Kõige esimestena saabusid eile hommikul vana aja koolitundi Tabivere Gümnaasiumi ja Maarja Põhikooli esimene klass, kus kahepeale kokku 25 õpilast. Muuseumipedagoog Aili Kalavus seletas lastele kõigepealt, et maja, milles õppisid kuulus Joosep Toots ja tema koolikaaslased, ehitati juba 131 aastat tagasi ning et klassiruumi kõrval olid olemas ka magamistuba ja sahver, sest kaugemal elavad õpilased ööbisid nädala sees koolimajas ja võtsid nädala toiduvaru kodunt kaasa. Õige paljudele oli see kõik, tõsi küll, “Kevade” filmist teada, sest vaatamata oma noorusele olid nad seda juba näinud.
Uudisasjaks polnud paljudele ka klassiruumis seisev suur jalgadel arvelaud. Üks laps ütles näiteks, et selline “arvutaja” olevat tal koduski. Muuseumipedagoogi vahemärkuse peale, et Tootsi ajal käis õppetöö Palamuse kihelkonnakoolis vene keeles, teatas üks koolijüts aga, et tema olevat ise poolenisti venelane.
Tavalise sulega
Kui lapsed olid ühiselt kokku rehkendanud, et isa, ema, neli last, sulane ja kaks ümmardajat annavad ühtekokku üheksa laua taga söövat inimest, lugenud “Kevade”-filmist tuttavat salmi “Mis vaevab sinu südant” ja laulnud sealtsamast tuttavat laulu “Kui mina alles noor veel olin”, lubati lõpuks lahti korkida laudadel seisvad tindipotid, mille järele laste sõrmed juba ammu sügelenud olid. Tavalise sulega kirjutamine oli enamiku laste jaoks küll uus kogemus, aga oma nime kirjutamisega ? trüki- või kirjatähtedega, nagu keegi oskas ? said kõik hakkama.
Nimi tuli kirjutada vana aja koolitunni töölehe teisele küljele, mis kujutab endast tegelikult Palamuse kihelkonnakooli omaaegse tunnistuse pisut kohendatud koopiat. Peale nime tuli sinna kirjutada ka oma sünnikoht ja sünniaeg. Tunnistuse, mille allservas seisis tähtis sõna “Koolivalitsus”, said lapsed mõistagi koju kaasa.
Pärast tundi kutsuti lapsed alumise korruse klassitoast üles ärklisaali, kus maavanem Aivar Kokk ja Tabivere vallavanem Aare Aunap kinkisid kõigile oma pühendusega raamatu, milleks oli Heiki Kripsi “Loomade seiklused”. Kaasa sai iga laps ka Põltsamaa Felixi kõrrejoogi ja Kalevi kamatahvli. Klassijuhatajaid Kadi Kesa ja Karin Reinot peeti meeles lilledega.
Traditsiooni sünd
“Tahtsime oma maakonna esimeste klasside õpilastele koolitee alguse tõeliselt meeldejäävaks muuta. Ja siin, meie oma maakonnas paiknevas Palamuse kihelkonnakoolimuuseumis, mis paljudele ka filmist tuttav, saab seda hästi teha,” ütles maavanem Aivar Kokk. “Mul on hea meel, et omavalitsused meie ettevõtmist toetasid ning et leidsime ASide Põltsamaa Felix ja Kalev näol ka head sponsorid. Loodan, et esimese klassi õpilaste kihelkonnakoolimuuseumis käimine kujuneb Jõgevamaal traditsiooniks. Ja ma kavatsen ka teistele maavanematele ettepaneku teha, et nad oma maakonna esimeste klasside õpilased siia tooksid."
Mine tea, kuidas tundsid end uue traditsiooni sünni juures Tabivere ja Maarja kooli noorimad õpilased, aga maa- ja vallavanem tundnud end lastele kingitavatesse raamatutesse kõrvuti allkirju andes küll nii, nagu allkirjastaksid rahulepingut või miljoneid kroone maksva objekti ehitusdokumente. Ning maavanem arvas, et uus ettevõtmine aitab hoida maakonna ühtsustunnet.
Mis aga kingitusraamatu valimisse puutub, siis selle juures võttis maavalitsuse haridus- ja kultuuriosakonna juhataja Heiki Sildnik appi tõelise asjatundja ? oma esimeses klassis õppiva tütre.
“Andsin talle kätte kirjastuse Ilmamaa valikus olnud kaks Heiki Kripsi raamatut ? “Loomade seiklused” ja “Sirelikaru lood” ? ning pärast nendega tutvumist arvas ta, et esimene on parem, kuna see on vaheldusrikkam,” ütles Heiki Sildnik.
Loodetavasti meeldib valitud raamat ka valiku teinud “eksperdi” eakaaslastele. Ning loodetavasti jääb Jõgevamaa koolide esimeste klasside õpilastele, keda Heiki Sildniku andmetel on ühtekokku 394, nende esimese kooliveerandi lõpp tõepoolest kauaks meelde.
RIINA MÄGI