Jõgevamaa Koostöökoda tutvus Ungari väikeettevõtetega

Algus 24. novembri Vooremaas

Jõgevamaa Koostöökoda korraldas maakonna ettevõtjatele – toidutootjatele ja toitlustajatele ‒ õppereisi Ungarisse. Soovisime külastada väikeettevõtjaid, saamaks aimu Ungari ettevõtluskultuurist ning võimalustest tulevikus koostööd teha.


Bussireis viis meid Ungarisse läbi Läti, Leedu, Poola ja Slovakkia. Reisi teemaks oli toit, püüdsime ka lõuna- ja õhtusöögiks leida aega kohtades, kus saaksime enam aimu kohalikust toidukultuurist.

Pärast Sényő´s käiku pöörasime bussinina tagasi Egeri suunas, kus Anti Antik tutvustas Noszvaj`s veel poolelioleva koobashotelli arendust. Tegemist on mäenõlval paiknevate vanade koobaselamutega, mis renoveeritakse turistide majutamiseks. Egeri piirkond on turistide seas hästi tuntud oma veinimajade ja Egeri kindluse tõttu, majutusettevõtte suund saab olema pereturism. Ungaris on väikeettevõtjal üsna lihtne oma tegevust alustada, kuid peab silmas pidama, et erinevaid ettevõtlusvorme on rohkesti ning kõigi tingimustega tuleb kursis olla. Eriti põnev on nn põlise põllumehe kategooria.

Juustud pealinna hotellide ja restoranide köökidesse

Peagi ootas meid Cserépfalu`s Rudinszki Tamas. Tema pere peab väikest juustukoda Berezdi Kézműves Sajt – piim tuleb oma lehmadelt, kitsedelt ja lammastelt. Varem pidas peremees Budapestis ehitusettevõtja ametit, kuid pööras elus uue lehekülje ning hakkas juustu valmistama. Peamiselt valmistatakse pehmeid toorjuustusid, kuna need meeldivat ungarlastele rohkem kui laabijuustud.

Siiski, tema parmesan ja Edam olid vapustavalt maitsvad – täitsa eestlase maitse järgi. Pehmeid juuste valmistatakse koduses juustukojas, kuid laagerdamist vajavad tooted küpsevad sealsamas, kus küla keldrite rida – üks kelder hallitus- ja teine laabijuustudele. Need keldrid pole mitte meie moodi maapinnale ehitatud hooned, vaid mäekülge raiutud panipaigad. Juustusid turustab ta hoopiski Budapestis, need viiakse hotellide ja restoranide köökidesse. 

Kuumim aeg on sügis,siis töödeldakse veinimarjade jäägid

Viimasena külastasime viinamarjaseemneõli tootmist Egeris. Mészáros Akos töötas varem ökonomisti ja projektijuhina, õppis ümber hoopis massööriks ning otsis näomassaažiks ideaalselt sobivat õli. Selgus, et viinamarjaseemneõli on sama hea kui argaaniaõli.

Et Egeri piirkond on kõige põhjapoolsem ala, kust saab kvaliteetset punast viinamarja, langetati peres otsus alustada viinamarjaseemneõli tootmist.

Pereettevõtte Dievild kuumim aeg on sügis, kui veinimajadelt saadud jäägid tuleb ümber töödelda – sel aastal näiteks 60 tonni. Ettevõttes on viis töötajat, lisaks endale ja abikaasale veel 3 töötajat. 5 aastat tegutsenud pereettevõte müüb õli kohapeal või laatadel-turgudel-festivalidel, samuti väikestes poodides. Sel aastal müüdi esimest korda ka puhastatud viinamarjaseemneid, kuna nii oli kasulikum. Külmpressitud õli valmistamine on parasjagu keeruline, kuna näiteks rapsiga võrreldes annab sama press vaid 1/5 tootlikkust. Umbes 150 kilost puhastatud viinamarjaseemnetest saab ligikaudu 20 liitrit toorõli. Nii langetas Akos otsuse tagasi projektijuhiks minna, kuna õlitootmine on hooajaline ning seda saab ajaliselt planeerida. 

Eestlased oskavad maitsvaid ungari toite valmistada

Õhtu lõpetasime Anti Antiku juures Noszvaj`s. Tema abikaasa Eda valmistas meile maailma parima lambalihast pörköldi. Pörkölt on ungaripärane hautis, kuhu pannakse liha ning rohkesti köögivilju. Eda pörkölt lausa sulas suus. Kõrvale saime mekkida Anti valmistatud veine, kõrvu paitasid Ungari vanamuusika palad kohalikelt pillimängijatelt. Pärast sama vaimustava õuna- ja kirsistruudliga maiustamist jalutasime ka tema veinikeldriga tutvuma. Juhul, kui keegi sooviks Ungaris oma viinamäge arendada, siis 0,3 hektarit viinamarjaistandust maksab seal umbes 7000 eurot. 

Hõimurahva juures võib leida tõelise kutsumuse

Kui meil tuleb laatadel-festivalidel müüma minekuks osavõtutasu maksta, siis Ungaris maksab korraldaja sellele ettevõtjale peale, keda ta soovib müümas näha. Sellegipoolest eelistatakse müüa oma kaupa kodunt, kuna nii on lihtsam ja ka tulusam. Lisaks hakkas silma, et Ungari on väikeettevõtjatele sõbralik keskkond, siiski tuleb tunda süsteemi ja sellest lähtuvalt kasutada oma võimalusi.

Maapiirkondades on edukas väikeettevõtja ka see magnet, tänu kellele tuleb piirkonda enam külastajaid ning võib tõusta ka huvi kohaliku kinnisvara ja piirkonna arendamise vastu. Anti Antiku kogemus näitab, et hõimurahva juures võib leida lausa enda tõelise kutsumuse ja elutöö. Kindlasti on mõtet hõimurahvaga enam kontakte luua, kuna me tunneme väga hästi küll suurte riikide ja suurfirmade tooteid, kuid Ungari väikeettevõtjal on meie toidulauale märksa enam pakkuda kui esialgu tundub.

Täname programmi kokku pannud osaühingut Perereisid ja reisijuhti Kirsti Tuisku ning osaühingu ESNO Otepää bussijuhte Andrus Eensood ja Kalle Adovit, kellega oli väga turvaline läbi Euroopa sõita. Ungaris oli teejuhiks ja tõlgiks Pala vallavanem Jòzsef Weinrauch, kes oli ka selle õppereisi idee hing.

ÜLLE JUKK

blog comments powered by Disqus