Uus klaver tuleb teile külla!

Uskuge, see on suur rõõm ? sõita ringi mööda Eestimaad ja jagada oma vaimustust muusikast. Seekord on mul kaasa uhiuus kontsertklaver, mille kõla pääseb vanade kirikute suurepärases helikeskkonnas, kajadele ja peegelduste keskel hästi mõjule. Loomulikult ei kasuta ma helivõimendust.

Kava on mul seekord eriti kuulajasõbralik. Mängin ainult kõige populaarsemaid ja armastatumaid klaveripalu. Neid, mis on sõelale jäänud läbi sajandite ning mida inimesed ikka ja jälle kuulata ja mängida tahavad. Enamik neist meloodiatest on kõigile tuttavad. Kõlavad nad ju ikka ja jälle siin ja seal, kasvõi telefoni ootere?iimil või mobiiltelefoni helinana. Olete neid koolis kuulanud, muusikaõpilased on kindlasti mitmeid neist ise mängida proovinud. Kõik lood on lühikesed, kolm-neli minutit, nagu ka tänapäevane popmuusika. Ja popmuusika see oligi tookord, kui need palad loodi! Klassikaks kuulutati nad alles hiljem. Meloodiad nagu mesi ? m e e loodiad!

Nende palade kuulamine peaks olema jõukohane ka kõige muusikavõõramale inimesele. Lisaks sellele, et paljud viisid on tuttavad, on paljudel neist ka selgelt sõnastatud pealkirjad, mis aitavad muusikat lahti mõtestada. Palad räägivad kuupaistest ja vihmapiiskadest, tegelastest nagu kägu ja trollid, meeleoludest nagu armumine ja unistamine. Lausa hittideks on mitme sajandi vältel olnud Beethoveni “Elisele”, Mozarti “Türgi marss”, Chopini “Valss” jpt.

Loodan, et tänu kavavalikule ja minu esituse atraktiivsusele julgevad seekord kontserdile tulla ka need, kes tavaliselt on pidanud klassikakontserti millekski keeruliseks ja igavaks. Ning kui neile seekord meeldib ? ja ma olen kindel, et meeldib ? siis julgevad nad tulla ka edaspidi.

Teile külla tulev pool miljonit krooni maksev kontsertklaver saab reisi käigus kõvasti vatti, nii Eesti auklikel teedel sõites kui ka autost maha ja autosse tõstmisel. Tema väärtus langeb iga korraga. Kuid selle nimel, et kuulaja saaks tugevaima elamuse, pole mul millestki kahju.

Kuidas siis klaver teile külla saab? Üürin selleks kinnise veoauto. Klaver on autos vastaval raamil külili. Kontserdipaigas tõstavad kuus klaveritõstjat vesti külge kinnitatud rihmade abil klaveri üles ning viivad samm-sammult külje suunas astudes poodiumile. Paigaldavad klaverijalad ja pööravad instrumendi õigesse asendisse. Uskuge, nad näevad kõvasti vaeva, sest klaver kaalub 700 kilo. Siis peab kohale sõitma klaverihäälestaja, et kõik lõdvaks loksunud keeled jälle õigesse pingesse keerata.

Klaver on aga liisitud, maksan seda veel hulk aastaid. Siinkohal üks lõbus tsitaat ühe eelmise tuuri ajal mulle saadetud kirjast: “Vanaema nõudis, et viiksin ta Teie kontserdile. Kui kontsert läbi sai, teatas ta talle ainuomase rahu ja elutarkusega: “Ku ta tuur näil üitskõrd läbi saa, sis olõ-õi Talnahe tagasi viia muud ku klaveri kaas ja kolm jalga.””

Eelmüügis on minu Palamuse kontserdi piletid Palamuse rahvamajas ja Piletilevi müügipunktides, sealhulgas Jõgeva kultuurikeskuses ja Mustvee Statoili bensiinijaamas. Pileteid saab osta ka pool tundi enne kontserdi algust kohapeal ning need maksavad 99, 69 ja 49 krooni.

Kohtumiseni kontserdil!

Rein KLAVERIPOEG Rannap

blog comments powered by Disqus