Ajakohase hooldekodu ootel

Põltsamaa linna servas peaks uuel aastal hakkama vilgas ehitustöö. Nimelt kerkib sinna kõigi eelduste kohaselt kaks ühekorruselist hooldekodumaja. Need peaksid mahutama kuuskümmend klienti. Tänases Lustivere hooldekodus on kohti 59 inimesele. Kui vähegi vaja ning rahakott vastu peab, on tulevikus võimalus juurde ehitada veel üks 30-kohaline hoone.
Põhjust, miks värske hooldekodu Põltsamaa linna serva, praegusele heinamaale kerkib, ei pea kaugelt otsima. Lustivere hooldekodu ei vasta tänapäevastele nõuetele ning ka teenuskohtade järele on suur nõudlus. See pole mitte ainult Jõgevamaal nii, vaid vajadus on terves Eestis. Paraku on teenuskoha olemasolust olulisem ka teenuse maksumus, mis kohati ületab ka eaka lähedaste võimed. Kohati mitu korda.
Seega pole tihtilugu muret isegi selles, et kohta ei saaks, vaid selles, et rahaliste võimaluste nappuses jäävad eakad pigem perekonna hooldada või tuleb rahaga väga oskuslikult toimetada. Samas soovivad paljud vanemaealised just kodus väärikalt vananeda ja seda ei saa neile ka pahaks panna. Kohalikel omavalitsustel on oluline roll täita mitmeti: jälgida, et eakad saaksid liikuma, et nende võimalused oleksid parimad võimalikud ning kui vaja, siis abikäsi oleks sotsiaaltöötajate näol alati olemas.
Ometigi on kaasaegne hooldekodu ühele väikelinnale oluline. Mängivad ju lisaks kaasaegsetele tingimustele olulist rolli ka ümbritsev keskkond, turvalisus ja veidi hingerahugi. Ja seda pakuvad väikelinnad rohkem kui suured massiivsed, elutud hooned suures linnas.

VOOREMAA

blog comments powered by Disqus