Aateinimesed meenutavad Sinimägede lahinguid

Laupäeval toimub Sinimägedes 20. Diviisi veteranide ja nende aatekaaslaste iga-aastane kokkutulek, kuhu on oodata ka mitmeid välisdelegatsioone.

Kokkutulek Sinimägedes Grenaderimäel algab kell 11 Eesti hümniga ja ametlik osa lõpeb kahe tunni pärast ühislauluga „Eestimaa, mu isamaa”. Sellele järgneb sõdurilõuna, muusikat teevad Margus Põldsepp, Sulev Salm ja Eesti Leegioni rindehunt Boris Takk. Kella 15-16.30 näidatakse Vaivara Sinimägede muuseumis dokumentaalfilmi „Sinimäed”. 

Tõeline patrioot leiab tee

20. Eesti Relvagrenaderide Diviisi Veteranide Ühenduse kõrval korraldab kokkutulekut Eesti Leegioni Sõprade Klubi.

„Meie klubi on rahaliselt toetanud mitmed aatelised kaasmaalased,  nad on andnud oma panuse kokkutuleku õnnestumiseks. Suured tänud teile, te olete musternäidis eeskujulikest kodanikest! Suured tänud ka firmadele Ramirent ja Saku Läte. Selliste heatahtlike toetajate leidmine polnud kerge, kapitalistlikus ühiskonnas peab paraku suurem osa firmadest silmas vaid oma rahakoti hüvesid ja aumehelikkus siin kõne alla ei tule,” rääkis Eesti Leegioni Sõprade Klubi juht Andri Ollema.

1944. aastal võitlesid koos eestlastega Sinimägedes bolshevismi vastu paljud euroopa rahvad, nii on ka tänavu kutsed saadetud võitlus- ja aatekaaslastele teistes riikides.   Sinimägedesse oodatakse külalisi lätlaste, leedukate, rootslaste, norralaste, taanlaste, sakslaste, austerlaste, flaamide, hollandlaste ja soomlaste hulgast.

Ollema sõnul on ELSK sihiks võtnud, et igale Valhalla saalidesse lahkuvale rindehundile peaks asemele tulema noorliige.

„Kui eelmisel aastal oli Sinimägedes 1000 inimest, siis sellel aastal võiks osalejaid olla juba 2000 — me ei tohi oma sangareid unustada,” kinnitas Ollema.

„Paljud vabandavad, et Sinimäed on kaugel, suvel ilmad palavad ja sõit kulukas. Nad mõelgu sellele, kas Teises Vabadussõjas Eesti riikliku iseseisvuse eest võidelnud mehed kurtsid kunagi, et Narva rinne on kaugel ja ilmad palavad. Tõeline patrioot leiab tee Sinimägedesse ja aja sinnatulekuks probleemideta,” oli Ollema järeleandmatu. 

Sinimäed ootavad külalisi iga päev

Viimased kaks aastat on Vaivara vallas tegutsenud Sinimägede muuseum. Vaivara mõisa sepikojas asub teabepunkt ja aidas näitusemaja. Sinimäele saabunud ajaloohuviline saab oma tutvumisretke alustada teabepunktist, kust saab ülevaate kogu Vaivara valla alal paiknevatest sõja-, asustus-, kultuuri- ja loodusloo võimalikest vaatamisväärsustest. Eelkõige sõja-ajaloolise suuna valinu peaks edasi liikuma näitusemajja, kus lisaks lühiülevaatele Vaivara kihelkonnast ja mõisast saab juba põhjaliku tekstilise, pildilise ja helilise ülevaate Sinimägede 1944. aasta lahingutest.

Vaivara Sinimägede muuseumi teabetuba ja näituseruum on külastajatele avatud teisipäevast laupäevani kella 10-17, suvekuudel ka pühapäeviti kella 10-16.  Etteteatamisel on võimalik muuseumi ja Vaivara valla huviväärsustega tutvumiseks tellida giid või matkajuht.

i

JAANIKA KRESSA

blog comments powered by Disqus