Aednikud vajavad tunnustatud tipptegijate meistriklassi loenguid

 

Luua metsanduskooli äsjane kogemus näitas, et meie aednikud, haljastajad ja maastikuehitajad vajavad väga maailmas tunnustatud tipptegijate meistriklassi loenguid.

Projekteerimis- ja aiandusfirma Greenlander juhatuse liige Kristi Lilander peab Peter Bergi Euroopas tunnustaud asjatundjaks, kelle sarnaseid Eestis just kuigi palju pole käinud. “Ma tean, et siin on käinud väga tuntud arhitekte, kuid maastikukujundajaid ja aednikke küll mitte,” tunnistas ta. Bergi loeng viis hoopis teise maailma ja Kristi Lilander sai sealt hulga värskeid ideid. “Tal on oma filosoofia, mind huvitavad niisugused inimesed, kellel on oma käekiri. Ja kui nad seda põhjendada oskavad, siis on väga huvitav. Päev Luual möödus väga kiiresti.” 

Uus lähenemine

Lilander lisas, et Berg teeb oma ideed ka ise teoks, see tähendab disainib ja ehitab. “Teen ise samuti,” tunnistas naine, kelle sõnul olid talle väga huvitavad ka Bergi turustusstrateegiad.

Nõmmele aiabutiiki rajav osaühingu Õitsev Lilleaed juhatuse liige Toomas Türk märkis, et Berg tõi oma loengus välja modernsed suunad, kuidas läheneda arhitektuursetele aedadele, kui inimestel on soov saada tõepoolest midagi uut. “Ta ei häbenenud rääkida ka sellest, milliste rahadega töötab, mida ta oluliseks peab. See näitas laiemat mõtlemist.”

Toomas Türk plaanib kevadest alustada oma aiabutiigiga ning tema kinnitusel andis Bergi kuulamine talle palju häid mõtteid.

i

Aednik Mihkel Saar ütles, et iga inimest, kes tuleb aianduse, metsanduse või maastikuehituse teemal Euroopast Eestisse loengut pidama, tasub kuulama ja vaatama minna. “Nendel inimestel on midagi öelda, seda infot siit kohapealt ei saa,” tõdes Saar, kinnitades, et peab Bergi loengut väga heaks ning huvitavaks. “Peamine, mida sellest loengust kõrva taha tasub panna, on need tarkused, mismoodi see mees oma firmat majandab ning kuidas ta tegutseb. Tegemist väikese paindliku firmaga, mis on suuruselt võrreldav meie haljastusfirmadega.”

“Materjalide ja disaini pärast ma seda loengut kuulama ei läinud, olen aednik ning tegelen taimede kasvatamisega, ka haljastusega. Mulle meeldis see, et Berg oma projektides nimeliselt ja sordiliselt taimi kirja ei pane. Ta määrab vaid rühmad. Kui projekt on töös, valib ta koos kliendi ja puukooliga taimed välja. Taolist lähenemist võiksid ka Eesti haljastajad kasutada. Näiteks hostasorte on väga palju, kui paned projekti ühe konkreetse kirja, siis jäädki seda taga ajama. See tekitab mõttetut pinget ja vaeva. Sellest võiksid haljastajad üle saada. Sortiment on pidevas muutumises, see, mille me arvame praegu kõige paremini sobivaks, ei pruugi homme enam nii olla.” 

Idee Saksamaal käinud õpilastelt ja õpetajalt

Kõik Peter Bergi loengus osalenud asjatundjad, keda küsitletud sai, lubasid teda ka  järgmisel korral kuulama tulla. “Eesti on nii väike, see on oma laiskus, kui ei viitsi selleks 200 kilomeetrit maha sõita,” nentis Mihkel Saar.

