Advendiaeg avati maakonnas nii muusika kui ka küünla süütamisega

Pühapäeval, esimesel advendil süüdati maakonna kodudes ja rahvamajade ees küünlad, millega sai alguse jõuluootus. Toimus nii kontserte, aga ka toredaid koosviibimisi. Nii palju kui seda tänavu võimalik on.


Sadala rahvamaja saalis juhatas advendiaja saabumise ja lõppevale aastale tagasivaatava sõnavõtuga sisse Sadala Külade Seltsi juhatuse esimees Pille Tutt.

Palju muusikat

„Minule on Sadala väike ja armas paik koos väikese ja armsa kogudusega. Sadalas on head põllumehed ja teiste elualade esindajad. Inimesed on oma elu eest hästi hoolitsenud,“ ütles Sadala baptistikoguduse pastori kohusetäitja Sulev Kivastik.
Kontserdil esinenud muusik Mari Jürjens märkis, et on saanud mitmete laulude loomisest inspiratsiooni oma lastest.
Pille Tutt andis tegusatele kogukonna liikmetele üle MTÜ Piltijad trükise „Jõgevamaa Pildialbum“, mis on Jõgeva Lionsklubi kingitus 13. novembril tähistatud ülemaailmseks lahkuse päevaks.
Kuremaa lossis lausus avasõnad SA Kuremaa turism ja arendus juhatuse liige Tiina Tegelmann.
„Kuremaa lossis on juba tõeline jõulumeeleolu. Siit kiirgab valgust. Repertuaari polnud raske välja valida, sest on teatud teemad, mis kõnetavad just jõuluajal. Sobivate laulude otsimisel oli abiks ka klaverisaatja Jaanika Rand-Sirp Rahvusooperist Estonia,“ rääkis Vanemuise teatri ooperisolist Karmen Puis.
„Praegu koroonakriisi ajal ei tea keegi, mis järgmine päev ja tund tuua võib. Eesti on aga siiski nagu oaas, kus praegu saab muusikat teha ka päriselt. Loodame, et inimesed on vastutustundlikud ja püüame järgida praegustes oludes tarvilikke reegleid. Nii on meil ehk võimalus elu avatuna hoida, seni kuni koroonaaeg taanduma hakkab,“ arvas Puis.
Nii Sadalas kui ka Kuremaal tervitas külalisi Jõgeva vallavolikogu esimees ja Riigikogu liige Aivar Kokk.

Koguneti kuuse ümber

Mustvee kultuurikeskuses tähistati esimest adventi sooja ja südamliku üritusega. Õnnistuspalvuse pidas kirikuõpetaja Eenok Haamer, kes kutsus inimesi üles üksteist märkama ja abivajajaid aitama.
„Vaatamata rasketele aegadele, kus on palju teadmatust ja hirmu, peame olema kindlad, et midagi ei juhtu siin ilmas ilma Jumala teadmata ja ta ei jäta meid vaeslapseks. Kõik vajavad julgustust, abi ja peaksid oma tegevused tõsiselt läbi kaaluma. Need, kes keelduvad praegusel ajal maskikandmisest, kas nad saavad hiljem nakatudes olla kindlad, et nad on õigesti käitunud?” rääkis Haamer.
Kontserdiga esinesid Ruthi Laulustuudio laululapsed ja kohaliku kultuurikeskuse naisansambel Helin. Selle juhendaja ja muusikaõpetaja Reet Pappe, kes on Mustvees toimuvaid advendiüritusi ja kontserte juba 22 aastat eest vedanud tõdeb, et vaatamata sellele, et praegusel ajal peavad kõik kandma maske, siis naeratada saab ka silmadega.
„Juba see, et saame olla koos, üksteise jaoks olemas ja rõõmustada algava advendiaja ja saabuvate jõulude üle, on hindamatu väärtusega,” kinnitas Reet.
Avinurmes kohaliku muusikakooli ees tähistati traditsiooniliselt advendiaja algust kuuse ümber rahvarohkelt ja jahedat ilma trotsides. Kõiki õnnistas ja advendiküünla süütas Tartu praost Ants Tooming.
Pärast advendiküünla süütamist süttisid jõulutuled ka suurel kuusel ja kogu küla sai oluliselt valgemaks. Meeleolukalt esines Avinurme puhkpilliorkester Verner Mölderi juhatusel ja laulis Ulvi külast pärit Stella Hants.
Avinurme kultuurikeskuse kultuurijuht Marika Schasmin tervitas kõiki varsti algavad jõuluaja saabumise puhul ja soovitas süüdatud laternast oma kodudesse tuld valguseks ja soojuseks kaasa viia.

Jõgevast sai talvekeskus

Nagu aastaid kombeks olnud, kogunesid Jõgeva ümbruskonna inimesed Laiuse kirikusse heategevuskontserdile. Seekord musitseerisid Kadri Voorand ja Mihkel Mälgand. Kadri Vooranna esituses kõlasid nii tuntud jõululood kui ka teised muusikapalad talle iseloomulikus etnodžässilikus esituses. Kontserdi eel said sõna nii vallavolikogu esimees Aivar Kokk kui ka vallavanem Tiit Lääne.
Pühapäeval kella nelja ajal alustasid Palamuse naisrühma Sirtsuline, Jõgevahe Pere, Jõgevamaa gümnaasiumi neiude rühma rahvatantsijad kultuurikeskuse ees oma etteastega. Mõne aja pärast süüdati advendiküünal Jõgeva jõulukuuse juures. Küünla süütas EELK Jõgeva koguduse vaimulik Georg Glaase. Ühtlasi sai rahvas kuuske esimest korda tuledesäras näha. Ettevõtmisele järgnes Maria Listra ja Piia Paemurru kontsert kultuurikeskuses. Maria Listra esituses kõlasid tuntud jõululood, nende hulgas paljud talle kallid palad Inglise jõulumuusikast.
Ühtlasi andis sügiskeskus Palamuse ohjad Jõgevale ning külmalinnast sai talvekeskus.

JAAN LUKAS
ULVI TAMM
ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus