Üheksa jalgratast ja 18 tsiklit

Gospel Riders ühendab Soome kristlastest motomatkajaid. Klubi presidendi Seppo Käpyneni sõnul on klubil 16 osakonda ühtekokku 600 liikmega. 26 meest-naist, kes 18 mootorrattal Siimusti lastekodu lastele külla tulid, elavad enamasti pealinnas Helsingis ja selle ümbruses.

“Kaasa tulla tahtjaid oli tegelikult rohkem, aga praegusegi seltskonnaga maanteel sõites venib meie kolonn umbes kilomeetripikkuseks,? ütles Gospel Ridersi liige Tarja-Liisa Käpynen. “Veel pikema kolonniga paneksime kaasliiklejad ebamugavasse olukorda.?

Kingitust ? üheksat jalgratast ? ei toodud mõistagi tsiklitega kohale: selleks oli motomatkajatel kaasas väikebuss.

“Rattad on pärit meie endi kodudest: kes lihtsalt ei vaja enam jalgratast, kellel on lapsed sellega sõitmise east välja kasvanud,? seletas Tarja-Liisa.

Lisaks ratastele oli soomlastel kaasas tagavarakumme, tagavaraosi, kummipaikamiskomplekte ja mõned rattapumbad. Kommikott oli neil ka ühes: Soome peredes olevat kommisöömispäev just laupäev. Vaimutoitugi ei unustatud: Gospel Ridersi külaskäiku jäävad lastele meenutama nende poolt kingitud lastepärane ja eestikeelne piiblilugude raamat, Eesti laululaste ja Soome orkestri koostööst sündinud CD-plaat ning piibliainelised pildid, mida jätkus kõigile kasvandikele.

“Tsiklid, millel me ringi sõidame, aitavad meil tunda füüsilist vabadust,? ültes Seppo Käpynen. “Vaimse ja hingelise vabaduse annab meile teadmine, et Jumal on meiega.?

Vajalikud sõiduvahendid        

Üheksast jalgrattast ei jätku mõistagi kõigile lastekodu kasvandikele. Nii mõnigi saab aga tänu neile senisest suurema liikumisvabaduse.

“Ühe ratta saab kindlasti endale Priit, kes just täna lõpetas põhikooli ning vajab sõiduvahendit selleks, et suvel tööl käia,? ütles Metsatarekese juhataja Marika Tekkel.        Tema sõnul vajavad jalgratast just tööl käimiseks veel mitu last. Ent jalgrattaga saab ka sõpradel külas ning sügisel koolis käima hakata: kui vastav eksam tehtud ja load käes, võib rattaga ju maanteelgi sõita.

“Meile ongi viimasel ajal tekkinud meeldivalt palju sõpru, kes meid lihtsalt niisama heast tahtest aidata soovivad,? lisas Marika Tekkel. ?Üks põltsamaalane tõi meile hiljuti näiteks kingituseks jõumasinad, mida me endale ise iialgi osta poleks suutnud.?

Tarja-Liisa Käpyneni sõnul käivad Gospel Ridersi liikmed külas ka Soome lastekodudes, samuti hooldekodudes, kus elavad puuetega inimesed. Siimusti lastekodu leidsid nad üles tänu motomatkajate klubi Jõgeva MC presidendile Igor Ellissonile.

“Jõgeva MC esindus on aastaid Helsingi motomessidel Jõgevatreffi tutvustamas käinud ning nii mõnigi kord on meie ja Gospel Ridersi boksid kõrvuti sattunud,? ütles Igor Ellisson. ?Nii hakkasimegi lõpuks koostöövõimaluste üle aru pidama ning nüüd on kristlastest motomatkajad siin. Esimesel korral üksteist kindlasti veel võõrastatakse natuke, aga küllap tulevikus saadakse paremateks sõpradeks.?

Lastekodu uus peremaja Andrus, mida lastekodu juhatajal aitas külalistele tutvustada hoone püstitamise initsiaator, Jõgeva maavanem Aivar Kokk, äratas motomatkajates siirast imetlust: selline tunduks luksuslik isegi Soome kontekstis. Peremaja köögis vanemate kasvandike küpsetatud pannkoogidki maitsesid soomlastele väga. Mälestuseks riputas lastekodu juhataja iga tsikli külge mõne Metsatarekese laste valmistatud meene.

Pole silti küljes

“Ega Gospel Ridersi liikmed endale silti külge pole riputanud, et nad kristlased on, küll aga nähtub see nende eluhoiakust,? ütles Igor Ellisson. “Need on inimesed, kes enda kõrval alati ka teisi, sealhulgas nõrgemaid ja abivajajaid märkavad.?

Lühikese Eesti-visiidi programm oli Gospel Ridersi esindusel päris tihe: enne Metsatarekesse jõudmist külastasid nad laupäeval Raja vanausuliste palvelat ning Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi, pühapäeval enne laevale minekut sõitsid läbi Kuremäelt, kus tutvusid õigeusu nunnakloostriga.

Küsimusele, kas Gospel Ridersi liikmeid juuli lõpus ka Jõgevatrefile oodata on, vastas Tarja-Liisa Käpyunen, et kahtleb selles.

“Juuli keskel osaleme me Rootsis toimuval Euroopa kristlike motomatkajate kokkutulekul, augusti algul on meil aga oma klubi kokkusaamine. Aga ega siiatulek ka päris võimatu ole,? ütles lasteaiaõpetaja ametit pidav viiekordne vanaema Tarja-Liisa, kes tsiklil läbi sõitnud nii Rootsi, Norra, Hollandi kui ka Saksamaa, kodusest Soomest rääkimata.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus