Publik nautis Mozarti-rõõmu

Palamuse kirikust sai möödunud laupäeva õhtul mõneks tunniks, piltlikult öeldes, ooperimaja: seal toimunud Mozarti Galal tulid viie solisti ja Vanemuise sümfooniaorkestri esituses ettekandele aariad ja ansamblid neljast Mozarti ooperist. Kontsert oli pühendatud suure Viini klassiku 260. sünniaastapäevale ja 25 aasta möödumisele Eesti taasiseseisvumisest.


Kui suve hakul ilmnes, et MTÜ-l Look on plaan tuua Mozarti ooperimuusika Palamuse kirikusse, tekkis ilmselt mõnelgi kahtlus, kas korraldajad publiku huvi üle ei hinda. Kontserdi alguseks olid kahtlused hajunud: kirikusaalis polnud ainsatki vaba istekohta ning publik – nii kohalikud muusikasõbrad kui ka kaugemalt tulnud – võttis pakutava vastu ülisoojalt, et mitte öleda tuliselt. Ning rahvusvaheline solistide koosseis, Vanemuise sümfooniaorkester ja dirigent Lauri Sirp olid kõlanud aplausi ja braavohüüdeid igati väärt.

Ühele solistidest, Hollandi Rahvuslikus Ooperiakadeemias ja Madalmaade Ooperistuudios õppinud ning praegu Amsterdamis vabakutselisena tegutsevale metsosopranile Kadri Tegelmannile on Palamuse kirik kodukirik: ta on pärit Palamuse vallast. Mozarti-projekti olid kaasatud kaks tema õpingukaaslast, rootslannast sopran Elisabeth Meyer ja hollandlasest bariton Tim Kuypers. Tenor ja bass “värvati” Eestist: Urmas Põldmal ja Priit Volmeril oli aega ja huvi kaasa lüüa. Nagu mitu kontserdi vaheajal (selle ajal pakuti publikule veini ja suupisteid) küsitletud inimest tunnustavalt märkis, olid kõik solistid mitte ainult suurepärased lauljad, vaid ka head näitlejad.

Nagu ooperietendusel

“Kuuleme ooperiaariaid ja ansambleid küll kontsertesituses, aga samas on tunne, nagu oleksime tõelisel ooperietendusel,” ütles Eesti Vabaõhumuuseumi maa-arhitektuuri keskuse Jõgevalt pärit juhataja Elo Lutsepp. “Nii mõnelgi “päris” ooperietendusel on olnud minu meelest vähem teatrit kui siinsel galakontserdil. Solistidel on võrratud hääled ja vähendatud koosseisuga orkester kõlab kirikus suurepäraselt. Kui silmad kinni panna, siis tekib tunne, nagu olekski tegemist täismahus sümfooniaorkestriga.”

Näitleja ja riigikogulane Ain Lutsepp lisas, et kontserdi etteasted on täidetud rõõmust ja energiast.

“See on tõeline Mozarti-rõõm, millest me täna osa oleme saanud,” sõnas Ain Lutsepp.

Jõgeva pedagoogi Maris Prii jaoks oli kõige sümpaatsem see, et niisuguse kaalukas muusikasündmus leiab aset väikeses maakohas, st et Mozart ja tasemel solistid tuuakse talle peaaegu koju kätte.

“Mulle oleks nagu eriline privileeg osaks saanud. Tunnen ennast nagu Kadrioru roosiaias presidendi vastuvõtul,” ütles Maris Prii.

Kuremaal elav raamatukogutöötaja Ene Sööt oli sama meelt. Solistidest nautis ta eriti Tim Kuypersi etteasteid. Kui paljude jaoks oli bariton Tim Kuypers selle õhtu avastus, siis Palamuse vallast pärit pianist ja klaveriõpetaja Triinu Boutahir on teda laval päris palju näinud. Triinu elab praegu nimelt Münchenis ning Tim on Münchenis tegutseva Baieri Riigiooperi külalissolist.

“Seal on tema lavapartneriteks tõelised maailmanimed ja ta ei jää neile milleski alla. Kõige sümpaatsem on Timi puhul aga see, et ta võtab kontserti väikeses Palamuse kirikus niisama tõsiselt kui etendust Baieri Riigiooperis,” ütles Triinu Boutahir.

Kordumatu tulemus

Dirigent Lauri Sirp võttis kontserdi kokku järgmiste sõnadega:

“Sellise kontserdi puhul ei sõltu tulemus ühest inimesest. Täna andsid kõik, kes sellesse muusikalisse organismi kuulusid, sellise panuse, et tulemus sai rõõmustav. Mõnikord võib esitus olla väga puhas ja steriilne, ent samas sisutu. Täna sündis siin aga midagi väga sisukat, midagi sellist, mis saab juhtuda ainult üks kord ja mida samasugusel kujul korrata ei õnnestu mitte kunagi.”

Kadri Tegelmann ütles pärast kontserti, et on suisa sõnatu, sest tunne on lihtsalt nii hea.

“Me ei kujutanud ise ka ette, kas nii vähesest prooviajast piisab, et kontsert korralikult ette valmistada. Aga meie, solistide, omavaheline koostöö ja koostöö orkestriga laabusid suurepäraselt. Lauljate vahel tekkis väga hea “keemia”, ehkki mõnedki meist said omavahel tuttavaks alles kaks päeva tagasi Tartus toimunud esimeses proovis,” sõnas Kadri. “Natuke muretsesin ka sellepärast, kuidas rahvas pakutava vastu võtab või kas üldse kontserdile tuleb. Aga täna hommikuks oli saadaval veel vaid kolm piletit ja päeva jooksul läksid kaubaks needki.”

MTÜ-l Look, mille eestvedajateks on Kadri vanemad Arne ja Tiina Tegelmann, on nüüd küllaga mõttaeinet, arutamaks, mis suunas suveklassika projektidega edasi minna.

Mozarti Gala sai teoks tänu Eesti Kultuurkapitali, kultuuriministeeriumi, hasartmängumaksu nõukogu, Jõgevamaa Koostöökoja/Leader-programmi, OÜ-de Kudina Tankla, Imre Köök ja Asorell, Tooma Põllumajanduse OÜ ja Café Panther toetusele.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus