14 portreed kuue-seitsme nädalaga – see nõuab pingutust

Jõgevamaalt pärit ja praegu Tartu ülikooli maaliosakonnas õppiv Siiri Jüris tegi koos endise kursusekaaslase Alisa Vasinaga vähem kui kahe kuuga 14 portreed ning koos avasid tüdrukud Vanemuise teatris näituse.

Siiri Jüris rääkis, et näituse idee pakkus välja teater Vanemuine, kus ta praktikal käis. Seejärel rääkis ta ideest Alisale. Kui viimane nõustus, oligi aeg mõte teoks teha. Näitus oli Vanemuises teatrikülastajatele vaadata 9. aprillist 29. maini.

Portreed lähedastest ja sõpradest

Alisa Vasina sõnul mõtlesid tüdrukud kohe algul, et teevad portreid oma lähedastest ja sõpradest. Siiri Jürise kinnitusel oli asjal ka väike harjutamise moment juures.

Juba lõuendite ettevalmistamisele kulus tüdrukutel kolm nädalat.

Näituse avamisel oli kohal pea 40 inimest. Tüdrukud näitasid näitusepilte ka oma õppejõududele. “Neilt saime tagasisidet, nippe ning nõuandeid, kuidas edaspidi tegutseda,” rääkis Siiri Jüris.

Tema on õppinud seitse aastat Mustvees ning seejärel Karlova gümnaasiumis. Sealt läks ta Tartu kunstikooli, kus kohtus Alisa Vasinaga. Tüdrukud õppisid ühel kursusel neli aastat.

Alisa õppis Tartu kunstigümnaasiumis ja hobi korras ka Tartu lastekunstikoolis. Praegu õpib ta Tartu kõrgemas kunstikoolis maalingute osakonnas. “Meid õpetatakse rohkem seinamaalinguid tegema, samuti interjööri kujundama,” ütles ta.

Siiri Jüris õpib Tartu ülikooli maaliosakonna teisel kursusel, jäänud on veel üks aasta. Alisal on veel kaks aastat õppida, sest kõrgemas kunstikoolis on õppeaeg neli aastat.

Edasi õppima Euroopasse

Tüdrukud rääkisid, et magistrikraadi saaks ka Tartus, kuid võimalik, et nad lähevad õppima hoopis kuhugi kaugemale. “Edasi tuleb areneda ja õppida, õppida, õppida,” nentis Alisa.

Kui õnnestub, proovivad nad Erasmuse programmiga Euroopasse õppima minna, ehk vaadata isegi veel kaugemale.

Tööd on Eestis dekoraatoritel–stilistidel võimalik leida, saab kujundada vaateaknaid ja müügipindu. “Tuleb oma valdkonnas hästi töötada,” rääkis Alisa. Tartus on nende hinnangul head õpetajad.

Alisa käis Tartu kunstikoolis õppides vahetusõpilasena Lätis, Siiri Soomes. “Meil on joonistamine paremal tasemel, maalimine ehk samal tasemel, kuid kompositsiooni seal kuigi palju ei õpetatudki. Meil on see palju tugevam,” ütles Alisa Lätis veedetud aja kohta.

Portreteeritavad jäid töödega rahule

Siiri Jüris ütles, et tema lemmiktöö sellel näitusel on Suzani portree, sellega nägi ta palju vaeva. “Mul ei tulnud kohe välja, liiga dramaatiline valgus oli peal,” tunnistas ta.

Alisa peab heaks töös Heliisa portreed. Temagi maalis ja maalis, aga õigesti välja ei tulnud. “Õppejõud näitas mulle arvutist ühe kunstniku töid, sain sellest inspiratsiooni ja tegin oma portree ümber. See töö ongi mulle kõige tähtsam,” kinnitas ta.

Kõik portreteeritavad on oma töid näinud ning nendega rahule jäänud. “Nad ei ostaks neid töid ju ära, kui need ei meeldiks,” nentis Alisa.

Pärast Vanemuisest ärakolimist tuleb tüdrukutel paar tööd loovutada. “Need ostetakse ära,” rõõmustasid nad. Nüüd mõtlevad nad, mida täpsemalt ülejäänud portreedega peale hakata. Nad sooviksid näituse ka kusagil mujal välja panna, kuid selleks nad veel pinda rentida ei suuda.  

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus