Aasta tegu tehti Paunveres

2007. aasta sügisel peeti Palamusel juba kümnendat korda Suurt Paunvere Väljanäitust, millest sai osa üle 20 000 inimese. Kuigi Palamuse on niigi tuntud paik, on kümme väljanäitust, millele kõigist Eestimaa otstest kokku sõidetakse, selle veelgi tuntumaks teinud.

?Selle ürituse sisu sai selle algatajate poolt algusest peale õigesti paika pandud ja küllap see seepärast nii populaarseks on osutunudki,? arvas Palamuse vallavanem Urmas Astel. ?Esikohal on väljanäituse puhul ikka maaelu ja maal toodetava propageerimine, aga ukse taha pole me jätnud ka muu tööstuskauba müüjaid: tulnud tagasiside näitab, et käsitöö ja kodumaise toidu kõrval jätkub ostjaid ikka ka Leedu või Poola turukaubale.?

Kui rahaline tulu, mida vald väljanäitusest saab, on väike või suisa olematu, siis omaette väärtuseks võib lugeda kümne aasta jooksul tekkinud hästi toimivat entusiastide meeskonda, kes väljanäitust korraldab. Isegi mõned, kes vahepeal Tallinna kolinud, tulevad väljanäituse ajaks ikka kohale, et kaasa aidata.

Aasta tegu tunnustati 2000 euro suuruse preemiaga, mille panid ühiselt välja Jõgeva maavalitsus, Jõgevamaa Omavalitsuste Liit ja Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupp.

Investeeringud kümnesse

Hea ettevõtte tiitli pälvis Tabiveres tegutsev OÜ Same. 1992. aastal asutatud ettevõte toodab mullaharimis-, söödatootmis- ja teehooldusmasinaid. Toodangust umbes veerand realiseeritakse Eestis, kolmveerand läheb välisturgudele. OÜ Same tegevjuhi Tarmo Teini sõnul oli möödunud aasta ettevõttele edukas: toodangut realiseeriti 53,4 miljoni krooni eest ja kõik tehtud investeeringud tabasid kümnesse. Näiteks 3,5 miljonit krooni maksma läinud pulbervärvimiskamber kõrvaldas kaua probleemiks olnud ?pudelikaela? tootmisprotsessis, tõstis toodangu kvaliteeti ja võimaldab pakkuda värvimisteenust teistelegi ettevõtetele. Küsimusele, kas väidetav majanduslangus OÜ Same tegevust ka juba kuidagi mõjutanud on, vastas Tarmo Tein, et neil tuleb esialgu rinda pista pigem taevaste jõududega: üks firma tootmissuundi on ju lumekoristusmasinate ja liivapuisturite valmistamine ning sellisel talvel nagu tänavune on neid üsna raske müüa. Lumenappus kummitab tänavu mitte ainult Eestis, vaid ka teistes riikides, kus Same toodangut müüakse: Soomes, Rootsis, Norras. Mis tähendab, et järgmiseks hooajaks tellitakse teehooldusmasinaid kindlasti vähem.

Teenitud aastakasum võimaldab Teini sõnul vaadata tulevikku ja teha seda, mida maavanem oma vastuvõtul ettevõtjatele soovitas: investeerida uutesse tehnoloogaitesse.

 ?Märtsikuus peaksime kätte saama uue CNC-juhtimisega metallitöötlemiskeskuse,? ütles Tarmo Tein. ?Ühest küljest vabastab see seade meid vajadusest tellida mitmesuguseid detaile allhanke-ettevõtetelt ja võimaldab meil paindlikumalt reageerida tellimustele, teisest küljest on see ainus võimalus saada tööle noort haritud tööjõudu. Üksnes lubadusega, et kunagi tulevikus moodne pink soetatakse, kedagi tööle ei meelita.?

Lihtne töö

Hea põllumajandusettevõtte tiitel omistati osaühingule Õnne Piimakarjatalu, kus tehti eelmisel aastal 10 miljoni krooni eest investeeringuid. Valmisid uued kõikidele kaasaaegsetele nõuetele vastavad sõnniku- ja jõusöödahoidlad, soetati uut tehnikat. Talus on 1400 veist, nendest 700 lüpsilehma. Igalt lehmalt saadi keskmiselt 8316 liitrit piima.

?Kui valda külalisdelegatsioonid tulevad, oleme need ikka Õnne Piimakarjatalu vaatama viinud,? ütles Põltsamaa vallavanem Toivo Tõnson. ?Õnne Piimakarjatalu on kahtlemata Esku küla ja kogu valla üks suuremaid tööandjaid.?

?Mul on hea meel, et seekord on märgatud ja tunnustatud ka ääremaa ettevõtet, kus lihtsad inimesed on viisteist aastat lihtsat tööd teinud,? ütles Õnne Piimakarjatalu juhataja Mati Kivi.

Hea investori tiitli sai OÜ Sadala Agro, kus möödunud aastal vabapidamislaut 650 veisele. Alustati ka vabapidamisega noorloomalauda rekonstrueerimisega, see töö valmib käesoleval aastal.

Heaks Turismitegijaks tunnistati MTÜ Eesti Metsaselts hallatav Elistvere Loomapark, mis on maakonna külastatavaim loodusõppe- ja loodusturismiobjekt, millel 2007. aastal täitus kümnes tegevusaasta. Mullu käis loomapargis üle 70 000 inimese uudistamas nii loomi kui osa saamas kaunist looduskompleksist.        

Jõgevamaa mullused silmapaistvamad ettevõtmised ja ettevõtted:

Jõgevamaa aasta tegu 2007 ? X Suur Paunvere Väljanäitus;
Hea ettevõte ? OÜ Same;
Hea põllumajandusettevõte ? Õnne Piimakarjatalu OÜ;
Hea investor ? Sadala Agro OÜ;
Hea Turismitegija ? Elistvere Loomapark (MTÜ Eesti Metsaselts).

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus