Ülehomme peetakse Jõgeval meeleolukat talvefestivali

Jõgeval peetakse ülehomme talvefestivali, mille kavas on seekord ka tubaseid tegevusi. Päeva lõpus jäetakse aga kruusaaugu kaldal ühiselt hüvasti jõuluajal jõgevalaste kodudes silma rõõmustanud kuuskedega.


Kui senini on talve- või jääpurikafestival olnud ikka õueüritus, siis tänavu algab see kultuurikeskuse seinte vahel: seal saavad käsitööhuvilised ajavahemikul kella 11-14 kätt harjutada Janne Vaabla viltimise õpitoas ja kuulata käsitööalast loengut. Lektoriks on Anu Pink.

“Mõtlesime, kuidas talvefestivali temaatiliselt laiendada ja festivalipäeva pikendada, ning jõudsime käsitööni välja,” ütles Jõgeva kultuurikeskuse juhataja ja talvefestivali projektijuht Ainar Ojasaar. “Käsitööd harrastataksegi ju pigem talvel ning vilt sobib materjalina külma aega väga hästi.”

Pärastlõunal kanduvad festivalisündmused Piiri parki kruusaaugu veerele. DJd hakkavad seal muusikat laskma juba kella kahest, kella kolmest algavad samas sportlikud võistlused suurtele ja väikestele ning rahvalikud tantsud koos Jõgevahe Pere tantsijatega. Teoks saab ka traditsiooniline jääpurikavõistlus. Kas purikaid hakatakse võistu kasvatama või sulatama, see sõltub ilmast.

“Kümmekonna külmakraadi juures peaks saama juba purikaid kasvatada,” ütles talvefestivali päevajuht Raul Taul MTÜst Miinus 43,5. “Igaks juhuks varume aga valmis ka jääpurikaid, mida sulatada. Need laseme käiku siis, kui kasvatamine ei õnnestu.”

Ilmast ka

Raul Tauli sõnul on Jõgeva ilmahuvikeskuse naised teinud käesoleva talve kohta väikest statistikat ja festivalipublik saab ülevaate nende töö tulemustest. Praegu on käimas ka traditsiooniline külmaennustusvõistlus ja talvefestivali publiku hulgas hakkab ringi liikuma küsitleja, kes võistlusel osaleda soovijate ennustused kirja paneb. Nii et mõelge siis varakult valmis, kui palju te arvate külmimal talvepäeval Jõgeval miinuskraade tulevat!

Kelgutamishuvilistel tasub festivalile kelk kaasa võtta, sest Raul Tauli kinnitusel on kruusaaugu nõlv juba kelgutamiseks sobiv.

“Loodame kohale saada ka mõne neljajalgse sõbra, kes lapsi lõbustaks,” lubas Raul Taul.

“Festivalipäev lõpeb aga tulešõuga, milles kasutatakse ära jõulude ajaks tuppa toodud kuused. Osast kuuskedest valmistavad noortevõistkonnad tuleskulptuure, osa laotakse lihtsalt riita. Kuidas neid nii laduda, et nad ühtlaselt põleksid, teab ülihästi Tartu skulptor Henry Timusk, kes tuleb ka skulptuuride tegemist juhendama. Jõgeva noored peaksid teda tundma: ta oli siin ka kolme aasta tagusel festivalil ning aitas jää- ja tuleskulptuure valmistada.”

Raul Tauli sõnul korraldab linn kuuskede kokkuveo prügikastide kõrvalt. Kes aga tahab, võib ise oma kuuse kruusaauku viia.

“Kruusaaugu põhjas on üks kivi ja kuused võiks jätta selle lähedusse,” ütles Raul Taul. “Loodan, et keegi kuusehunnikut siiski prügimäeks ei pea ega too sinna näiteks munakoori ja heeringapäid.”

Tee, supp ja kartulid

Ainar Ojasaare sõnul toodi talvefestival tänavu jaanuarikuusse (senini on seda peetud enamasti veebruaris) just sellepärast, et sel ajal saab jõulukuuskedest tulešõud teha.

“Detsembris arvasime, et peame festivali natuke edasi lükkama, sest talve polnud veel kuskilt näha, aga nüüd on see kohal. Jääb üle loota, et ilm liiga külmaks ei lähe.  Kümne-viieteistkümne miinuskraadiga on veel tore õues olla, aga kui temperatuur madalamale langeb, siis võib-olla mitte,” ütles Ojasaar.

“Noh, kui külm on, siis võime tempot tõsta,” arvas Raul Taul. “Näiteks võime kolmetunnise programmi ära teha kahe tunni ja 55 minutiga.”

Et festivalipublik end soojendada saaks, süüdatakse lõke. Lõkkesütesse pannakse küpsema ka ehtsa ‘Jõgeva kollase’ mugulad, mida soovijad maitsta saavad. Peale kuumade kartulite saab ka kuuma teed ja suppi. Viimase eest tuleb siiski natuke maksta.

Talvefestivali korraldavad Jõgeva kultuurikeskus, noortekeskus ja perekeskus, spordikeskus Virtus, MTÜ Miinus 43,5 ja Jõgeva linnavalitsus. Sündmust toetavad linnavalitsus, Eesti Kultuurkapital ja AS Valmeco.

Jõgeva talvefestival 16. jaanuaril

* Kella 11-14 käsitööloeng ja õpitoad Jõgeva kultuurikeskuses

* Kella 15-18 võistlused lastele ja täiskasvanutele, rahvalikud tantsud Jõgevahe Perega ja  jääpurikavõistlus Piiri pargis kruusaaugu veerel

* Päeva juhib Raul Taul, muusikat valivad ja mängivad DJd Rein K ja Raiko Metsaste

* Festivali lõpetab tulešõu

* Pakutakse kuuma teed ja lõkkel küpsetatud ‘Jõgeva kollast’, osta saab ka kuuma suppi

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus