programmist saadud toetuse abil.

“Kiigepargi rajamise mõte tuli mulle pähe täiesti juhuslikult,” ütles Vooremaa Looduskeskuse juhatuse liige Tarmo Raudsepp. “Arvasin, et kusagil võiks koos olla nii palju erinevaid kiikesid, et ka kaugemalt tasuks sinna kiikuma tulla. Ühe üksiku kiige pärast ei hakka ju keegi pikemat sõitu ette võtma.”

Idee tekkimisest kulus kiigepargi valmimiseni aega kolm aastat. Pargi projekti koostas Agorek OÜ, ehitas Äksi Puhkemaja OÜ ja ülevõllikiikumise kiik saadi Kiiking OÜst. Maatükk, kuhu kiigepark rajati, on Tabivere vallale kuuluv munitsipaalmaa. Et tegemist on muinsuskaitsealuses pargis asuva maatükiga, tuli seal tehtav kooskõlastada ka Muinsuskaitseametiga. Leader-programm toetas kiigepargi rajamist 2,934 euro ehk 45 900 krooniga. Kümneprotsendilise omaosaluse maksis Sihtasutus Vooremaa Looduskeskus kinni oma vahenditest.

Kuusteist kiike

Kokku on kiigepargis 16 kiike, millest üks on teisaldatav ülevõllikiikumise kiik ja üks pigem karussell: sellele mahub istuma kaks inimest ning käivitavaks jõuks on, nagu kiikede puhulgi, kondiaur. Proovisin karusselli omal nahal ära ja võin kinnitada, et selle konstruktsioon lubab üpris väikese jõukuluga üpris kaua pöörelda. Veel võin kinnitada, et nii mõnedki kiigepargi kiiged on sellised, milliseid ma kusagil varem näinud pole.

“Päris omast peast ei ole me siiski midagi välja mõelnud, sest jalgratast pole ju mõtet leiutama hakata,” ütles Tarmo Raudsepp.

Kiigepargi atraktsioonide seas leidub igale eale sobivaid. See ongi avatud kõigile: igaüks võib sinna kiikuma minna talle sobival ajal, st aeda pargile ümber ei ehitata ja väravas piletiraha küsima ei hakata. Kiikujate turvalisus peaks olema tagatud seeläbi, et atraktsioonid on asjatundjate poolt üle vaadatud ja testitud.

“Sellele vaatamata peaksid ka kiikujad ise atraktsioone kasutades jälgima, et nad ettevaatamatu käitumisega oma tervist ohtu ei seaks,” ütles Tarmo Raudsepp. „Eriti tähtis on see laste puhul. Soovitan vanematel oma lapsi üksinda kiigeparki mitte saata.”

Kiiged ja kirik

Kiigeparki on jõudnud kasutada juba päris paljud huvilised. Pargi pidulikku avamist pole rajajad planeerinud, küll aga saab park tõsisemad “tuleristsed” sel laupäeval peetava Äksi kihelkonnapäeva ajal. Lisaks niisama lustimisele korraldatakse seal ülevõllikiikumise võistlus.

“Kavatseme sellest teha iga-aastase ürituse, mis toimub alati Äksi kihelkonnapäeva ajal,” ütles Tarmo Raudsepp. “Võistlus hakkab kandma nime Äksi Võll.”

Naljatamisi esitatud küsimusele, kas kiigepark ikka sobib kiriku vahetusse lähedusse või on see liiga “jumalavallatu” objekt, vastas Tarmo Raudsepp:

“Mina selles, et kiigepark kiriku vahetus läheduses asub, mingit probleemi. Kiriku ümbrus on ju alati olnud küla keskuseks, kus rahvas koos käib ning kus laatu ja pidustusi korraldatakse. Äksi kihelkonnapäevagi peetakse juba kahekümnendat korda siinsamas Äksi kiriku pargis.”

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus