Ainika Zilinski esines Paide arvamusfestivalil

Paides  arvamusfestivalil oli perealal arutlusteemaks ka vajadus õhtuste ja nädalavahetuse lasteaedade järele. Tormas praktiseeritavat eriilmelist lapsehoidu oli tutvustamas sealse teenusekeskuse sotsiaaltöötaja Ainika Zilinski.

Jõgeva vallavalitsuse Torma teenusekeskuse sotsiaaltöötaja Ainika Zilinski ütles, et  kutse osaleda Paides tänavusel arvamusfestivali jõudis temani  kevadel. Seal oli pereala arutlusteemaks „Õhtu-nädalavahetuse lasteaiad – kas on vajalikud ja kellele?“.

„Mind ja minu kolleege kutsutigi projektist lähemalt rääkima. Peale minu osalesid arutelus veel toonane Torma vallavanem  Triin Pärsim, kes on  projekti elluviimise juures olnud selle algusest peale, ning lapsehoidjad Imbi Voog ja Egle Väli. Diskussiooni eestvedajaks oli Kairi Juust,” rääkis Ainika.

„Tormasse loodi eriilmeline lastehoid õhtuks, ööks ja nädalavahetuseks lastele 0-7 eluaastat. Teenust said kasutada lapsevanemad, kes töötasid ebatraditsioonilistel aegadel. Teenuse eesmärk oli toetada lapsevanemat tööle naasmisel, töötamisel või töötamisega seotud õpingutel. Projekt käivitus jaanuaris 2016 ja lõppes selle aasta juunis. Kokku kestis projekt 2,5 aastat,” selgitas Zilinski.

„Arutelu teema oli meile aegsasti teada ning kohapeal tekkis mõnus pingevaba juturing.  Selles vestlusringis oli osalejaid teisigi ning kaasa rääkida sai ka publik.”

Vestlusringis arutati lapsehoiuteenuse kui võimaluse üle toetada perekonda selle paremaks toimimiseks. See on üks võimalus ka kohalikul omavalitsusel peresid aidata. Muret tunti ka selle üle, kuidas talub õhtuti ja öösiti kodunt ära olemist laps. Ühel meelel oldi, et  suhtumise kujundab perekond.

Räägiti ka riigi kehvast töötamismudelitest, mis tegelikult sunnibki paljusid töötama tavapäratutel aegadel.

„Meie jututuba kestis poolteist tundi ning see oli väga sisutihe. Teema sai kokkuvõtte positiivse noodiga, et lapsehoiud ei ole kurjast ja et tegelikult on neid väga vaja ning lisaks võiksid kaasa mõelda ja aidata tööandjad,” rääkis Zilinski, kes lisas, et eks muid  lapsehoiuprojekte on loodud igale poole Eestisse ja need toimivad väga hästi. „Tormale sarnast projekti väga palju kasutatud ei ole ning seda on teistele heaks näiteks toodud. Loodan, et julgust samasugune projekt ellu viia on ka teistel.”

Zilinski sõnul ta varasematel arvamusfestivalidel osalenud pole, kuid üritus jättis väga hea mulje ja tekkis soov sinna järgmisel aasta jälle minna. Paide kesklinnast oli kujundatud mõnusa hõnguga „salong”, kus sai sisse astuda huvipakkuvatesse jututubadesse ja nautida rahulikku linnamelu. Lisaks oli väga tore näha, et väga tuntud Eesti inimesed on tulnud arutlema teemadel, mis on Eesti ühiskonnas olulised,” lisas ta.

Ainika Zilinski sõnul  sai rahastuse taotlus jätkuprojektile „Jõgeva valla eriilmelised lapsehoiukohad”. Projekt käivitub tänavu 1. septembril Torma lasteaia ruumides.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus