10 põhjust maakütte eelistamiseks

SISUTURUNDUS

Maaküte ehk maasoojuspump kütab ruume maapinda salvestunud soojusenergia abil. Soojemate aastaaegade jooksul akumuleerub maapinda ja veekogudesse küllaldaselt soojusenergiat, mida saab külmade saabumisel maja kütmiseks kasutada.

Maaküttesüsteem koosneb maa- või veealusest torustikust, soojuspumbast ja veeboilerist. Katlaruum ei pea olema suur – piisab 5-6 ruutmeetrist. Torustik ehk maakollektor võtab rohkem ruumi, kuid tänaseks on välja töötatud ka väikesele krundile sobivaid lahendusi. Maakütte paigaldamiseks vajaliku maa-ala arvutamisel on üldiseks reegliks, et 1 ruutmeeter köetavat pinda vajab vähemalt 3,6 ruutmeetrit vaba maapinda.

Alljärgnevalt anname ülevaate kümnest maakütte eelisest.

  1. Maaküte on keskkonnasäästlik. See kasutab kütmiseks looduslikku taastuvat energiat.
  2. Õues olev temperatuur ei mõjuta maaküttepumba efektiivsust. Pump hakkab küll rohkem tööd tegema ja vajab ka seetõttu rohkem energiat, kuid pumba efektiivsus ei muutu, sest temperatuur maapinna sees ei kõigu sama palju kui maa peal.
  3. Alginvesteering tasub end väga madalate jooksvate kuludega. Maaküte on väga ökonoomne ja tasub end ajaga. Maasoojuspump kasutab küll elektrienergiat, kuid iga kulutatud kW kohta saab neli korda sama palju soojust tagasi. Ja mida suurem on köetava elamu pind, seda kiiremini investeering end ära tasub.
  4. Maaküttepump ei vaja toetavat kütteallikat vee jaoks. Maakütte komplektis on tihti ka integreeritud boiler, mis maast ammutatud energiaga tarbevett
  5. Mugav ja lihtsasti kasutatav juhtsüsteem. Maasoojuspumba paigaldamisel valid ka mugavuse. Juhtimissüsteemist saad vajadusel reguleerida temperatuuri ja kontrollida kogu kütmisprotsessi.
  6. Maaküte on vastupidav. Maasoojuspumba mooduli kasulikuks elueaks on üldiselt 20-30 aastat ning kollektori ehk torustiku puhul kuni 100 aastat.
  7. Maaküte ei vaja igapäevast hoolt. Hooldusvajadus on maasoojuspumbal väike, erinevalt teistest kütteseadmetest nagu pelletiküte või õliküte. Enamasti ei pea sellega üldse tegelema, sest süsteem hoiab majas automaatselt valitud temperatuuri.
  8. Sa ei jää avarii korral külma kätte. Maaküttesüsteem on väga vastupidav, kuid kui peakski midagi juhtuma, siis on soojuspumbasüsteemis olemas avariiküte. Pumbal on lisaküttekatel, mis lülitub avarii korral sisse ja hoiab maja soojas.
  9. Maaküttepump on tuleohutu. Maaküttel puudub põlemisprotsess.
  10. Soe põrand varvaste all. Maasoojuspumpade kõige efektiivsem kasutegur tuleb välja vesiküttesüsteemi kasutades. Sellisteks majasisesteks lahendusteks on radiaatorid ning vesipõrandaküte. Vesipõrandaküttega võid isegi südatalvel kodus paljajalu käia ja sooja põrandat nautida.

 

Maasoojuspumbaga küttesüsteemi terviklahendus ei ole soodsaimate killast, kuid suurema alginvesteeringu teenib maaküte tagasi väga madalate jooksvate kuludega ning pika tööeaga.

Artikli avaldas Ackliima.eu – küttesüsteemide terviklahenduste pakkuja.

blog comments powered by Disqus