Vooremaa esimene aasta 27. juuni – 1. juuli 1989

24. juunil kell 19 algas Sadukülas Vabadussõja ausamba taasavamise pidulik kombetalitus.

August Pruuli Jõgevalt, kes oli kohal ka ausamba esimesel avamisel, eemaldas sambalt katte.

Sõnad, mis seejärel loetavaks said, oleksid veel kaks aastat tagasi kaasa toonud suuri ebameeldivusi.

“SIIN  ÜTLES EESTI RAHVA KANGELASLIKKUS IDAST VOOLAVALE PUNASELE VOOLE 1919. AASTA JAANUARIS: SIIT SAADIK JA MITTE ENAM KAUGEMALE."

*

Agrometeoroloogiajaamast öeldi, et tänavused jaanipäeva-eelsed vihmad olid kulda väärt. Eelnenud pikk vihmata periood kuivatas valdavalt liivsavi- ja leetmullad kõvaks ning kõigi kultuuride kasv pidurdus.

Jõgeva agrometeoroloogiajaam on 25 aastat põldudel vaatlusi teinud. Tänavune kevad ja suve algus on neist aastatest kõige varajasem.

*

 Selgusid kohalike ajalehtede 1989. aasta võistluse tulemused. Kujunduse ja trükitehnilise taseme poolest tunnistati esikoha vääriliseks Viljandi rajooni ajaleht Sakala. Toimetusele määrati Eesti Ajakirjanike Liidu I preemia. II preemia sai Pärnu Postimees, III preemia Jõgeva rajooni ajaleht Vooremaa.

Partei rajoonikomitee büroo juuniistungil kinnitati parteiorganisatsioonide otsused kolme uue NLKP liikme vastuvõtmise kohta. Väljaastujaid oli mitu korda rohkem. Ju võib seda protsessi tõemeeli nimetada võimul oleva partei enesepuhastuseks, pereheitmiseks.

***

Inimvool tuleb Tartu Peetri kirikusse lakkamatult. Rukkililled, rukkililled — kimpudena, pärgadena, bukettidena.

“Kõik ju oli harilik…” Harilik, lihtne ja inimlik oli temagi.

“Betti Alver rääkis tasa meiega, sellepärast oli meil kuulda kergem,” kõneleb kirikuõpetaja. “Täna räägime tasa temaga, seda ta ju tahtis.”

Päikegi on täna helde, kui kantakse viimsesse puhkepaika Vana-Jaani surnuaeda eesti rahva suurt tütart.

Sellel päeval põlevad küünlad ka Jõgeval tagasihoidlikus raudteemajas, poetessi sünnikodus. Jõgeva rahva poolt jäävad hauale lillekimbud, mis just selsamal hommikul korjatud Jõgeva ja Pedja vahelt. See on kõik…

Ülevaate koostas Herbert Sööde

blog comments powered by Disqus