Vooremaa võistlustel käis tänavu matil üle 150 noormaadleja

Laupäeval toimusid Jõgeval Virtuse spordihoones XXXVI ajalehe Vooremaa ja Jõgeva Raskejõustikuklubi Ramm auhinnavõistlused maadluses. 1980. aastal Ants Paju eestvedamisel alguse saanud võistlused on jätkuvalt populaarsed. Jõgeval oli esindatud 25 maadlusklubi üle Eesti, kokku käis päeva jooksul maadlusmatil 159 kuni 15aastast noormaadlejat.


Võistluspäev algas traditsiooniliselt küünalde süütamisega 1981. aastal kahekordse olümpiavõitja Kristjan Palusalu poolt Piiri pargi serva istutatud tamme ning võistlused algatanud Ants Paju kodumaja juures. Peakorraldaja Aimur Säärits meenutas Palusalu tamme juures, kuidas puu istutamine legendaarsele spordimehele hinge läks. Võistluste ajal toimunud vestlusringis avanes muidu vaikne ja tagasihoidlik mees sedavõrd, et rääkis hästi pikalt maadlusest ja oma elust. “Kahjuks keegi tookord ei lindistanud seda juttu,” kahetses Säärits, kes tollastest võistlustest ise noormaadlejana osa võttis. “Mäletan aga seda juttu siiani, hästi vahva tunne oli teda kuulata.”

Tunnustus hoiab ala juures

Kahekümne viiest võistlustel osalenud klubist suutis vähemalt ühes kehakaalus esikoha võtta viisteist ning kuue parema hulka jõudsid kõigi klubide esindajad. “Jõgeva võistlus on Eestis ainus, kus medali saavad iga kaalu kuus paremat,” lausus Aimur Säärits. “Seetõttu jäid ka kõik klubid ootama autasustamist ning Jõgevalt lahkudes tänas meeldejäävalt suur osa treeneritest korraldajaid. Loodan, et nii mõndagi siin neljanda-viienda-kuuenda koha eest medali saanud noorsportlast hoiab just see tunnustus ka edaspidi ala juures.”

Hästi läks kodustel võistlustel ka Jõgeva Rammu esindajatel. Kuigi esikohani jõuti seekord vaid nendes kaalukategooriates, kus teiste klubide esindajad kaasa ei teinud (kehakaalus kuni 20 kg võitis esikoha Kert Kukk, kuni 40 kg kaaluvate tüdrukute hulgas oli võitja Kerta Viira), suudeti kõigi kaalude peale koguda piisavalt punktikohti, et võistkondlikus arvestuses hõivata tasavägises heitluses kõrge teine koht. Võistkondlikult oli kõige edukam Märjamaa maadlusklubi Juhan esindus – 59 punkti kogunud Märjamaa maadlejad edestasid teise koha saanud jõgevalasi koguni 22 punktiga. Rammu edu järgnevate ees oli aga napp, vaid kahe punktiga jäid neist maha endisaegsete maadluskuulsuste nimesid kandvad klubid Aberg ja Englas, viienda positsiooni pälvisid 33 punktiga Väike-Maarja maadlejad.

Rammu esindas Vooremaa auhinnavõistlustel 16 noormaadlejat, mitmed neist tegid kaasa oma elu esimestel võistlustel. “Midagi väga rõõmustavat ei olnud, meil oli õnne neis kaaludes, kus oli vähe osavõtjaid,” jäi Aimur Säärits siiski kriitiliseks. “Nendes kaaludes osalenud poisid ja tüdrukud tõid meile head punktid ning tänu sellele olimegi võistkondlikult kõrgel kohal.”

Maadlejatest tõi Aimur Säärits välja nooremas vanuseklassis kehakaalus kuni 40 kg kolmanda koha saanud Kristjan Kaldmaa ning kehakaalus kuni 25 kg viiendana lõpetanud Sten Sarapuu. “Mõlemad võistlesid esimest korda,” lausus Säärits. “Kaldmaa sai kaks ilusat võitu ning kaotas vaid hilisemale võitjale, Sarapuu kaotas võitluslikus matšis punktiga 6:10 hilisemale finalistile.”

Möödunud aastal hästi esinenud Ander Järve tänavuse võistluse rikkus avakohtumises saadud vigastus. “Natuke rohkem lootsime Aleksandr Gritsilt ja Uku Siim Ojalt, kes on trennis hästi tublid ja tragid poisid, aga seekord nad kahjuks kuue parema hulka ei jõudnud,” rääkis Aimur Säärits. “Aga nemad võistlesid ka kehakaalus, kus oli seekord hästi palju võistlejaid.” Noorte kehakaalus kuni 30 kg oli Jõgeval nimelt võistlustules koguni 29 maadlejat.

Hea töö noortega

“Võistkondliku kõrge koha puhul tuleb kindlasti ära märkida Rauno Lehtla ja Kristian Vaarpuu hea töö noortega,” tänas Aimur Säärits oma abilisi. “Nad aitavad mul treeninguid läbi viia ning poisse motiveerida. Mõlemad on ka ise noorena maadelnud ning mul on äärmisel hea meel, et mul on maadlustreeningute läbiviimisel lõpuks abilised. Praegu teevad nad tööd oma maadlejabaasilt, aga loodetavasti saame nad varsti ka treenerikoolitusele suunata. Kristianile tuleb noortega tegelemisel kasuks ka tema põhitöö – Kaitseliidu noorteinstruktorina oskab ta olla hästi konkreetne ja resoluutne, ta hoiab hästi korda ja lapsed kuulavad teda.”

Eelmisel aastal tundis Aimur Säärits Vooremaa maadlusvõistluste korraldamisel puudust just abijõust, sel aastal tal seda muret enam ei olnud – lisaks nimetatutele olid tal abiks ka Asso Nettan ning lapsed Simmo Säärits ja Kätri-Avelin Säärits. “Varem pidin kümmet erinevat asja lahendama, aga seekord oli igas kohas konkreetne inimene paigas ning võistlused sujusid väga ilusti,” lausus Aimur Säärits. “Oma tööga sai väga hästi hakkama ka Põltsamaa kohtunikebrigaad eesotsas rahvusvahelise kategooria kohtunike Aavo Olgo ja Hergo Andrusega.

Palju elevust lisasid kätelkõndimise ja köieveo võistlused. “Kuna need olid kirjas ka juhendis, siis teadsid paljud maadlejad neid oodata ja lausa küsisid, et millal need algavad. Tänu neile võistlustele suutsime ilusti ära sisustada ka selle pausi, mis muidu oleks tekkinud diplomite trükkimise ajal.”

Lõppenud võistlus lisas Aimur Sääritsale kindlust, et kolmekümne kuuenda Vooremaa maadlusvõistluse järel tuleb ka kolmekümne seitsmes ning ka neljakümnes. “Kui sellised abimehed on, siis läheb see asi kindlasti rõõmsalt edasi,” lausus ta. “Viimati oli nii hea seda võistlust siis korraldada, kui Ants Paju oli täie jõuga abiks.”

MATI ALEV

blog comments powered by Disqus