10 raha-asjade alast soovitust

1. Jätkuvalt on meie esmane soovitus: planeerige oma kulutusi, pidage pere eelarvet ning hoidke rahakotis toimuval regulaarselt silm peal.


2. Maailmas ja Euroopas on võrdlemisi ebakindlad ajad. Ehkki Eesti riigi raha-asjad on paremas korras kui nii mõnelgi teisel, on meil siiski avatud majandus ja mujal toimuv mõjutab meid paljuski. Seega lootkem parimat, ent olgem valmis ka ootamatusteks.

3. Ehkki eurohinnad tunduvad ja numbri mõttes ongi väiksemad kroonihindadest ning kaupmehed on loobumas hindade näitamisest kahes vääringus, tasub endiselt tähelepanu pöörata ka euro või kahe suurustele ostudele ning suhtuda metallrahasse täie tõsidusega.

4. Hinnatõus on majanduse jahtumisel järele andmas, ent mitmed tooted ja teenused on Eestis viimase aasta jooksul siiski märkimisväärselt kallinenud. Samuti on tõusuteel kodukulud – küte ja elekter.

5. Hoolimata suurtest allahindlusest, eristage vajalikud ostud emotsionaalsetest, muidu jätate kauplustesse kavandatust palju rohkem raha.

6. Pidage 2012. aastal tehtavate hariduskulude ning laenumaksete juures meeles, et alates 2013. aastal esitatavast tuludeklaratsioonist väheneb kolmandiku võrra summa, millele saab kohandada tulumaksusoodustust. Hariduskulude eest tasumisel tuleb jälgida, et makse sooritaks see pereliige, kes kulud oma maksudeklaratsioonis esitada saab. Eriti oluline on seda silmas pidada kõrghariduse eest tasumisel, kuna õppetasud jäävad vahemikku 1800-4600 eurot aastas, mis moodustab edaspidi enam kui poole soodustuse alla kuuluva summast ühe inimese kohta. Ka oleks hea, kui kodulaenu intresside ning hariduskulude eest ei taotleks maksutagastust sama inimene – nii võib pere osast rahast ilma jääda.

7. Märgake hädas olevaid pereliikmeid ja sõpru ning aidake vastavalt oma võimalustele – ei või iial teada, millal ise abi vajate.

8. Olge ettevõtlikud ja ärge põlake ära täiendavaid sissetulekuallikaid. Kasutage ära oma oskusi ja teadmisi ning täiendage neid.

9. Kaaluge pangaarvele säästetud raha tulusamat paigutamist.


10. Lähtuge oma pere kulutuste kavandamisel tegelikest rahalistest võimalustest, mitte naabri valikutest või reklaamides nähtust. Ehk lihtsamalt öeldes – ärge püüdke elada üle oma võimaluste ning vältige tarbetuid võlgu ja järelmakse.

i

PIRET SUITSU, Swedbank’i Eraisikute Rahaasjade Teabekeskuse juhataja

blog comments powered by Disqus