Aasta sädeinimene Riina Paluoja ehmus tunnustusest

Ühisnädala raames toimus Mustvee kultuurimajas kodanikupäev, kus tunnustati parimaid Jõgevamaa kodanikeühendusi ja anti üle aasta küla ja sädeinimene 2018 tiitel. Viimase pälvis põline lustiverelane Riina Paluoja.


„Minu nimi oli viimane, nii et ma ei uskunud oma kõrvu. Kõik nominendid olid seda tiitlit väärt,” ütles rõõmsameelne Riina Paluoja, kelle sõnul oli sellise tunnustuse saamine suur üllatus ja ehmatus. Nominendiks esitasid Riina Lustivere külaselts ja Jõgevamaa Kodukandi ühendus.

„Tunnustus annab teadmise, et olen ajanud õiget asja ja see on ka teistele korda läinud. Arvan, et sellised tunnustamised on väga olulised. Inimesed, kes on eestvedajad, tunnevad aeg-ajalt väsimust. Kui nende pingutusi märgatakse, annab see uut energiat,” arvas sädeinimeseks valitud Riina.

Üks seltsi asutajaliikmetest

„Mõte luua Lustivere piirkonda külaselts tekkis ennekõike tollase vallavanema Toivo Tõnsoni peas. Tema tuli ühel päeval selle mõttega kooli juurde ning rääkis sellest tollasele kooli direktorile Malle Tuurile ja minule. Toivo soovitas minna Kamarisse koolitusele, kuidas ja miks seltsi asutada,” rääkis Lustivere külaseltsi asutamisest Riina Paluoja.

„Koolitajaks oli Pille Tutt. Nii me sinna läksimegi ja meile Mallega meeldis see mõte. Oli 2003. aasta jaanuar ning otsustasime luua seltsi seitsme küla baasil: Sulustvere, Kaavere, Pudivere, Tõrenurme, Neanurme, Kaliküla ja Lustivere,” lisas Paluoja, kelle sõnul toimusid jaanuaris-veebruaris Malle eestvedamisel rahvakoosolekud, kus vaagiti piirkonna tugevusi ja nõrkusi.

Lustivere Külaseltsi asutamiskoosolek toimus 5. märtsil 2003. Asutajaliikmeid oli üheksateist ja valiti seitse juhatuse liiget, sest külasid on seitse. Sellel koosolekul otsustati valida juhatuse esimeheks Riina Paluoja. Alates sellest ajast on Riina olnud juhatuse liige ning viinud ellu kolmkümmend neli projekti Lustivere piirkonna kultuuri- ja spordielu arendamiseks. Tema kirjutatud projektide abiga on korraldatud perepäevi, rahvatantsupidusid ja Lustivere piirkonna seitsme küla päevi.

Veerand sajandit kogukonna heaks

„Kui 2003. aasta kevadel tegime heakorratalgud, et korrastada Lustivere mõisapark, siis oli osavõtjaid 81. See tegi südame soojaks, et inimestele läheb oma koduküla heaolu korda. Ka järgmisel viiel aastal oli osavõtjaid rohkesti,” meenutas Riina meeldejäävamaid asju seltsis olnud aja jooksul ning mainis, et siis sai küla korda ja enam pole eriliselt talguid vaja tehagi.

„Märgiksin ära ka pikaajalised traditsioonid nagu näiteks üheteistkümnendat korda toimuv Päkapikumaa ja alates 2005. aastast ühine lipuheiskamine vabariigi aastapäeval. Loomulikult on mulle südamelähedased kõik seltsi ettevõtmised,” kinnitas ta.

Suurimaks saavutuseks võib lugeda vabariigis Aasta küla 2013 tiitlit Lustivere piirkonna küladele. „See toimus Saaremaal maapäeval. Sellega oli selline lugu, et kõik nominendid kutsuti ette ja igaüks sai mingi aukirja. Seisin seal koos teiste kaaslastega ja sosistasin neile, et meie oleme kõige viletsamad ja ei saa midagi. Kui aga kuulutati välja Aasta küla, pidi mu süda üllatusest seisma jääma. Olin väga ärevil, aga õnnelik,” meenutas Riina.

