6 lihtsat viisi, kuidas muuta oma kodu jätkusuutlikumaks

SISUTURUNDUS

Võib tunduda, et jätkusuutliku ehk säästvama eluviisiga elamine on suur ettevõtmine, kuid teadke, et see tegelikult ei pea nii olema. Keskkonda silmas pidava kodu loomine ei nõua tohutut pingutust, piisab vaid veidi lisamõtlemisest. Ja on ka suur võimalus, et te juba teete mõnda neist vajalikest tegevustest!

Kas te näiteks juba kasutate korduvkasutatavaid joogikõrsi ja kohvitopse? Suurepärane! Isegi mitmed suured tööstused, nagu näiteks kasiinod on tänapäeval hakanud jätkusuutlikuse peale mõtlema. Viimaste aastate jooksul on mitmed kasiinod hakanud kasutama LED-valgustusi, mille läbi elektrikasutus on minimaalne või on isegi korraldamas kampaaniaid või annetamas teatud osa kasumist näiteks uute puude istutamisele. Eesti kasiino lehelt saate mängida online kasiinodes nii otse kodust kui ka liikvel olles, mille läbi ei pea te isegi lisakilomeetreid tegema, hoides oma eluviisi veelgi jätkusuutlikumana.

Aga nüüd tahaksimegi teieni tuua 6 kasulikku ideed, mida ka teie saaksite rakendada säästlikuma elu ja kodu loomiseks. Ehkki need ideed ei muuda meie planeedi seisundit üleöö, on igal väiksemalgi liigutusel omad tagajärjed.

  •  Ostke kodumaist sisustust

Muidugi on erinevate poodide sirvimine veebis ja masstoodangu tellimine suurtest kaubanduskeskustest lihtne, kuid kaaluge kõigepealt kohalike müüjate toodangut. Kohalike käsitööliste toetamine pole mitte ainult parem viis kohaliku majanduse tugevdamiseks, vaid see on ka jätkusuutlikum viis oma kodu sisustamiseks. 

Kodumaiste toodete ostmine võib märkimisväärselt minimeerida ostude mõju keskkonnale. Kohad, kus on rohkem kohalikke ettevõtteid, on registreerinud kuni 26% vähem postiautode liiklust, kuna kohalikud ostud nõuavad vähem transporti, vähendades mõju meie muutuvale kliimale.

  •  Tehke eelnev uurimistöö

Kui te ei saa kohalike müüjate juurest sisseoste teha ja teil on vaja veebi pöörduda, tehke enne kindlasti vastav uuring. Mis tahes ostetava kauba päritolu mõistmine on väga tähtis. Parim on siiski osta tooteid, mis on valmistatud teie kodule võimalikult lähedal asuvate tootjate poolt. Vaadake tootekirjeldust või saate isegi helistada ettevõttele, kui te ei leia vajalikku informatsiooni nende kodulehelt. Aga üldiselt on see teave paljudel kodulehtedel olemas, eriti kui jätkusuutlikkus on osa nende kaubamärgi eetikast ja nende tarbijad seda eeldavad.

  •  Ostke kasutatud esemeid

Kui te küsite, kuidas jätta vähem jälgi endast maha, siis kasutatud esemete ostmine on alati kõige jätkusuutlikum viis. Antiik- või vintage turu külastamine on hea koht alustamiseks. Ehkki peate võib-olla sõitma kesklinnast või suurest kaubanduskeskusest veidi kaugemale, on juba kasutatud asja ostmine palju teadlikum viis ostlemiseks.

Lykke raamatust saame ka teada, et meid teevad palju rohkem õnnelikuks kogemused, kui uute asjade ostmine. Sellepärast võivad ka kasutatud esemed, millel on oma lugu, eriti kui see seondub meie perekonnaga, näiteks pärandatud esemed, meile palju rohkem rõõmu tuua kui uhiuute esemete ostmine.

  •  Vältige teatud kemikaale

Meie keskkonnas ja ostetavates toodetes on palju kemikaale, mis lõpuks loodusesse jõuavad. Tähelepanelike tarbijatena tahame neid võimalikult palju vältida. Üks selline kemikaal on näiteks tulekahjuvastane aine, mida kunagi arvati olevat kodu ohutuse tagamiseks hädavajalik, kuid mis tegelikult kujutab endas suuri terviseriske. Sellised kemikaalid imbuvad kodudesse ja kogunevad seejärel organismi, lisaks satuvad need ka veeteedesse ja veeorganismidesse.

Selliste toodete kodust kõrvaldamise alustamiseks saate leida mitmeid soovitusi internetist.

  •  Mõelge materjalidele

Kõiki materjale ei looda võrdselt. Kuid see ei tähenda, et peate selle jaoks stiili ohverdama. Kui soovite tõesti kaaluda jätkusuutliku kodu loomist, tasub mõelda looduslikele materjalidele.

Võimaluse korral saate valida materjalid nagu vill, puuvill ja lina. Ja mõned muud väiksemad muutused, näiteks kunstliku puidu asemel päris puidu valimine, mis on biolagunev, pole mitte ainult keskkonnale parem, vaid peab enamikul juhtudel vastu ka suuremale kulumisele, mis kõigele lisaks välistab vajaduse osade või mööbliesemete tiheda väljavahetamise järele.

Kui tegu on kohaliku puiduga, on veelgi parem. Samamoodi on keskkonnasõbralik silikooni, mitte vinüüli – maailma enim toodetud sünteetilise plastpolümeeri – valimine.

  •  Kasutage korduvkasutatavaid esemeid

Euroopa Keskkonnaagentuuri sõnul on tänapäeval meredes kuus korda rohkem plasti kui planktonit. Kuid meres leiduva prahi mõju täielikku ulatust on keeruline hinnata. Igal aastal toodetakse maailmas 300 miljonit tonni plasti, millest pool kulub ühekordseks kasutamiseks mõeldud esemeteks.

Majapidamistarbed, nagu veepudelid, kiled ja isegi küpsetuspaber, on suured panustajad. Teadlik pingutamine korduvkasutatavate esemete kasutamiseks igal võimalusel on lihtne viis näidata keskkonna vastu armastust. Võimalik, et olete juba üle läinud korduvkasutatavatele joogikõrtele, kuid miks mitte astuda veelgi paar sammu edasi?

Väga tähtis on lõpuks ka uurida, mida teha keskkonnasõbralike esemetega, kui need jõuavad oma elutsükli lõppu. Peaksime oskama neid vastutustundlikult käsitseda, et vähendada prahti, plasti jõudmist merre ning eelkõige, et elada jätkusuutlikult, jätmata maha endast jälgi.

blog comments powered by Disqus