Möödunud aasta lõpust on endisel Adavere lihatööstusel uus omanik osaühing Chef Foodsi näol olemas, hoogsalt käivitunud remonditööde lõpetamise järel plaanitakse juba mais tootmine taas käima saada.
Kogu investeeringu suuruseks kujuneb umbes 3,5 miljonit krooni. Tööd saab Adaveres esialgu neli-viis inimest, kuid aasta lõpuks peaks ulukiliha töötlevas tööstuses rakendust leidma kokku kümmekond kätepaari. Läbirääkimised tulevaste töötajatega on juba käimas.
„Meie tootmise ja liha varumise iseärasusest tulenevalt meil tapamaja olemas ei ole ning seetõttu vajame vaid ruume ulukite esmatöötluseks, kus loomad võetakse vastu ning nahastatakse ja konditustatakse. Mais plaanime teha esimene partii toodangut ja siis loodetakse töödelda 4-5 tonni liha kuus,“ rääkis Chef Foodsi juhataja Priit Noorhani.
Aasta lõpuks peaks tootmismaht kasvama kuni 30 tonnini kuus. „Edaspidi võib töötajate hulk veelgi kasvada, kuid esialgu ei tahaks liiga suuri lubadusi välja jagada,“ rääkis Noorhani. “Praeguses majandusolukorras on väga raske kaugele ulatuvaid plaane teha. Vaatame, mis tulevik toob ja kuidas inimesed meie tooted vastu võtavad,“ lisas ta.
Logistiliselt hea koht
Noorhani sõnul otsisid nad ligi pool aastat sobivat asupaika tööstusele, kus saaks ulukiliha töötlema hakata. Soomes Helsingis asuv emafirma soovib tegevust laiendada ka Eestisse. Priit Noorhani sõnul on Chef Foods emaettevõtte näol tegemist usaldusväärse firmaga, sest mullu tähistati 30 tegevusaastat.
Algse plaani kohaselt oli ettevõttel kavas ehitada täiesti uus tootmiskompleks. Vaatamata madalseisus olevale ehitusturule ja sellest tulenevatele tagasihoidlikele ehitushindadele jõuti kalkuleerimise tulemusena järeldusele, et uue hoonetekompleksi ehitamine kujuneks liiga kulukaks. Seetõttu langes liisk mõne olemasoleva ja kasutult seisva lihatööstuse ostmise kasuks. Sobiva paigana nähti just Eesti keskel asuvat Adavere lihatööstust. Priit Noorhani kinnitusel on Adavere ulukiliha varumist silmas pidades logistiliselt väga heas asukohas.
“Me ei ostnud firmat, vaid kinnistu, seetõttu peame kõik tegevuseks tarvilikud load uuesti taotlema,“ rääkis Priit Noorhani.
Tõsisemate remonditöödega alustati Adavere tootmishoonetes kuu aega tagasi. Ümberehitustööde käigus muudetakse ruumilahendust. Selleks kulub kolm-neli nädalat. Seejärel rajatakse juurdeehitus, mille valmimise järel lisandub täiendavat pinda umbes 160 ruutmeetri jagu. Juurdeehitus valmib kava kohaselt kuue-seitsme nädalaga.
Ehitajaks valiti Cobra Grupp. “Soovisime sellise sammuga pakkuda tööd just kohalikule ehitusfirmale,“ rääkis Priit Noorhani.
Kogu tegevus toimub firmajuhi sõnul tihedas koostöös veterinaarametiga. „Tegelikult on meil veelgi ideid, kuid esimese etapina piirdume sellise tegevuse ja rahasummaga,“ kinnitas Chef Foodsi juhataja.
Rõhk toodete kvaliteedil
“Meie eesmärk on hakata tootma kvaliteetseid lihatooteid. Me ei kavatse hakata konkureerima teiste Eesti suurte lihatööstustega. Ulukilihast tooted on spetsiifiline ja samas kvaliteetne toidukaup ning selle järele on nõudlus täiesti olemas,“ selgitas Noorhani ettevõtte tulevikuplaane.
Põhiline osa toodangust eksporditakse siiski nii Soome kui ka teistesse Euroopa riikidesse. Eestisse jääb toodetavast kogusest 5-10 protsenti.
“Plaanime uuesti avada ka siinse kunagi päris tuntuks saanud kaupluse, kust inimestel oleks võimalik meie tööstuses valmistatud ulukiliha ja teisi klassikalisi lihatooteid osta.“
Kauplus peaks kava kohaselt uksed avama juba mais. Lisaks kohapeal valmistatavatele toodedele plaanitakse kaupluses müüma hakata ka Soomes valmistatud ulukiliha Tooteid hakatakse valmistama põhiliselt põdra, metssea ja metskitse lihast. Samas märkis ettevõtte juhataja, et ulukilihast toodete puhul tuleb tarbijal paratamatult arvestada tavapäraste lihatoodetega võrreldes kallima hinnaga. “Kindlasti on ulukilihatooted Eesti inimeste jaoks praegu veel küllalt kallis toidukaup, ent kogemus näitab, et metslooma lihast valmistatud toodete popupaalrsus eestlaste seas kasvab.“
Ulukiliha ostetakse kokku nii jahiseltsidelt üle Eesti kui ka RMK-lt. “Metslooma liha osas ei saa täpseid koguseid garanteerida, kuid siiski on ette teada, kui palju loomi kavatsevad jahimehed küttida,“ selgitas juhataja liha varumisega seotud probleeme.
Varumine käib operatiivselt. Niipea kui metsas kõlab püssipauk, tähendab see ka kohe kõnet ulukiliha töötlejatele ning tapetud loom tuuakse kiiresti kohale.
<span lang=”ET” style=”FONT-FAMILY: Arial; mso-ansi-language: ET”>iii
TOOMAS REINPÕLD