Adavere uisutajad Soomes

Tänavuse uisuhooaja algus kuluski Adavere noortel uisutajatel Soome vahet süstides, sest kodus, teadagi, jääd polnud. Helsingis Oulunkylä kunstrajaga uisustaadionil saadi käia tänu sellele, et Helsingis oli võimalik tasuta ööbida. Põltsamaa vallas Pauastveres tegutseval ASi TK-Team tahvlitehasel on nimelt Helsingis korter, kus nädala sees ööbivad mehed, kes nende Soome eksporditavaid tahvleid paigaldamas käivad. Neljaks nädalavahetuseks andis firma korteri uisutajate käsutusse.

“Sõitsime siis reede õhtupoolikul kümmekonna noorega Helsingisse ja tegime seal neli tugevat trenni: reede õhtul ühe, laupäeval kaks ja pühapäeva hommikul veel ühe, ning tulime pühapäeva õhtul jälle koju tagasi,” ütles Adavere uisutreener Väino Treiman.

Kui trenni juba Soomes tehti, hakati samas ka võistlemisvõimalusi otsima ning saadigi kutse Poris toimuvatele Soome juunioride meistrivõistlustele. Sinna pääses seitse uisutajat, sest väikebussi rohkem lihtsalt ei mahtunud.

Poris uisutasid kõik Adavere noored välja selliseid aegu, mis ületasid tunduvalt nende mulluseid tulemusi. Tugeva arenguhüppe tagasid Väino Treimani arvates suvised tõhusad rulluisutreeningud.

“Meie noortest oli vast edukaim 16-aastane Mart Markus, kes oleks nii 500, 1000 kui ka 1500 m distantsil olnud kuues ? juhul, kui ta võistlustabelis soomlastega konkureerinud oleks,” ütles Väino Treiman. “Tema vanuseklassis oli ka päris palju võistlejaid ? tervelt 14.”

Heast küljest näitasid end aga ka teised Adavere noored ? Saskia ja Sandra Alusalu, Marleen Sarap, Timo Vilk, Sander Vaikre ja Risto Liiv.

“Meie uisutajate tase on võrdne Soome noorte keskmise tasemega,” arvas Väino Treiman. “Kui arvestada, et Soomes on kunstjääga uisuradu üsna palju, meil aga mitte ühtegi, on see ikka päris kõva saavutus.”

Treimani sõnul on Mart Markusel kodustele Eesti meistrivõistlustele kaasa võtta koguni kahe välisvõistluse kogemus. Ülemöödunud nädalavahetusel käis ta nimelt koos Tallinna Pirita Suusaklubi juures treenivate uisutajatega Rootsis toimunud võistlustel, kus tema vastasteks olid nii kohalikud kui ka Hollandi ja Soome eakaaslased. Esimesel päeval tuli Mart kahel distantsil kolmandaks, teisel päeval olid korraldajad aga sunnitud tormi tõttu võistluse ära jätma.

“Rootsis uisutas Mart välja veel paremad ajad kui Soomes,” ütles Väino Treiman. “Osalt oli see tingitud sellest, et Rootsis sõideti 400-meetrisel, Soomes aga vaid 333 meetri pikkusel rajal.”

Sel laupäeval ja pühapäeval on siis Eesti paremad kiiruisutajad jälle Adaveres koos. Mehed ning A- ja B-klassi meesjuuniorid sõidavad 500, 1500, 3000 ja 5000 m, naised ja naisjuuniorid ning C-klassi meesjuuniorid 500, 1000, 1500 ja 3000 m. Esimesel päeval algab võistlus kell 12, teisel päeval kell 11. Kõik huvilised on oodatud.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus