Vahepealne hinnasoodustus apteekides tekitas segadust

Möödunud reedel helistas toimetusse Põltsamaa lähedal elav vanem daam, kes väitis, et teda on Põltsamaal Pärna tänavas tegutsevas OÜle Põltsamaa Uus Apteek kuuluvas apteegis vaat et suisa röövitud. Köha käes vaevlev daam palunud nimelt väimehel tuua endale uue koguse köharohtu ACC 200 ja andnud, nagu tavaliselt, kaasa kolmkümmend krooni, ent väimehelt küsitud apteegis rohu eest seekord tervelt 52 krooni.

“Olen puudega inimene ja ise üldjuhul apteegis ei käi, vaid lasen rohud tuua kellelgi, kes linna läheb. ACCd olen tavaliselt lasknud tuua Jõgevalt, nüüd aga trehvas väimees Põltsamaale minema ja tõi rohu sealt. Ma saaksin aru, kui vahe oleks viis-kuus krooni, aga kui ligemale kahekordne, siis on see suisa röövimine. Helistasin ka tarbijakaitsesse, aga sealt öeldi, et neil pole seaduslikku alust midagi ette võtta ning soovitati pigem lehe poole pöörduda. Kuuldavasti on Põltsamaal, eriti selles Pärna tänava apteegis ka muud köha- ja nohurohud tunduvalt kallimad kui Jõgeval,” kurtis proua.

Kui Põltsamaal Pärna tänava apteegis ACC hinnast juttu tegin, jäi proviisor Merilin Ujoki kiirest mõistvast peanoogutusest mulje, et ma pole kaugeltki esimene, kellele tal asja selgitada tuleb.

Polegi uudistoode
“Möödunud aasta lõpus pakkus ACCd tootev firma selle sarja tooteid soodushinnaga. Nüüd on aga soodushinnaga sisse ostetud ACC otsas ning uued kogused oleme pidanud ostma täishinnaga. Mõistagi ei saa me ravimit siis ka tarbijale enam soodsalt pakkuda,” ütles Merilin Ujok.

Kui paljud ACC tarvitajad, toimetusse helistanud proua arvatavasti sealhulgas, peavad seda uudistooteks, siis Merilin Ujoki sõnul on see juba aastaid tootmises olnud, ainult et varem sai seda üksnes retseptiga. Käsimüügiravimiks muutus ACC umbes aasta tagasi, ent enamiku tarbijate teadvusse jõudis selle olemasolu alles möödunud aasta lõpul, mil ravimi tootja korraldas massiivse telereklaamikampaania. Kuna just samal ajal tegi tootja apteekidele sooduspakkumise, jäi ravimi enda jaoks alles avastanutele mulje, et soodushind ongi toote õige hind.

“Need apteegid, kes sooduskampaania ajal ACCd kastide kaupa sisse ostsid, võivad seda praegugi veel soodushinnaga müüa, meil sellist võimalust paraku pole,” ütles Merilin Ujok.

Tema sõnul on apteekides müügil ka teisi sama toimeainet ? atsetüültsüsteiini ? sisaldavaid ravimeid, ent ACC on tänu telereklaamile ja hästi meelde jäävale nimele praegu tõesti neist populaarsem. Ja et see röga tõesti hästi lahtistab, kinnitas ka toimetusse helistanu.

Käed seotud
Mis ravimihindadesse kui niisugustesse puutub, siis nende kujundamisel pole apteekritel Merilin Ujoki sõnul üldse nii vabad käed kui arvatakse. Ja kindlasti ei ole neil hinnakujundusel nii vabad käed kui toidu- või tööstuskaupade müüjatel.

“Juurdehindlusprotsent on apteekidele üsna karmilt ette antud. Sellest vähem võime me hinnalisa panna küll, kui tahame, rohkem aga mitte. Mõnekroonised hinnavahed võivad apteegiti siiski olla, aga see on tingitud enamasti sellest, et eri apteegid ostavad sama ravimi sisse eri hulgiladude kaudu,” ütles Merilin Ujok.

Tõepoolest: ka allakirjutanu ei suutnud Põltsamaa Uue Apteegi ja Jõgeva apteekide internetis üleval olevaid ravimihindu võrreldes (võrreldud sai mitme populaarsema köha- ja nohurohu, käsimüügis olevate südamerohtude ning mõningate antibiootikumide hindu) suuremaid kui paari-kolmekrooniseid erinevusi leida, kusjuures kõikumisi oli kord Põltsamaa, kord Jõgeva kahjuks. Merilin Ujoki arvates ajab kliente mõnikord segadusse ka see, et sama nimega ravim sisaldab erinevas koguses toimeainet ning et retseptiravimite puhul sõltub hind väga palju sellest, kui suure hinnasoodustusprotsendiga see välja on kirjutatud. Soodustuse protsent sõltub aga omakorda patsiendi vanusest ja diagnoosikoodist. Nii et kui üks patsient on saanud ravimi kätte ühe hinnaga, siis tema naabrinaine ei tarvitse seda kaugeltki sama hinnaga saada.

“Hinnatundlikud on eriti vanemad inimesed: neil on aega ühest apteegist teise käia, hindu võrrelda ja osta siis sealt, kus kroon-paar odavam on,” ütles Merilin Ujok.

Põltsamaalastel on valida kahe apteegi vahel. Lossi tänava apteek on tegutsenud sama koha peal niikaua kui linlased mäletavad ning selle eelis on lähedus meditsiiniasutustele. Pärna tänava apteek on tegutsenud üheksa aastat ning selle eeliseks on lähedus bussijaamale. Pärna tänava apteegi proviisorid arvavad, et kliente jätkub mõlemale apteegile, sest peale oma linna inimeste käivad siit ravimeid ostmas ka lähedaste maapiirkondade elanikud.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus