Ako Kaarti mälestusvõistluste võit läks Järvamaale

Seekord oli Ako Kaarti mälestusvõistlustel mitmeid uuendusi. Esiteks võisteldi Kuremaa spordihoone suures saalis: spordihoone väiksematest saalidest on vahepeal nimelt ilus jõusaal tehtud ning seda kasutasid parasjagu maakondlikust perespordipäevast osavõtjad. Teiseks oli oluliselt muudetud võistlusjuhendit: võistlused viidi läbi kehakaale arvestamata, st võistlejad seati ühtsesse paremusjärjestusse täpsele kaalule vastava Sinclairi koefitsiendi ja saavutatud kilogrammide korrutise järgi, ning raskust sai kangile lisada varasema 2,5 kg asemel 1 kg kaupa.

25 tõstja hulgas ? mälestusvõistluste peakorraldaja Andres Lippuri arvates oli see sellise jõukatsumise jaoks päris optimaalne arv ? oli jõgevamaalasi kahjuks vaid kaks: saarelane Siim Kolk ja noor luualane Mattias Viljamaa. Aga eks see peegelda meie tõstmise kandepinna ahenemist. Veel olid võistlustel esindatud Tallinn ning Tartu-, Viljandi-, Järva- ja Valgamaa. Ainus naisvõistleja, 18-aastane ja 92 kg kaaluv Gerli Mägi oli pärit Tallinnast.

Kui sirgetele kätele saadud kilogramme kogus kõige rohkem Tartumaa tõstespordiklubi Jõud esindaja Jaanus Hiiemäe (31): rebimises sai ta tulemuseks 110 ja tõukamises 140 kg. Esikohaks sellest paraku ei piisanud, sest eelpool nimetatud Sinclairi koefitsient tõstis 87,4 kg kaaluvast Hiiemäest ettepoole 15-aastase Järvamaa Vargamäe spordiklubi võistleja, 73 kg kaaluva Leho Pendi, kes sai rebimises kirja 110 ja tõukamises 135 kg. Mis oli võistleja noorust arvestades tõepoolest märkimisväärne tulemus. Paistab, et tegemist on Eesti tõstmise suure tulevikulootusega. Kolmas koht läks teisele Tartumaa Jõu esindajale, 18-aastasele Lydon Mürgimäele (84,2 kg), kes rebis 102 ja tõukas 117 kg.

Üldarvestuse kaheteistkümnendaks jäänud saarelane Siim Kolk pälvis kaks eriauhinda: kui parim Jõgevamaa sportlane ja kui parim Kuremaa põllumajandustehnikumi vilistlane. Ako Kaarti kunagises kehakaalus (kuni 60 kg) oli parim tarvastulane Aivar Kõva.

Tartumaa tõstespordiklubi Jõud treenerina osales võistlustel ka üks Kuremaa tehnikumi kõigi aegade paremaid tõstjaid, Ako Kaarti õpilane Viktor Korobov. Nüüd tõi ta võistlema oma 15-aastase poja Jaani, kes sai üldarvestuses 19. tulemuse. Samuti 15-aastasele Mattias Viljamaale, kes enam tuntud sangpommitõstjana, andis 110 kilogrammine kogusumma (45 + 65 kg) 21. tulemuse.

Võistlused avas ja andis lõpetamisel kätte auhinnad kunagise Kuremaa tehnikumi vilistlaskogu esimees, praegune maavanema nõunik Vahur Kukk. Nagu alati, jälgis võistlusi Ako Kaarti lesk Hilja Kaart.

Võistluste läbiviimise eest hoolitsesid kohtunikena Kalev Pensa, Enn Kuusk, Harald Taurafeldt, Eldur Kütt, Sulev Luht ja Ärni Aia, abiks olid neile Vello Pütsep ja Kuremaa spordipoisid. Kaasabi eest on korraldajad tänulikud ka kultuuriseltsile Jensel, Rein Taberlandile ja spordikeskusele Virtus.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus