Sinijärve pais sai kalatrepi

Ligemale 90 000 krooni maksva kalatrepi projekteeris OÜ Inseneribüroo Urmas Nugin ning valmis ehitas selle Keskkonnainvesteeringute Keskuse rahalisel toetusel Siimustis tegutsev OÜ Siimel. Trepi rajamist alustati möödunud nädala alguses ja kui Vooremaa üleeile ehitust kaemas käis, arvas OÜ Siimel objektijuht Rein Tamm, et selle nädalaga saavad nad tööga ühele poole.

“Kõige keerulisem on materjali leidmine ja kohalevedu,” ütles Rein Tamm. “Maakive oleme ostnud ümberkaudsetelt maaomanikelt, ent kõik neist pole sugugi nõus oma kivikangrutest loobuma ning kõigil kive enam pakkuda polegi, sest nad andsid need mõne aasta taguse Jõeküla silla ehituse ajal juba käest ära. Teine häda on see, et siitkandi pinnases on maakivide kõrval ka palju paekivi, nii et kivihunnikud tuleb käsitsi läbi sorteerida: paekivi meile nimelt ei kõlba.”

Töid on venitanud ja raskendanud ka see, et kuuekilomeetrine teelõik, mis viib Tapiku-Jõeküla maanteelt Sinijärve paisu juurde, on üsna kehvas seisukorras ning üle kolme kiviveoringi pole Siimeli kaks traktorit päevas teha jõudnud.

Lisaks maakivile kasutatakse kalatrepi ehitamisel geotekstiili, mis muudab rajatise veekindlaks. Samadest materjalidest on ehitatud ka 1997. aastal valminud pais ise. Projekteerija ja ehitajagi on paisul ja selle ette rajatud kalatrepil samad.

Värske vee suunas

“Sinijärve pais oli esimene maakividest tehtud pais Eestis ning see tunnistati 1997. aasta parimaks vesiehitiseks,” ütles OÜ Siimel juhatuse esimees Kalle Vikat.

Endla Looduskaitseala direktori Toomas Võime sõnul oli kalatrepi rajamine äärmiselt vajalik, sest paisust endast suutsid üle hüpata vaid üksikud tugevamad kalad.

“Kui siia, Sinijärvest Põltsamaa jõkke voolava Räägu kanali algusse kaheksa aastat tagasi uus pais rajatud sai, lootsime, et ehk hakkavad kudemispaika otsivad kalad Põltsamaa jõe põhisängi mööda ehk siis pikemat teed pidi Endla järve ujuma,” ütles Toomas Võime. “Paraku see lootus ei täitunud, sest kalal on komme selles suunas ujuda, kust enam värsket vett peale tuleb, ning seda tuleb just siit, Sinijärve poolt.”

Nii juhtuski, et kudemisnäljas kalad, eelkõige haugid, kogunesid paisu alla ja üritasid sealt üles hüpata. Mõni tugevam saigi sellega hakkama, ülejäänud otsisid, tundes, et mari on juba vedel ja hakkab ihust väljuma, mõne kaldaäärse luha ning kudesid seal. Paraku langes vesi seal kiiresti ning mari jäi paari nädala pärast kuivale ja hukkus.

Kevad näitab

Uus kalatrepp kujutab endast kolme maakivist valli, mille vahele jääb vesi. Kui kala on esimesest, kõige madalamast vallist üle hüpanud, saab ta vahepealses veekeerises puhata, enne kui järgmist, veidi kõrgemat valli ründab.

“Kuidas kalatrepp tegelikult toimima hakkab, seda näeme muidugi alles aprillis, kalade järgmisel kudemisajal,” ütles Toomas Võime. “Ehitustöö jälgimise põhjal võin Siimeli meeste kohta aga üksnes kiidusõnu öelda: ega keegi teine siinkandis niisugust looduslähedase ilmega maakividest vesiehitist olegi suuteline tegema. Seda, millise täpsuse ja vilumusega kopamees August Viira kive paika paneb, võib vaadata suisa kui etendust.”

Toomas Võime sõnul annab Siimel kalatrepile kaheaastase garantii: kui selle aja sees miski laguneb, on firmal kohustus see parandada.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus