Von Wahlide kabel ? esimene heakorrakonkursil autasustatud muinsuskaitseobjekt

1820. aastal ostis Carl Gustav von Wahl 100 000 rubla eest Pajusi mõisa.

Von Wahlid olid Pajusi ja Põltsamaa piirkonnas mitmete mõisate omanikud. Suguvõsa liikmetele viimase puhkepaiga andmiseks rajasid mõisnikud Pajusisse suruaia, kuhu 19. sajandil ehitati kabel. 1990. aastal tulid kunagiste mõisnike järeltulijad eesotsas Ena von Wahliga, kes oli siis juba kõrges eas daam, Eestisse, esivanemate kodumaale. Põltsamaa kirikuõpetaja Herbert Kuurme juhatas nad Pajusisse.

?Perekonnakabel ja selle ümbrus olid siis üsna viletsas seisus. Ena von Wahl lubas Saksamaal sugulastega nõu pidada, mida ette võtta,? rääkis tollane Pajusi vallavanem, nüüdne ettevõtja Aili Soolepp.

Mõisnike järeltulijad otsustasid kabeli taastada

Kui von Wahlid teatasid valmisolekust kabel taastada, viis Aili Soolepp nad kokku Põltsamaa firma Oberpahlen esindajatega. Peagi algas remont ja 1993. aastal avati restaureeritud kabel. Tseremoonial viibis ligi kuuskümmend külalist Saksamaalt.

Ajalooline hoone vajas aga ehitajakätt veelgi. Möödunud aastal paigaldas Obepahlen kabelile kivikatuse ja valgendas seinad. Muide, kabeli seinale on raiutud ka Pajusisse maetud von Wahlide pereliikmete nimed.

?Von Wahlide esindajad peavad lugu oma esivanemate kodukohast. Nad on siin käinud peaaegu igal aastal. 2003. aastal viibis Pajusis Volker von Wahl koos perega. Volker, kelle vanavanaisa oli siinne mõisnik, isutas kabeli ümbrusse ja Pajusi parki tammed,? rääkis Aili Soolepp.

Kui von Wahlid järgmine kord Pajusisse tulevad, küsib Aili Soolepp nendelt nõu, kuhu paigaldada võtmega seinaplaat, mille heakorrakonkursi võitjate autasustamisel Põlvamaal Vilustes andis üle Eesti Vabariigi president Arnold Rüütel.

Sooleppade hoolitsus

Igapäevaseid hooldustöid mõisnike matmispaiga korrastamiseks ja ilusana hoidmiseks on üle kümne aasta teinud Sooleppade pere. Võsa raiumine ja muru niitmine on meespere ehk abikaasa Urmas Soolepa ja poegade hooleks. ?Vähemalt kord nädalas käime ikka kabelit ja selle ümbrust üle vaatamas,? ütles Aili Soolepp.

?On hea meel, et paljud Pajusi külalised uudistavad ka kunagiste mõisnike matmispaika. Kabeli ümbruses näeb sageli jalutamas ja juttu ajamas ka kohalikke noori,? märkis ta.

Pajusi vallavanem Heldur Lääne märkis, et Pajusi valla rajatised on varemgi üle-eestilistel heakorrakonkurssidel auhindu võitnud. “Meie kandis peetakse lugu minevikupärandist, hinnatakse hoolisetud ja ilusat kodupaika. Kõik see annab lootust, et inimestel jätkub ka tulevikus jõudu ja tahtmist maal edasi elada,? rääkis vallavanem.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus