Aasta õppija ja koolitaja selgunud

<span lang=””>

Seoses oktoobrikuise traditsioonilise täiskasvanud õppija nädalaga valiti maakondades taas aasta õppijaid ja aasta koolitajaid. Jõgevamaa aasta õppija tiitli vääriliseks tunnistati Saimre Seakasvatuse OÜ Rõstla farmi praegu lapsepuhkusel olev juhataja Tiina Suban ja aasta koolitaja tiitli pälvis Jõgeva koolituskeskuse inglise keele õpetaja Maive Kase.

Tiina Suban (37) lõpetas tänavu heade tulemustega Jõgeva täiskasvanute keskkooli. Tema puhul väärib eraldi märkimist see, et tal jätkus tahtmist ja jaksu omandada keskharidus suure pere kõrvalt. Kui ta kolm aastat tagasi üle pika aja koolipinki istus, oli tal neli last, kooli lõpetas ta aga juba viie lapse emana. Tiina pisitütar Isolde sündis mullu oktoobri algul ning ta oli vaid kahenädalane, kui ema ta esimest korda kooli kaasa võttis. Kaheteistkümnes klass käidigi läbi kahekesi. Laps oli rahulik ja tundi suurt ei seganud.

“Ta on ju haritud inimene, kaheteistkümnes klass juba läbi tehtud, ega ta siis niisama lärma,” ütles Tiina Suban naljatamisi. Ka siis, kui koolis tuli juttu sellest, et mõnel teisel on võlgnevusi, aga temal, viie lapse emal, mitte, seletas Tiina asja naljatamisi nii, et kaks pead on ikka kaks pead.

Kui pisitütar andis Tiinale moraalset jõudu kooli lõpetamise nimel pingutada, siis vanem, kaheksateistaastane tütar Kristi oli talle abiks võõrkeele õppimisel.

“Tänapäeva noortel on inglise keel ikka palju paremini käes,” ütles Tiina Suban.

Kolme aasta jooksul Jõgeva täiskasvanute keskkoolis õppides tõestas ta endale, et on palju võimekam kui senini arvas. Kasvanud enesekindlus lubas tõusta tal ka ametiredelil: farmijuhatajaks edutati ta aasta pärast õpingute alustamist. Üldhariduse omandamise kõrvalt jõudis ta käia ka erialastel täienduskursustel.

Õppida pole kunagi hilja

“Õppimist oli lastekasvatamise ja tööga küll päris keeruline ühitada, ent keerulisemates situatsioonides tuli meile appi lahke naabritädi ja ka õpetajad koolis olid väga vastutulelikud,” ütles Tiina Suban. “Jõudsin koolis käies veendumusele, et õppida pole kunagi hilja ja õppimist ei saa miski segada.”

Keskkooli lõputunnistuse saamisega ei saanud Tiina õppimisisu veel sugugi otsa, vaid ta oleks tahtnud tänavu sügisel Eesti Maaülikooli loomaarstiharidust omandama minna. Paraku oli sinna liiga palju tahtjaid ja ta jäi konkurentsist välja. Nüüd peab ta plaani Viljandi ühendatud kutsekeskkoolis veoautojuhiks õppida. Pole ju paha, kui veel mõni amet “tagataskus” on.

Aasta koolitaja Maive Kase põhitöökohaks on Jõgevamaa gümnaasium, ent tunnustuse pälvis ta eelkõige selle töö eest, mida ta teeb Jõgeva koolituskeskuses täiskasvanuid õpetades. Seal tegutseb ta neljandat aastat.

“Kolleeg Rita Sildnik, kes juba varem Jõgeva koolituskeskuses inglise keelt õpetas, kutsus mind sinna appi, sest õppegruppide arv oli nii suureks kasvanud, et tal ei käinud jõud enam kõigist neist üle,” ütles Maive Kase. Toona oli tema ja Rita Sildniku põhitöökohaks Jõgeva ühisgümnaasium, nüüd on nad kolleegid uues Jõgevamaa gümnaasiumis.

Tuleb julgustada

“Praegu ei erinegi minu töö koolis kuigivõrd tööst koolituskeskuses, sest gümnaasiumiklassides õppivad noored on juba enam-vähem täiskasvanud, kes õpivad teadlikult ja iseendale. Varem, kui andsin tunde ka keskastme koolinoortele, kulus osa aega ikka kasvatustöö peale,” nentis Maive Kase.

Täiskasvanutele on tema sõnul keelekursustel vaja anda eelkõige elementaarne suhtlemisoskus ja -julgus.

“Eesti inimene ei julge tihti võõrkeelt rääkida, sest kardab vigu teha,” ütles õpetaja. “Selleks, et julgus tekiks, tuleb kõigepealt tunnis piisavalt kõnelemisvõimalusi pakkuda ning eksimusi mitte kohe, kõva häälega ja teiste ees parandama hakata.”

Maive Kase kinnitas, et koolituskeskuse keeletundides eri elualadel tegutsevate inimestega suheldes on avardunud ka tema enda silmaring ning laienenud tutvusringkond.

Maakonna aasta õppijat ja aasta koolitajat tunnustatakse 29. oktoobril Pala kultuurimajas toimuval täiskasvanud õppija nädalale pühendatud sündmusel.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus