Vihmastsenaarium jäi tagavaraks

Selleks ajaks, kui publik maakonna tantsupidu “Mis värvi on armastus?” vaatama kogunes, oli tantsijatel pool tööpäeva juba seljataga. Kusjuures märga tööpäeva: just lõunase üldproovi ajal, kui kõik tantsijad platsil olid, hakkas sadama ja sadas tund aega jutti. Peo ajaks läks aga ilm päris kenaks ja publik võis kaasa võetud keebid-vihmavarjud rahulikult kotti jätta.

 Keskkonnaminister Villu Reiljan märkis tantsupeo avamisel, et Eesti lipu päeval on sellist rahvakultuuriüritust igati kohane korraldada. Ning et tantsupeo pidamine näitab, et meil on plaanis oma keel ja kultuur veel kaua alles hoida.

 Tõsi: konservatiivsemad vaatajad võisid pidada line-tantsude peokavva kaasamist moele lõivu maksmiseks rahvuslikkuse arvelt. Ent line-tantsurühmi tuleb maakonnas üha juurde ja ka paljud naisrahvatantsurühmad harrastavad eesti tantsude kõrval ameerikamaist rivitantsu. Sestap polnuks õige seda tantsuliiki kavast välja jätta. Teenekas rahvamuusikaspetsialist Ahto Nurk, kes pealinnas Palale Jõgevamaa kapellide ühisesinemist dirigeerima tuli, line-tantsu pealetungis siiski ohtu ei näinud.

  “Pole tähtis, mis liiki tants see on, mis noored tantsuharrastuse juurde toob,” ütles Ahto Nurk. “Tähtis on, et nad õigel ajal tantsimisega sõbraks saaksid. Eks nad siis pärast vali, missugust tantsu nad edasi harrastavad.”

Meljo Kaaviste kokku seatud peokava kiitis Ahto Nurk vahvaks, peokorralduse asjalikuks ja peopaiga kenaks. Maakondlike tantsupidude pidamine on tema arvates aga väga vajalik.

“Tantsijatel peab ka üldtantsupidude vahele jäävatel aastatel mingi tegutsemisstiimul olema,” tõdes Ahto Nurk.

Tantsupeo lavastusgruppi juhtinud Meljo Kaaviste arvates on maakondlikul peol vee teisigi plusse: seal saavad osaleda tantsijad lasteaialastest eakateni ning seal saab kavaga rohkem eksperimenteerida kui üldtantsupidudel. Seekord võisid näiteks rühmad ise valida, missugused tantsupeo kavva kuuluvad tantsud nad ära õpivad. Nii tantsiski mitu rühmaliiki tükati üht ja sama tantsu.

   “Maakonna tantsupidu on ka see koht, kus saab näidata oma tantsujuhtide loomingut ning kus tantsijad saavad üle korrata põhisammustiku,” ütles Meljo Kaaviste. “Kuna üldtantsupidu niipea tulemas pole, siis olime repertuaari valikus üsna vabad. Ainult läheneva Kalevi võimlemispeo repertuaarist võtsime paar numbrit.”

Tegelikult valmistus lavastusgrupp Meljo Kaaviste sõnul kaheks peoks: ilusa ilmaga väljas ja vihmaga Pala Põhikooli võimlas peetavaks. Käiku läks õnneks siiski esimene stsenaarium.

 Ent miks siis armastus ikkagi valge on ja mis armastusest tantsijad ülepea tantsukeeli kõnelesid?

 “Tantsudes kõneldi inimestevahelise armastuse kõrval kodu-, kooli- ja tööarmastusest,” ütles Meljo Kaaviste. “Valge viitab aga armastuse puhtusele, sellele, et elu hakkab armastusele alles mingeid toone peale kandma.”

Tegelikult võib asja vaadata ka nii, et valge on sulam kõigist värvitoonidest. Ning tantsupeolgi oli igasuguseid värvi- ja tundetoone. Oli ilus pidu.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus