Võidelge ja võitke

Just nii lausus noortele maadlejatele 18. oktoobril 1980. aastal kahekordne olümpiavõitja Kristjan Palusalu. Siis, kui ta kohaliku spordihinge Ants Paju kutsel saabus aukülalisena Jõgeva toonase rajoonilehe Punalipp auhinnavõistlustele maadluses. Noori maadlejaid kogunes kahel oktoobripäeval Jõgevale siis 132 ja neid oli 33 Eestimaa koolist. Nii panid tookordne rajoonilehe asetoimetaja Paju ja maadlustreener Izmail Uspenski aluse unikaalsele võistlusele, mis möödunud laupäeval toimus juba 39. korda.


Tookord, aastate eest jõudsid võitjate sekka ka Jõgeva noored maadlejad, kellest üks – Aimur Säärits – on maadluse juurde jäänud tänaseni. Just tema ongi ühes oma raskejõustikuklubiga Ramm kandnud viimastel aastatel selle kiiduväärt võistluse korraldamise põhiraskust. Aastad on möödunud, võitjate nimed on vahetunud, kuid võistluse idee, mis sündis alustades, on säilinud.

Kord aastas, sügisel, tulevad noored maadlushuvilised poisid ja nüüd ka tüdrukud Jõgevale, et hoida elus selle võistluse tava. Nende aastate jooksul on Jõgevalt läbi käinud terve plejaad Eesti tippu jõudnud tegijaid alates kahekordsest maailmameistrist ja olümpiahõbedast Heiki Nabist. Seega peavad kõik, kes tahavad maadluses kuhugi jõuda ja suuri tegusid teha, alustama Jõgevalt.

39 aasta jooksul on läinud täide Eesti spordi ühe suurema sangari, Maailma-Kristjani Jõgeval lausutud sõnad: võidelge ja võitke! Ja juba järgmisel aastal on põhjust juubeldada, sest võistlustel täitub ümmargune number.

blog comments powered by Disqus