„Kuna Lustivere piirkond on minu kodupaik, siis soovisin, et siinsed külad saaksid korda, et inimestel oleks siin hea elada. Andsin selle nimel kogu oma jõu. Hinnangu annavad kindlasti teised. Kuna üksinda nii suurt asja ajada ei saa, siis siinkohal tänan kõiki kaasalööjaid. Kõik need aastad on olnud üks suur meeskonnatöö,” hindas Riina enda viieteistkümne aasta jooksul tehtud tööd seltsis.

Kodukoha ajaloo talletamine

Riina ei ole ise ühtegi raamatut kirjutanud, kuid on see-eest ärgitanud inimesi seda tegema ja aidanud neil materjali koguda ning trükisteks vajalikku rahastust leida.

„Raamatu „Killukesi Lustivere piirkonna ajaloost” pani kokku Lea Lints ja „Hariduselust Lustivere mail” Vilja Roots. Lustivere piirkonna ja mõisa ainetel on kirjutatud kaks näidendit, Lea Lints „Lustivere lood” I ja II. Koos Viljaga on mõte kokku panna veel üks Lustivere piirkonna ajalooraamat. Olen sel teemal temaga juba vestelnud ja meil on veel palju ajaloolist materjali, mis kaante vahele panna,” kinnitas Paluoja.

Riina, kes on põline lustiverelane, tegeleb kodukoha ajaloo uurimise ja talletamisega. Ta on paljudele jätnud hinge unustamatu jälje, sest tänu temale on tekkinud ühtekuuluvustunne, kodukohaarmastus, oskus teistega arvestada ja võime armastada rahvuskultuuri.

Käesoleva aasta märtsist on ta andnud üle juhatuse esimehe kohustused oma miniale, Ave Paluojale, kes on Riina sõnul teda aastaid abistanud ja on seltsi asjaajamisega hästi kursis. Aasta sädeinimeseks valitud Riina jätkab tegutsemist seltsi juhatuses, edendab kultuurielu ja osaleb aktiivselt seltsi tegevuses.

Riina Paluoja

* Sündinud 1954. aastal Sulustvere külas

HARIDUSTEE

 • * 1960‒1968 Lustivere 8-klassiline kool (alustas viieaastaselt)
 • * 1968‒1971 Põltsamaa keskkool
 • *1977‒1982 Tallinna Pedagoogilise Instituudi kaugõppeosakonnas algklasside õpetaja

TÖÖKÄIK

 • * 1971‒1973 Lustivere kool, matemaatikaõpetaja
 • 1973‒1974 Väätsa, pioneerijuht
 • 1974‒1976 Kurista Metsamajand, sekretär
 • 1976‒1978 Vaimastvere kool, matemaatikaõpetaja
 • 1978‒2014 Lustivere kool, õpetaja ja (1994-2014) õppealajuhataja
 • 2015‒2017 Lustivere kultuurimaja juhataja

TUNNUSTUSED

 1. * 1987. aastal Eesti NSV Haridusministeeriumi Aukiri viljaka pedagoogilise töö eest
 2. * Jõgeva maakonna (rajooni) ja Põltsamaa valla tänukirjad viljaka tegevuse eest Lustivere kooli rahvatantsurühmade juhendamisel  aastatel 1981‒2002
 3. * 2004/05 õppeaastal Jõgevamaa Aasta Õpetaja nominent
 4. * 2010 Jõgeva maavanema autasu Hea piirkonna edendaja
 5. * 2013 Jõgevamaa Aasta klassijuhataja nominent
 6.  * 2018 Aasta sädeinimene
 7.  
 8. DEIVI SUISTE
blog comments powered by Disqus