Idee paluda möödunud aastal Saksamaa parimaks aednikuks tunnistatud Peter Bergil Luual loeng pidada tuli metsanduskooli õppeosakonna juhatajalt Raili Laasilt, samuti õpilastelt ja õpetaja Kati Veskilt, kes Leonardo da Vinci õpirände projekti raames 2011. aasta suvel ja 2012. aasta kevadel Saksamaal tema firmas stažeerisid. Kati Veski soovitas teha koostööd Peter Bergiga, ta nägi Saksamaal, kuidas Berg teda ja praktikante juhendas. Ta veendus seal, et tegemist on hea õpetajaga, kellel on, mida edasi anda.

Loengu teema oli seotud ka lektori raamatutega — nimelt on Berg kirjutanud kaks aiandusalast raamatut “Moodne aiaarhitektuur” ning “Naturaalne kivi kui aiakujunduse üks põnevamaid elemente”.

Kohe, kui loeng oli avalikult internetis välja kuulutatud, registreerisid huvilised end sinna kiiresti. Luua kooli suurim auditoorium paraku palju üle 60 inimese ei mahuta.

“Ma ei ole õpetaja,” tunnistas Berg, kuid kinnitas, et tal oli hea meel nii suurele hulgale aiandusspetsialistidele oma teadmisi edasi anda. “Mul on hea meel, et kõik need rohkem kui 60 inimest töötasid kaasa, olid teemast huvitatud. Ja keegi ei lahkunud enne loengu lõppu,” rääkis ta.  

Valmis ka teisi tippspetsialiste Eestisse kutsuma

Peter Berg kinnitas, et kohtumine Eesti aednike ja maastikuehitajatega oli väga huvitav. Kogu loeng toimus neljas blokis, lisaks ka õpitoad. Iga bloki järel oli osalejatel võimalik oma küsimusi esitada. Kohalik tõlk Aino Saavaste vahendas need Peter Bergile ja pärast pausi vastas loengupidaja kohe.

Lektori sõnul lähtusid Eesti tippaednikud küsimusi esitades põhiliselt tema raamatutest, kuid päriti ka mitmete taimede kohta.

Bergi hinnangul on Eesti maastikud väga kaunid ning ta ootab rõõmuga võimalust, et tulla siia kevadel või suvel ning näha meie aednike tööd. Ta on kogenud, et võrratut tööd tehakse ka teistes maades, mitte ainult n-ö klassikalistes aiandusriikides nagu Suurbritannia ja Jaapan.

Peter Berg kinnitas, et on valmis veel Luuale loengut pidama tulema ning vajadusel kaasab ta veel teisigi tippaednikke Euroopa riikidest. Näiteks on tema sõber Andre Goemaere Belgiast valmis samuti Eestisse tulema, samuti Nico Wissing Hollandist. Võimalikud on ka uued koolitused Luua metsanduskooli töötajate ja Saksa koolide, aga samuti ka teiste riikide koolidega.

Luua metsanduskooli partnerid on valmis aitama koolil kujundada oma ümbrusest tervikut. “Meil on palju objekte valmis, aga need tuleks ka tervikuks kujundada. Seda on partnerid lubanud meil koos õpilaste ja loengukülalistega  just meistriklassi õpitubade raames lahendada aidata,” rääkis Haana Zuba-Reinsalu. Belgia firma Tom Aerts on nõus appi tulema, sama on koolile lubanud ka Liivi Aiad. “See ongi koostöö, mis lubaks meil ka midagi ära teha,” kinnitas Raili Laas. Tema hinnangul pole taolisel tasemel meistriklassi Eestis varem läbi viidud.

“Soovi projektiga liituda on avaldanud ka Šveitsi ja Soome ettevõtted,” ütles Luua kooli arendusjuht Anu Vaagen. Tema sõnul ei saa seda ringi aga kahjuks väga suureks ajada, sest siis ei halda osalised enam protsesse. Kokku kuuluvad projektiosaliste hulka kaks Belgia, kaks Saksa, üks Soome, üks Ungari, üks Prantsuse, kaks Hollandi ettevõtet, lisaks veel kaks kooli – Wellantcollege Hollandist ja Luua oma kool. Kaasatakse veel üks Soome erakool ning Vääna Puukool ja Liivi Aiad.

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus