Ajalooline Põltsamaa tuli Jõgevale

Põltsamaal tuntakse hästi fotokunstnik Väino Valdmanni, kes aeg-ajalt oma fotosid näitustel eksponeerib. Nüüd on Valdmanni fotoaparaati „püütud“ fotosid võimalus vaadata ka Jõgeva inimestel. Möödunud neljapäeva õhtul avas Väino Valdmann Põltsamaa linna 90. aastapäevale pühendatud fotonäituse Jõgeva linnaraamatukogus.


„Näen siin enda ümber suhteliselt palju mehi, kellest enamik on fotograafid. Liivimaa kuningriigi pealinnast saabus meile külla Väino Valdmann, ja juba mitmendat korda. Väino on oma kodulinna ajaloo fotodele jäädvustanud ning ajaloo jaoks talletanud. Inimesed teavad Valdmanni läbi ETV uudistesaate „Aktuaalne kaamera,“ mille lõpus edastatava ilmateate taustaks on aeg-ajalt mõni tema foto,“ lausus Jõgeva linnaraamatukogu direktor Ene Sööt näituse avamisele saabunud külalistele.

Fotograafide linn Põltsamaa

Linnaraamatukogu direktori sõnul võib Põltsamaad fotograafide linnaks pidada. Ta kinkis näituse autorile raamatu New Yorgis tehtud fotodega.  „Ka New Yorki peetakse fotograafide linnaks. Siin raamatus on parimad New Yorgist tehtud fotod. Ehk saavad ka Väino Valdmanni fotod kunagi seal eksponeeritud.“

Söödi arvates võiks järgmine niisugune näitus üles saada Jõgeva kohta. „Põltsamaa oli esimene maakonnas, kus niisugune linna ajalugu käsitlev fotonäitus kokku pandi. Usun, et ka Jõgeva fotograafid saavad taolise näituse kokku panemisega hakkama,“ rääkis Ene Sööt.

„Mustveel on olemas fotoalbum, kus on kõrvuti tänapäevased ja ajaloolised fotod. Sealse ajaloo jäädvustamisega tegeleb linnaraamatukogu töötaja Anu Ots, kes Mustvee kohta ajaloolist pildimaterjali kogub. Väga tore on tõdeda, et viimasel ajal on inimestel tekkinud suur huvi oma kodukoha ajaloo jäädvustamise vastu. Fotonäitused ja muud näitused toovad meie raamatukogusse ka niisuguseid inimesi, kes siia muidu ei satu,“ arvas Sööt.

Väino Valdmann lausus linnaraamatukogusse üles pandud fotonäituse kohta, et neid fotosid oli kaks aastat tagasi võimalus vaadata Põltsamaa rahval. Enamik fotosid on tema enda tehtud, aga osa on saadud ka vanadelt negatiividelt, mis pärinevad isalt ja vanaisalt. Mõnedel fotodel on tegutsemas näha kunagise Põltsamaa keskkooli päevil tegutsenud raadiotehnika ringi liikmeid, mille juhendajaks Valdmann oli ning mis tegutses Uue-Põltsamaa mõisahoones asunud tööõpetuse klassi ruumides.

Eluolu 50ndatest sajandi alguseni

„Valik siin näha olevatest fotodest on mul tehtud Põltsamaa linna 90. sünnipäevaks. Valiku puhul oli oluliseks teada aastaarvusid selle kohta, millal üks või teine foto on tehtud. Lisaks pidasin silmas, et välja valitud fotod kajastaks sporti, kultuuri, erinevaid sündmusi ja objekte,“ rääkis näituse autor.

Fotonäitus kajastab Põltsamaa linna eluolu 1950. aastast kuni selle sajandi alguseni. Fotode vanusest tulenevalt on enamik neist mustvalged. Väino Valdmann arvab, et küllap on paljud Jõgeva inimesed Põltsamaal käinud ja seetõttu peaks selline ajalooline ülevaade piltide kujul ka jõgeva elanikele huvi pakkuma.

Põltsamaa inimeste pilku püüavad kõige enam fotod omaaegsest vana tuletõrjemaja vastas asunud bussijaama hoonest, selle bussijaama kõrval asunud kinomajast, aga samuti endise tuletõrjemaja kõrval pargis asunud laululavast ja tänasega võrreldes hoopis teistsuguse väljanägemisega Sauna sillast.

Väino Valdmanni fotonäitust saab Jõgeva linnaraamatukogus vaadata 9. jaanuarini.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus