Aino Tooming ülistab oma luulekogus Jõgevamaad

Aino Tooming tunnistas raamatu presentatsioonil, et luulehuvi soodustav mõttemaailm on talle lausa geenidega sisse programmeeritud. ?Mäletan, et esimese luule lugemise kogemuse sain Kassinurme algkooli I klassi tüdrukuna, kui esitasin luuletuse emadepäevast. On meeles, et sain luulest positiivseid emotsioone ja otsustasin ka ise luuletamist proovida.?

?Kodumagnetis? kirjas olevates luuletustes ülistab Aino Tooming oma kodupaika. ?Ma hüüan lause vägeva: ?Me kodukoht on Jõgeva,? kirjutab ta luuletuses ?Kodukoht?.

Samas luuletuses ülistatakse ka töökat Jõgevamaa põllumeest. Tänapäevast kaubanduselu kiidab autor luuletuses ?Kodulinn Jõgeva?, kus kirjas read: ?Linnasüdames eurotasemel poodide võrk, uksi avamata vali ja osta, mis hõrk?. Veel jutustavad Aino Toominga luuletused Kalevipojast, Laiuse mustlastest, Põltsamaa veinist, tarkusepäevast 1. septembrist ja paljust muust. Viimases luuletuses tunnistab harrastuspoetess, et tema loominguline eeskuju on Jessenin.

Elupõlist õpetajannat Aino Toomingat ergutas oma luulekogu välja andma Riigikogu liige Mai Treial: ?Olen päris paljudel kordadel Aino Toominga luuletusi kuulanud. Mul on olnud au olla ka tema kodus külaliseks, saada teada luuletuste saamislugusid. Luulekogus liigutas mind kõige enam luuletus ?Ole mu kõrval?, mis räägib kahekesiolekust ja sellest, kui väga on igaühel meist vaja kedagi enda kõrvale. Olen alati imetlenud Aino Toomiga südamlikkust ja sõnaseadmise oskust. Usun, et ta luuletab ikka veel ja veel,? rääkis Mai Treial, kes raamatu väljaandmist ka toetas.

Maavanem Aivar Kokk, kes Aino Toomiga luulekogu välja andmisel samuti abistajaks-toetajaks oli, meenutas, et kuulis tema luuletusi esmakordselt ühel koosviibimisel Jõgeva kultuurikeskuses. ?Aino Toominga luulekogu ilmumine on üks näide sellest, et maavalitsuse ja loominguliste huvidega inimese koostööst võib mõndagi head välja tulla,? ütles maavanem.

Luulekogu välja andmist rahastas ka Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupp, mille esindajat Tiina Looranda Aino Tooming samuti esitlemiskoosviibimisel tänas. Luulekogu trükiti Põltsamaal osaühingu Vali Press trükikojas.

Raamatu pühendas Aino Tooming tütar Tiiale kui oma loomingu esimesele kriitikule. ?Olen ikka ema luuletuste esimene lugeja ja hindaja olnud ja aitasin tal ka luulekogu trükiks ette valmistada. Olen ka ise luuletada üritanud,? tunnistas Viljandis elav Tiia Lehtmets.

Luulekogu presentatsioonile oli tulnud mitmeid nimekaid haridus- ja kultuuritegelasi. ?Aino Toominga loomingule annab erilise väärtuse see, et ta kirjutab Jõgevamaa inimestest. Tema lugupidamisest kodukandi vastu peaks noorem põlvkond kindlasti eeskuju võtma,? ütles Jõgeva linna aukodanik, teenekas ajalooõpetaja Eino Veskis. Koduloolane, pedagoog ja muistendite vestja Asta Paeveer, kes samuti Jõgeva linna aukodanik, lausus omalt poolt: ?Õpetajate-pensionäride klubi koosviibimistel on Aino alati oma luuletusi ette lugenud. Meeldiv, et nüüd ilmus tal ka luulekogu. Temale omane põhjalikkus on kindlasti kasuks tulnud ka luulekogu kokkuseadmisel.?

?Aino Tooming on hea inimene, kes tahab kõigist head kirjutada,? oli Palamuse muuseumi rajaja, Palamuse valla aukodaniku Vaike Lapi arvamus. Temast on värskes luulekogus ka luuletus.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus