Adaveres ja Lustiveres tegutseb postkontori asemel postipunkt

Kuu aega tagasi kirjutas Vooremaa sellest, et Eesti Post suleb peatselt Voore postkontori ning hakkab Saare valla inimestele teenust osutama Kääpa kaupluses paiknevas postipunktis. Nüüdseks on postiettevõte sulgenud veel kaks oma Jõgevamaa kontorit: Adavere ja Lustivere oma. Neiski paikades võtsid teenuse osutamise üle kauplustes asuvad postipunktid.

Postkontorite sulgemist kommenteerides nentis Eesti Posti/Omniva kommunikatsioonispetsialist Erki Varma, et nii Adaveres kui ka Lustiveres on postiteenuste osutamisel partneriks Põltsamaa Majandusühistu ja 10. novembrist on postiteenused kättesaadavad kohalikes kauplustes.

Tema sõnul oli kummaski suletud postkontoris tööl üks inimene. Mõlemale pakuti Eesti Posti süsteemis muud tööd, ent nad valisid koondamise. Nii Lustivere kui ka Adavere postkontor tegutsesid rendipinnal, nii et tühjaks jäänud ruumidele uue kasutuse leidmine on nüüd omaniku, mitte Eesti Posti mure.

Kaupluse töötajaid koolitati

Lustiveres koliti postkontor oma endisest asukohast Põltsamaa Majandusühistu Lustivere kauplusse poolteist nädalat tagasi. Klienditeenindaja  sõnul võtavad nad kaupluses asuvas postipunktis vastu makse, samuti võtavad vastu ja väljastavad kirju ja pakke, müüvad ümbrikke jne. Kaupluses ei tegele nad postipanga ja sellega seotud rahaliste operatsioonidega. Klienditeenindaja sõnul olid inimesed alguses postiteeninduse uue asukoha peale küll natuke nördinud, kuid küllap harjuvad pikapeale ära, nagu ka postiteenustega tegelevad kaupluse töötajad.

Vanematele inimestele on postkontori asukoht kaupluses isegi kasuks tulnud, sest varem asus postkontor koolimajaga samas hoones teisel korrusel, kuhu eakatel oli raskem minna. Klienditeenindaja tõdes, et neile toob postiteenustega tegelemine natuke lisatööd juurde. Samas saavad nad selle eest ka natuke lisatasu.

Kaupluse juhataja Esta Virkuneni sõnul elab Lustiveres piisavalt eakaid inimesi, kellele peavad postiteenused kohapeal kättesaadavad olema. Virkuneni sõnul on inimesed juba lehti tellimas käinud, postipakke välja võtnud, elektriarveid maksnud jne.

Kaupluse juhataja tõdes, et kaupluse rahvale korraldati postiteenuste osutamiseks ka vastav koolitus. Siiani pole see lisatöö neile liialt koormavaks osutunud, kuid nad ju alles alustasid ja liiga vara on midagi konkreetsemat öelda.

Pensioni järele tuleb linna sõita

Kõige suurem probleem on mõistagi pensionäridel, kellel tuleb nüüdsest pensioni kättesaamiseks linna sõita. Lisaks tõuseb postiteenuse osutamisest kauplusele ka väike tulu, sest kes tuleb  postiteenuse pärast, ostab ilmselt midagi ka poest. Ja kauplust külastades saab n-ö möödaminnes ka kirja posti panna.

Esta Virkunen tõdes, et eks nad teevad seda tööd ka teatud mõttes oma kodukoha patriootidena. Kui maale enam kõige elementaarsemaid teenuseid alles ei jää, siis varsti pole seal ka elanikke ega külaelu.

Lustivere kauplust külastanud Aare lausus, et teda postkontori uus asukoht ei sega. Küll on tema jaoks probleemiks, et pensioni järele peab ta nüüd Põltsamaale sõitma.

Erki Varma sõnul on see, et postiteenused liiguvad parema kättesaadavuse huvides postkontoritest välja kohtadesse, kus inimesed oma igapäevaseid toimetusi teevad, ülemaailmne trend.

“Seda teed on mindud nii Saksamaal, Taanis kui ka Soomes,” kinnitas Varma. “Tänu sellele, et Adavere ja Lustivere kauplus on iga päev avatud, saavad kohalikud inimesed nüüd ka makseid edastada, perioodikat tellida ning pakke saata ja vastu võtta seitsmel päeval nädalas. Adaveres on pood avatud kella 9-19, Lustiveres kella 9-18.”

Postipanga teenuseid postipunktis pole

Lisaks postkontorisse või postipunkti minemisele on postiteenuseid kommunikatsioonispetsialisti sõnul võimalik tarbida oma kodus kirjakandja vahendusel.  Kui inimene elab lähimast postkontorist või postipunktist kaugemal kui viis kilomeetrit, on talle kirjakandja tellimine tasuta ning tasuda tuleb vaid teenuste eest. Kirjakandja saab koju tellida, helistades telefonil 661 6616, saates e-kirja aadressil info@omniva.ee või teate Omniva e-teeninduse (www.omniva.ee) vahendusel. Samuti saab kirjakandja koju kutsuda, postitades kirjakasti kutsekaardi.

Kui Adavere ja Lustivere postkontoris sai tarbida ka Postipanga teenuseid, siis postipunktides see paraku võimalik pole.

“Me ei ole postipunktides Postipanga teenuste pakkumiseks praeguseks veel lahendust leidnud, aga me tegeleme selle otsimisega. Nii et tulevikus pole sellise teenuse postipunktides osutamine sugugi välistatud,” ütles Erki Varma.

Küsimusele, kas lähiajal on Jõgevamaalt veel mõni postkontor kadumas, vastas ta, et hetkel Eesti Postil uute postipunktide avamiseks kokkuleppeid sõlmitud ei ole. Kui kuskil selline kokkulepe peaks sündima, annab ettevõte sellest kindlasti ka avalikkusele teada.

Adavere kaupluse töötajate sõnul on postiteenust vajavad inimesed vastse postipunkti päris kenasti üles leidnud, sest suletud postkontori uksel seisab vastav teade. Postiteenuste osutamiseks vajaliku koolituse tegi läbi neli kaupluse töötajat ja keegi oskajatest on alati tööl, nii et takistusi klientide teenindamisel ei peaks tekkima. Koolitus oli siiski küllaltki teoreetiline, asja praktiline külg tuleb töö käigus selgeks õppida. Nii et ärevust on esialgu nii kauplusetöötajatel kui ka klientidel, ent tasapisi harjuvad uue olukorraga nii ühed kui ka teised. Nii mõnigi klient on osanud aga ka uuenduse häid külgi näha. Postkontor oli päeval vaid kolm-neli tundi lahti, nii et tööl käival inimesel oli paki järele tulla üsna keeruline. Nüüd võib õhtul pärast tööd poest läbi astuda ja üksiti paki kaasa võtta.

*Adaveres on pood avatud iga päev kella 9-19

*Lustivere kauplus on iga päev lahti kella 9-18

i

RIINA MÄGI

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus