Ajaloo ainenädal Jõgeva Ühisgümnaasiumis

Esmalt astus rahva ette Jõgeva linna aukodanik Asta Paeveer, kes mõtestas põhjalikult lahti eepose ?Kalevipoeg?. Sain teada nii mõndagi, mida varem poleks osanud seostada Kalevipojaga. Näiteks: meie voored olevat tekkinud Kalevipoja künnivagudest, mis on neile täiesti loogiline seletus, sest mägede kuju on haruldane ? täpselt nagu künnivagudel.

Seejärel esines Hendrik Lindepuu, kes kõneles Poola aja mõjutustest Eestis. 16.-17. sajandil kuulus Liivimaa Poola kuningriigi koosseisu, siia rajati Tõlkide seminar ja Jesuiitide kolleegium. Ka Jõgeva esmamainimine jääb Poola aega. Lisaks rääkis esineja ühest eesti kirjanikust, kes käis tädil Poolas külas. Seal hakkas ta kirjutama raamatuid ning ajapikku muutus Poola talle oma kodumaast kallimaks, ta oli poolastumas. See kirjanik suri väga noorelt vaimuhaigena. Oma elu lõpupoolel arvas ta, et on Poola kuningas. Ka Juhan Liiv pidas ennast haigushoogude ajal just Poola kuningaks.

Kolmandana sai sõna ajaloolane ja samuti Jõgeva linna aukodanik Eino Veskis, kes rääkis Rootsi kuningast Karl XII ja Laiuse linnusest. Karl XII sai kuningaks väga noorelt, juba viieteistkümneaastaselt. Ta oli tagasihoidlik ja erinevalt teistest kuningatest ei meeldinud talle ennast pealaest jalatallani ära ehtida. Üheks tema hobiks oli jahil käimine. Ükskord palus ta, et jahil kellelegi ei öeldaks, et ta kuningas on. Üks tema teenritest unustas aga selle ja pöördus kõva häälega oma kuninga poole: ?Teie majesteet…? Samal ajal oli aga eesti soost kütt hirve sihtinud ja kui ta kuulis, kellega ta koos jahil on, hakkas tal käsi värisema. Sellepärast sihtis ta hirve kõrva, et looma tabamise au kuningale jääks. E. Veskis rääkis ka sellest, et Laiuse lossivaremeid on hakatud konserveerima. Kahtlemata oleks linnuse täielik taastamine väga kulukas, kuid mina tahaksin küll tulevikus Laiuse lossi näha tema täies hiilguses.

Pärast väikest pausi, mil kõik osalejad said vastlapäeva puhul vastlakuklit ja morssi, jätkus konverents õpilaste uurimistööde esitamisega. Margus Laanisto rääkis Jõgeva valla kujunemise loost ja Kairit Tiit tutvustas Vägeva võitööstuse ajalugu. Abituriendid tutvustasid lühidalt oma töid, kirjeldasid saadud kogemusi ning kõnelesid uurimustegevusel ette tulnud probleemidest.

Konverents oli väga huvitav ja sisukas, saime palju teada oma kodumaakonna ajaloost.

Ajaloo ainenädala raames toimusid ka viktoriinid kolmes vanusegrupis.

V-VI klassidest osales viis võistkonda. I koha sai võistkond nimega “6b” (Ragnar Kriiska, Oliver Taul, Kalle Saar, Maritte Varblas, Anastassia Andrejeva), II kohale tuli võistkond “Pole sinu asi see!” VIa ( Seidy Salundi, Tanika OjasiId, Merit Tori, Rait Metsaste, Johanna Murakas) ning III kohale võistkond “Vaenlased” Va (Egle Masing, Sandra Pukk, Kerli Tolk, Evely Kütt, Cairit Eit).

VII-VIII klasside viktoriinis osales neli võistkonda. I koht kuulus võistkonnale “7b” ( Elister Kangur, Leho Varik, Liisi Talas, Helena Kivi, Nancy Tarum). II koht võistkonnale “Kringlid” VIIIa (Sigrid Kuusk, Sigrit Mõisavald, Liina Laumets, Kerttu Kivisikk, Kerli Kerb). III koht võistkonnale “Caesar” VIIa (Kairi Jerlov, Karin Liivapuu,Mart Sildnik, Kati Kuld, Kadi-Riin Sarapuu).

IX – XII klasside viktoriinist võttis osa seitse võistkonda. I kohale tuli võistkond “Tige kala” X b (Pirko Jalakas, Krista Nurk, Kaspar Õunapuu, Allar Kutsar, Õnnela Skobiej). II koha sai võistkond “Vafflid” XI b (Teele Võime, Marika Dodjak, Kai Habakukk, Daisi Hansing, Marek Limberg). III koht kuulus võistkonnale “Jürgensoonid” Xa (Margus Norm, Handro Osila, Markko Jerlov, Tanel Kolberg, Anton Klimatsjov).

Vabatahtlikele oli lisaks pildivoor, kus oli võimalik ära tunda nii Jõgevamaaga seotud ajaloolisi isikuid, hooneid kui ka tänapäevast tuntud poliitika- ja kultuuritegelasi. Parima lahenduse leidsid VIIIa klassi tüdrukud Sigrid Kuusk, Sigrid Mõisavald, Kerli Kerb, Maarja Paulus ja Kati Kuusik.

Viktoriinidel küsiti nii Jõgevamaa kui Eesti ajalooga seonduvat, lisaks huvitavat kirjanduse, spordi ja maateaduse vallast. Ka lõbusaid küsimusi tuli ette. Õpilaste võistlushasart oli kaasahaarav ja kohati kiskus võistlus vägagi tasavägiseks, nagu näiteks IX-XII klasside viktoriinis. Selle meeldejääva nädala korraldasid JÜG ajalooõpetajad Krista Koster ja Helle Roop.

Minni Ansip,
Jõgeva Ühisgümnaasiumi VIIIb klassi õpilane

blog comments powered by Disqus