Väärika rõivaga austad oma keha

Põltsamaa kultuurikeskuse galeriis saab 16. jaanuarist näha Katre Arula eesti rahvakunstist inspireeritud rõivaste näitust “See pole lihtsalt üks keha…” Enam-vähem sama väljapanekut sai detsembris ja jaanuari esimestel päevadel näha Tallinnas Eesti Käsitöö Maja rahvakunstigaleriis.

“Asendasin ainult mõned rõivamudelid teistega – sellistega, mis Põltsamaa kultuurikeskuse galeriisse paremini sobisid. Ning fotosid sain siinsele näitusele rohkem välja panna kui käsitöö majja, sest sein oli pikem,” selgitas Katre Tallinna ja Põltsamaa näituse vahelist erinevust. Tema seekordsel näitusel ongi oluline roll fotodel. Need annavad aimu, kuidas näitusel olevad rõivad kandja seljas välja näevad, ning toovad vaatajani ka need rõivamudelid, mis ehedal kujul näitusele ei mahtunud. Fotode autoriteks on Sandra Urvak, Liina Laurikainen ja Katre Arula.

Käsitöömeister Katre Arula kinnitas, et ta pole moelooja ega kujunda moodi, vaid rõivaid, mis võiksid pikemaks ajaks naise garderoobi jääda. Katre loodud autoritehnikas ja rahvakunstist inspireeritud kaunistustega kleidid-jakid on just sellised “ajatud” rõivad.

“Inimesel ei pea tegelikult üldse palju rõivaid olema, aga need vähesed asjad võiksid olla ainulaadsed,” ütles Katre. “Kui ostad hingega tehtud asja, on sellel pikem eluiga kui kunstmaterjalist odaval hilbul. Väärikat rõivast kandes austad sa oma keha.”

Öeldu mõtestab lahti ka näituse pealkirjaks oleva lause, mis laenatud Mari Jürjensi laulust “Keha”.

Katre Arula peab Põltsamaa lossihoovis omanimelist meistrikoda, näitustega on ta viimasel ajal esinenud rohkem Tallinnas. Kodulinnas Põltsamaal näitas ta oma loomingut viimati 2013. aastal, kui ilmus ka tema raamat “Ajatud lapitööd”. Nii et praegune näitus on kui väikese “võla” likvideerimine kodulinna publiku ees. Et näitus jääb avatuks 2. märtsini, saavad seda näha ka 23. veebruaril Põltsamaa kultuurikeskuses toimuva Eesti Vabariigi aastapäeva piduliku õhtu külalised.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus