Adavere mõisaselts saab vallalt tuge

Teisipäeva õhtuks oli Adavere Mõisaseltsi juhatus kokku kutsunud üldkoosoleku, kus muu hulgas selgus ka, et Põltsamaa vallalt on selts saanud muljetavaldavalt palju toetust. Tänavu on saadud 216 000 krooni.

Mitmesugustest projektidest taotletakse raha juurde ja nii küünib loodetav summa, mida selts käsutada saab, enam kui 800 000 kroonini. Üks kulukamaid tulevasi ettevõtmisi on  laste mänguväljak vabaajakeskuse juures. Kavas on korraldada suvine lastelaager ning võimalusel soovitakse korrastada kohalikku bussiootepaviljoni ning selle ümbrust.

Mõisaseltsi liikme Jaan Soone hinnangul on valla poolt eraldatud summa praegusel rahavaesel ajal muljetavaldav.

Adavere mõisaseltsi juhatuse esimehe ülesandeid täitva Evi Rohtla sõnul on mõisaseltsi tegevuse põhieesmärk, nagu teistelgi külaseltsidel,  kultuurielu edendamine. Tegevust soovitakse pakkuda kõigile väikelastest kuni eakateni. Eelmisel aastal tegutses aktiivselt naisteklubi, mis jätkab ka tänavu. Mõisaseltsi eestvedamisel on läbi viidud lustakaid vastlapäevi, traditsiooniliselt toimub naistepäeva tähistamine, populaarsed on ka eakate jututoad. Tihti korraldatakse töötubasid. Mullu oli Adavere Vaba Aja Keskuses menukas naisansambli kevadkontsert. Läbi viidi üleriigilise kampaania Teeme ära!“ heakorranädal Adavere alevikus. Samuti kuulub ürituste nimistusse jaaniõhtu korraldamine, projektilaagrite läbiviimine lastele ja palju muud.

Aktiivsemad on lapsed ja eakad

Adavere mõisaseltsi juhatuse liige Tiia Lants arvas, et ehk on tarvis ürituste korraldamisel midagi muuta, sest inimesed ei osale kuigi aktiivselt. Kui ikka pered tantsuõhtutele või muudele ühisettevõtmistele välja tulla ei taha, pole Lantsi sõnul mõtet neid poolvägisi korraldada.

Näiteks eelmisel aastal Adaveres toimunud lastekaitsepäeva tähistamisel osalesid paljud  Jõgeva inimesed ja kiitsid korraldajate tehtut, kohalikke tuli aga kodunt välja vähe. Jaan Soone pole saanud vastust küsimusele, miks inimesed üritustel loiult osalevad. Aktiivsemad on just lapsed ja eakad inimesed,  tööealised eelistavad õhtul kodus olla. Siit teeb selts järelduse, et rohkem ongi mõtet korraldada ettevõtmisi lastele ja eakatele.

Loidus ja tüdimus

Evi Rohtla peab inimeste loiduse põhjuseks vahepeal katkenud järjepidevust kultuurielus, sest mingil ajal puudus adaverelastel kooskäimise koht.

Praegu on vabaajakeskuses õhtune tegevus veidi soikunud, sest kooli remondi ajal kasutatakse osasid ruume õppetööks.  

Evi Rohtla loodab, et vaatamata raskustele riigi majanduselus ja vaatamata inimeste mõningasele tüdimusele kohalikust kultuurielust, suudetakse jätkata aktiivset tegevust.

Adavere mõisaselts loodi 24. novembril 2003. Praeguse seisuga kuulub mõisaseltsi 24 liiget. Seltsi üldkoosolek kutsutakse kokku üks kord aastas, ent juhatus peab aru sagedamini. Seltsi juhatus on kolmeliikmeline, lisaks Evi Rohtlale kuuluvad sinna Adavere Põhikooli õpetaja Nele Kaev ja kohaliku lasteaia juhataja Tiia Lants. Mõisaseltsi rahanumbritel hoiab silma peal Merike Lainemäe.

iii

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus