Adavere Tuulik loodab kolme aastaga plussi jõuda

Tallinna-Tartu maanteel liikujale jääb Adavere tuulik hästi silma ja küllap on paljud  sinna sissegi astunud. Ent ometi tundub, et sealne söögikoht pole nii populaarne nagu näiteks Kükita Grill.


Adavere tuulikus tegutseb praegu firma Adavere Tuulik OÜ. Tuuliku rentniku Kristo Frei sõnul majandab tema seal alates üle-eelmise aasta oktoobrist. „Tegime enne avamist kerge lihvi köögis ning möödunud aasta alguses saime söögikoha külastajatele avada,“ rääkis Frei, kes on põhiametilt hoopis mahetootmisega tegelev põllumees, kellel on Konguta kandis 800 hektarit põllumaad.

„Õigupoolest tegi mulle üks hulgikaubandusega tegelev sõber, kellele tuuliku omanikud tuttavad on, ettepaneku siin koos tegutsema asuda. Ütlesin sõbrale, et kui tema sellega siin tegelema hakkab, olen valmis teda aitama. Juhtus aga hoopis nii, et sõber ei pidanud vastu ja nüüd tuleb minul siin edasi majandada. Tegevuse muutis lihtsamaks tugeva kaadri olemasolu, kellega koostöös tegutsen siiani. Mina olen siin viies erastamisejärgne „operaator“. Ma ju ei arvestanud sellega, et pean siin üksinda edasi tegutsema ja seetõttu nõuab see teiste äride kõrval esialgu arvatust rohkem aega ja vaeva,“ rääkis Kristo Frei.

Mehe sõnul olid neil sõbraga suuremad plaanid, eesmärgiks seati head kodumaist toitu pakkuva restorani loomine. Praeguseks on siiski nii kaugel, et ostetakse mahejahu, millest kohapeal leiba küpsetatakse. Samuti pakutakse seal spetsiaalselt Adavere Tuuliku jaoks valmistatud õlut.

Suvel käiakse sageli

„Talvel on siin tõepoolest vaikne, aga suve kohta seda öelda ei saa. Mina näiteks varem ei teadnud, et siin tervete bussitäite viisi turiste einestamas käib. Enamasti piirdutakse kohvi ja pirukaga, kuid siis tuleb siia korraga mitukümmend inimest sööma. Meie turismihooaeg on lühike ja seetõttu peame selleks hästi valmis olema. Kui talvisel ajal külastab tuulikut kuni 25 inimest päevas, siis suvel on parematel päevadel kuni 700 külastajat. Neid päevi, kui bussid meie parklasse sisse ei keera, on väga üksikuid, sel juhul on külastajaid päevas umbes 100. Aastaringselt Adavere Tuulik siiski ennast ära ei majanda. Kuid mul on pikaajaline visioon ja arvan, et kolme aasta pärast olen plussi jõudnud.

Et siinsele tegevusele hoogu juurde anda, tahaksin tuuliku juurde suvisel ajal käsitöömeistrid oma tooteid pakkuma kutsuda. Samuti on plaanis rajada väliterrass. Suvisel ajal tahaks siia ka grillimise koha tekitada. Tuuliku juurde on juba välireklaam tellitud ning plaanis on see üles panna ka mõlemale poole maanteed. Kaasajastamist vajaks tuuliku küttesüsteem, kus senine õliküte tuleks asendada näiteks pelletiküttega. Talvisel ajal kavatsen rohkem rõhku panna pidude korraldamisele ja selles osas on mul soov kohalike majutusteenuse pakkujatega koostööd tegema hakata. Tahame siin edaspidi kord kuus korraldada bändiga tantsuõhtu 30+ aastates inimestele. Pidude pidamiseks saab kasutada nii alumist kui ülemist saali, lisaks veel kaminasaali,“ rääkis Kristo Frei tulevikuplaanidest.

Tulevik sõltub tulemustest

Frei arvates võiks talvekuudel tegevuse mõneks ajaks seismagi panna. „Aga ma ei saa ka oma neljale töötajale öelda, et mul pole teid mõne kuu jooksul vaja ja palka ma siis ei maksa. Aastaringselt pakun tööd neljale inimesele, suveks tuleb siia kolm inimest abiks. Kunagi kuulus tuuliku juurde kümne hektari jagu maad, mis praeguseks hetkeks kahjuks ära on müüdud,” nentis rentnik.

Kristo Frei sõnul oleks seda maad saanud kasutada ettevõtte edaspidiseks arendamiseks ja pilkupüüdvama haljastuse ning õdusama ümbruse loomiseks. Krundi servale võiks tema nägemuse järgi kuuseheki istutada, et koht privaatsemaks muuta.

„Rentnikuna ma siia väga suuri investeeringuid teha ei kavatse. Omanik on minult küsinud, kas oleksin huvitatud tuuliku ostmisest. Praegu ei ole hind sobilik, aga ega ma ostmist päriselt ei välista. Kui kolme aasta peale tehtud plaan õnnestub, muutub ostmine väga tõenäoliseks. Ostuplaan oleneb ka sellest, kas maantee jääb samasse kohta või mitte. Toidukohtasid on selle maantee ääres mitu, aga nii pilkupüüdva arhitektuuriga kohti rohkem ei ole. Selles peitub Adavere tuuliku erilisus, mis inimesi siin peatuma meelitab,“ tõdes Kristo Frei.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus