Ajalooklubi korraldab näituse

Ülehomme saab Jõgeval nn KEKi hoovis Route House 39 tööhoones näha ajalooklubi Pommiauk koostatud koduloonäitust. Väljas on 20. sajandi esimesest poolest pärit põnevaid esemeid, millest märkimisväärne osa on militaarse taustaga.

Klubi Pommiauk liikmed ongi eelkõige sõjaajaloo huvilised, ent kuna metallidetektoritega väljas käies leitakse ka palju sellist, mis sõda ei puuduta, on tasapisi formeerunud ka tsiviilkäibes olnud esemete kollektsioon. Lisaks maapõuele on leitud palju põnevat vanade majade pööningutelt ja muudest panipaikadest.

“Inimesed ise ei teagi tihti, kui väärtuslikke asju neil majapidamises leidub,” ütles klubisse Pommiauk kuuluv Eduard Onopa. “Ühe vana maja pööningult leidsime hiljuti näiteks 1920. aastatest pärineva ning ülihästi säilinud lapsevankri.”

“Ajaloolise väärtusega esemeid viiakse teadmatusest ka metalli kokkuostu,” lisas klubi teine liige Sergei Jerjomin. “Oleme sealtki üht-teist päästnud. Hiljuti leidsime kokkuostust näiteks ühe Saksa armees kasutusel olnud soomusmasina lindi lülid.”

Jerjomini sõnul koguvad nad ka Jõgevamaa pinnal toimunud lahinguid puudutavaid suulisi mälestusi ja legende. Praegu ongi seda viimane aeg teha, sest varsti pole enam mäletajaid ja rääkijaid.

Kes Route House 39 tööhoones rehve vahetamas või õli ostmas käinud, teab, et väike valik koduloolise väärtusega esemeid on seal kogu aeg väljas. Linnapäevade raames toimuva näituse ajaks tuuakse sinna aga juurde päris suur kogus asju, mida muidu hoitakse turvalisemates paikades. Näiteks täiendatakse väljapanekut ajalooliste relvadega ning põneva pudelikollektsiooniga.</p>

“1920. aastatel toodeti Jõgeval vallavanem Aleksander Tanile kuuluvas ettevõttes limonaadi ning villiti pudelitesse A. Le Coqi õlut, mida toodi siia suurtes vaatides,” ütles Eduard Onopa. “Olemegi kogunud just selliseid pudeleid, millesse Jõgeval limonaadi ja õlut villiti.”

Klubi Pommiauk koduloonäitust saab vaadata laupäeval kella 10-19 ning kohapeal on ka inimesed, kes selgitusi jagada oskavad. Lähemat infot näituse kohta saab Sergei Jerjominilt telefonil 510 4191.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus