Valneris oli taas parim

Jõgeval möödunud nädalal peetud rahvusvahelise turniiri vene ehk 64ruudulises kabes võitis, nagu kolmel varasemal aastalgi, Guntis Valneris. Lätlasel õnnestus seekord olla parim ka sajaruudulise kabe kiirturniiril, mis toimus pärast põhiturniiri lõppu. 


Kohtunik Villem Lüüsi sõnul oli tänavuse põhiturniiri käik üsna põnev. Mängiti kaheksa vooru, pärast kolmandat vooru tõusis liidriks Jõgeva kabeklubi värvides võistlev Arno Uutma, üks neljast võistlusel osalenud suurmeistrist. Ta püsis juhtpositsioonil viienda vooruni, ent siis pidi vastu võtma kaks valusat kaotust (Guntis Valneriselt ja Urmas Väärtnõult) ning jäi lõppkokkuvõttes alles kaheteistkümnendaks.

Esikoha saatus oli aga kuni viimase vooruni lahtine ning selle otsustamisel oli kõige olulisem roll mitte turniiritabeli tipus olijate mängudel, vaid Andrey Napreenkovi (Venemaa) ja Arvo Risti (esimene lõpetas 14. ja teine 13. kohaga) vahelisel heitlusel. Et see viiki jäi, sobis kõige paremini Guntis Valnerisele, kellest sai siis Jõgeva rahvusvahelise kabeturniiri neljakordne võitja. Teise ja kolmanda koha said venelased Andrey Kalachnikov ja Vladimir Skrabov.

Üllatus endalegi

“See, et tänavune võit minu jaoks juba neljas järjestikune oli, tuli mulle endale üllatusena: ma polnud ise sellist arvestust pidanudki,” ütles suurmeister Guntis Valneris. “Üllatas tegelikult ka see, et mul õnnestus 64 ruudul nii hästi mängida. Minu põhialaks on ju rahvusvaheline ehk sajaruuduline kabe, 64 ruudulisele keskendusin vaid millalgi oma karjääri algusaastatel. Vladimir Skrabov, Andrey Kalachnikov ning tänavuse turniiri uustulnukad Oleg Polikarpov ja Tatyana Teterina on vene kabes minust tunduvalt targemad ja kogenumad. Suuremad kogemused ja teadmistepagas aitavad tavaliselt õigemaid otsuseid vastu võtta ja kriitilisest seisust paremini välja tulla. Aga eks mul oli õnne ka.”

“Ilma hea õnneta edu tavaliselt ei tulegi,” lisas Guntise abikaasa Antra Valnere, üks kahest rahvusvahelisel turniiril osalenud naisest.

Antra tunnistas, et mida turniiri lõpupoole, seda enam kaldus tema tähelepanu oma partiidelt abikaasa omadele. Mõni ime siis, et tal viimases voorus Kalachnikovilt kaotus vastu võtta tuli. Ta lõpetas turniiri üheksandal positsioonil. Antra meelest on see siiski hea, kui abikaasad sama alaga tegelevad: neil on siis palju lihtsam teineteist mõista. Koos võistlemas käia on samuti hea: saab õhtuti koos partiisid analüüsida.

Kolme suurmeistri, Valnerise, Kalachnikovi ja Skrabovi järel hõivas tänavusel turniiril neljanda koha Uno Plakk Jõgeva kabeklubist.

Plakk neljas

“Ega mu mäng vast nii kõrge koha vääriline polnud, aga turniiri süsteem töötas teatud mõttes minu kasuks,” sõnas Plakk tagasihoidlikult.

Samas on see süsteem — šveitsi süsteem — piiratud voorude arvuga turniiridel, kus kõik võistlejad kõigi vastastega ei kohtu, juba aastakümneid kasutusel olnud ja kogu maailmas aktsepteeritud. Järelikult on neljas koht ikka neljas koht ning nii kõrge tasemega turniiril nagu “Jõgeva 2015” on see väga kõva saavutus. Peale Uno Plaki ja Arno Uutma tegid Jõgeva kabeklubi esindajatest rahvusvahelisel turniiril kaasa Ago Vooremäe ja Rein Orav.

Külalisvõistlejad polnud “Jõgeva 2015” korraldajate suhtes kiitusega kitsid.

“Siin luuakse võistlejatele suurepärased tingimused ja pakutakse ka kultuuriprogrammi, ” ütles Antra Valnere.

Möödunud neljapäeva õhtul käisid kabetajad näiteks ekskursioonil Kassinurme mägedes, Äksi jääaja keskuses, Peipsi järve elu toas (see asub Kasepääl) ning Kadrina mõisas, kus toimetab tegus Pirkide pere.

Rahvusvaheline turniir 64ruudulises kabes lõppes möödunud reedel, järgmisel päeval sai aga teoks osalt kattuva osalejaskonnaga sajaruudulise kabe kiirturniir. Sellegi võitis Guntis Valneris. Kiirturniiril oli ta parim ka ülemöödunud aastal. 

Rahvusvahelise turniiri “Jõgeva 2015” paremad

  1. Guntis Valneris, Läti (12 p)
  2. Andrey Kalachnikov, Venemaa (12 p)
  3. Vladimir Skrabov, Venemaa (11 p)
  4. Uno Plakk, Jõgeva (10 p)
  5. Tatyana Teterina, Venemaa (9 p; oli ka parim naisvõistleja) 

 

Parim madalama reitinguga mängija — Raimo Karjus, Tallinn

Parim seeniormängija — Yury Lebedev, Venemaa 

Sajaruudulise kabe kiirturniiril olid paremad Guntis Valneris, Villem Lüüs ja Konstantin Selli

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus