Adaveres valmis mõnus uisurada

Sellel talvel on ilmataat võimaldanud uisurajameistritel valmistada suurepärase jää ning seetõttu võibki otse Tallinna-Tartu maantee vahetus läheduses paikneval uisurajal lisaks adaverelastele ja Põltsamaa piirkonna elanikele ka kaugemalt tulnud uisusõpru näha.

Adavere uisuraja meistri, Põltsamaa valla spordiklubi Tervis juhataja Väino Treimani sõnul on Adaveres uisurada olnud juba umbes paarikümnel talvel, tänavu on aga ilmaga selles osas eriti vedanud. 

“Raja põhja valamise ajal oli ilm selleks lausa ideaalne, sest lund veel polnud, kuid samas valitsesid mõõdukad miinuskraadid,” rääkis Treiman.

Sügisel sai Adavere staadioni jooksurada tänu Vooremaa Teedele asfaltkatte ja seetõttu on nüüd uisurada varasemast tunduvalt lihtsam teha.

Suure lumerohkuse üle rajameister ei kurda ning ütleb, et raja lumest puhtana hoidmisega tullakse kenasti toime. Lumi tuleb Treimani sõnul neile isegi kasuks, sest Adavere uisuraja ääres pole julgestusmatte. “Osa lapsi ja noori uisutavad väga kiiresti ning kui raja ääres kõrgeid lumevalle poleks, ei püsiks sõitjad rajal. Mart Markus näiteks uisutab nii kiiresti, et selle 250 meetri pikkuse ringi peal on tal rajal püsimisega tõsine tegu,” rääkis Treiman. 

Pea sada uisutajat päevas

Parematel päevadel on uisutajaid sadakond. Uisurada on vajalik ka kohaliku põhikooli õpilastele, kes siin kehalise kasvatuse tundides sõita saavad. Treimani sõnul ongi uisurada tehtud just eelkõige tervisesportlastele mõeldes, kiiruisutajaid on suhteliselt vähe.

Väikese tasu eest saab uiske ka laenata. Uisutada saab argipäeviti pärast tööpäeva lõppugi, sest rada on kella kaheksani õhtul valgustatud.

Adavere uisurada on tõesti kvaliteetne, seda kinnitab fakt, et rada kasutas jaanuarikuu esimesel laupäeval-pühapäeval üks Tallinna mees, kes selleks spetsiaalselt Adaverre sõitis.

“Ega taolisi spetsiaalselt kiiruisutamiseks mõeldud radu Eestis minu teada mujal vist polegi,” tõdes ka Treiman.

 Alanud õppeveerandi alguseks peaks ka Põltsamaa Ühisgümnaasiumi juures  poortidega jääväljak valmis olema, sest  poisid tahaksid ka hokit mängida.

Tegelikult asub Adavereski uisuraja kõrval liuväli, ent sellelgi pole poorte. Siiski loodetakse need edaspidi saada,  kuigi Adaveres pole hokimängu arendamine esiplaanil.  

Eeldused kunstjääga uisurajaks olemas

Paari aasta eest räägiti Adaveres kunstjääkattega uisurajast.  Väino Treimani sõnul on see idee hetkel maha jahtunud, kuid  päris kõrvale pole mõtet siiski jäetud.

“Asfaltkate on maha saanud ja selle näol suur eeltöö ära tehtud. Kui kusagilt kunstjää rajamiseks vajalik rahasumma õnnestuks hankida, on võimalik see siia teha,” kinnitas ta.  Lähiaastatel ei tule tema sõnul nii suur investeering siiski kõne alla. Suvel saavad aga asfaltrada kasutada rulluisutajad.

Siiani käidi 25 Väino Treimani käe all harjutava spordihuvilise lapsega rulluisutamas Kuningamäe kardirajal, kuid seal sai sõita vaid sel juhul, kui kardisõitjaid polnud.

Väino Treiman avaldas heameelt selle üle, et tänavusel  talispordihooajal toimub Eestis neli uisumaratoni, millest esimene sai teoks möödunud pühapäeval Viljandi järvel. Treiman usub, et ilm talispordihuvilisi jätkuvalt soosib ning Adavere uisurada saab veel pikka aega kasutada. 

iii

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus