Aivar Kokk: avalik sektor peab kriisiolukorras oma kulutused üle vaatama

 
Riigikogu rahanduskomisjoni esimehe Aivar Koka sõnul tuleb kriisiolukorras vaadata kriitilise pilguga üle avaliku sektori kulutused.


„Koroonaviiruse mõju majanduskeskkonnale hakkab alles avalduma. Paljud ettevõtted sulgevad uksi, töötajaid on sunnitud jääma sundpuhkusele ning halvemal juhul kaotatakse ka töökoht. Majanduskriisiga kaasnevaid riske kannab meie ühiskond kollektiivselt. Seetõttu on aeg, et avalik sektor näitaks üles solidaarsust ning vaataks üle oma kulutused,“ ütles Kokk.
Koka sõnul puudutab see ka palgakulusid. „Sümboolne samm oleks peatada 1. aprillist jõustuv kõrgemate riigiteenijate palgatõus. Samuti tuleks sel aastal kindlasti märkimisväärselt vähendada aasta viimastel kuudel ministeeriumites lisatasude ja preemiatena välja makstud summasid,“ ütles Kokk. 
Koka sõnul on eelpool nimetatud sammud ennekõike märgilise tähendusega ja tohutut kulude kokkuhoidu need endaga kaasa ei too. „Suuremate summade säästmiseks tuleb kaaluda teise pensionisamba maksete ajutist peatamist. Riigil ei ole palju sellised suuri kuluartikleid, mida oleks võimalik lühiajaliselt peatada. Teise pensionisamba maksete peatamine tooks riigile ligikaudu 30–40 miljoni suuruse kokkuhoiu kuus ning selle sama raha abil oleks võimalik toetada ettevõtluskeskkonda. Eesmärk on kriisist võimalikult kiiresti väljuda. Samal ajal annaks maksete peatamise võimalus inimesele võimaluse lühiajaliselt väikeseks palgalisaks. Loomulikult peaks see otsus olema inimestele vabatahtlik,“ rääkis ta.  
Kokk lisas, et erinevalt mõnede poliitikute arvamusest ei ole teise samba maksete peatamine vastuolus valitsuse plaanitava laenuvõtmise ja lisainvesteeringutega kriisist väljumiseks. „Minu hinnangul ei välista üks variant teist. Kriisiolukorras tuleb kulud üle vaadata. Kulude kokkuhoiult leitud lisavahendeid tuleb kasutada kriisist väljumiseks. Seda tuleb omakorda võimendada sihitud meetmete ja investeeringutega ettevõtluskeskkonna elavdamiseks,“ ütles Kokk.
VOOREMAA

blog comments powered by Disqus