Adavere mõisaselts sooviks mõisahoone väärtustada

Adavere mõisaselts sooviks väärtustada kohalikku mõisat, soovides mõne sinna sobiva ürituse rohkem sügisesele ajale jätta, sest suvi on niigi ettevõtmistest tulvil.

“Adavere mõisaseltsi töös osalevad kõige aktiivsemalt lapsed ja pensionärid. Tööeas inimesi, kes seltsi hingekirjas, on kümmekond,” lausus Adavere Vaba Aja Keskuse juhataja Evi Rohtla. Tema sõnul kasutavad mõisaseltsi liikmed kooskäimise kohana vabaajakeskuse ruume. Seltsi ürituste ettevalmistamisel võib loota vaid neljale-viiele inimesele.

Raske inimesi kodunt välja saada

Oma firmamärki, nagu on Pajusi külaseltsi mõisapäev või Kamari Haridusseltsi hiljuti käivitatud veetrall, Adavere mõisaseltsil ette näidata ei ole. “Adavere firmamärk on ju uisutamine,” lausus Rohtla.

Tema  sõnul näitab praktika, et Adaveres on väga raske inimesi kodunt välja saada. Paljud varasemad ettevõtmised nagu naisteklubi, viktoriiniturniir peredele ja sõpradele on praeguseks hääbunud.

“Ei ole mõtet mõisaseltsi raha tuulde loopida ja mingit üritust korraldada, kui sellele lõpuks peale tuleb maksta,” tõdes vabaajakeskuse juhataja. Seevastu toimib sügisel ja talvel  regulaarselt pensionäride jututuba. Rohtla sõnul löövad Adavere eakad aktiivselt kaasa ka ürituste ettevalmistamisel.

“Paraku ei hakka mõisaseltsi rahakott tõmbenumbritele peale,” nentis Evi Rohtla. 

Mõisahoones tegutseb kool

Ta näeb Adavere mõisaseltsi tegevuses probleemi selleski, et siinne mõisahoone ei kuulu külaseltsile, vaid seal tegutseb hoopis kool. “Meie suur puudus seisneb selles, et meil ei ole korralikku saali, kus suuremaid üritusi korraldada,” märkis Adavere mõisaseltsi eestvedaja.

Rohtla sõnul on Põltsamaa vald kinnitanud hinnakirjad kooli ruumide kasutamiseks. Samas loodab ta, et kool neile vastu tuleb ja ruume tasuta kasutada võimaldab. Adaveres  puudub ka hea välilava, mis on samuti takistuseks suviste ürituste läbiviimisel. Rohtla võib oma kogemuse põhjal kinnitada, et Adavere rahvale sobib vaba aja veetmiseks rohkem see pool alevikust,  kus asub vabaajakeskus. Teatavasti poolitab asula ju Tallinna-Tartu maantee. Evi Rohtla näeks ühe võimalusena ehitada vabaajakeskuse saali välisseina suur uks, nii saaks saali vabaõhuürituste lavana kasutada. See mõte Põltsamaa vallas toetust ei leidnud. Samas ei näe Rohtla eraldi vabaõhulava ehitamisel mõtet, sest selle valvamine, hooldamine ning korras hoidmine käiks mõisaseltsile üle jõu.

“Paraku tõestab kogemus mänguväljakuga, et noored ei oska  teiste loodut hinnata ja lihtsalt lõhuvad kõike, mis siin olemas on. Kadestan neid külaseltse, kes kooliga tihedat koostööd teevad. Meil see kahjuks nii ei ole,” nentis ta. 

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus